Skocz do zawartości

Turbina mi padła w odkurzaczu Karcher... Da się zdobyć?


Joki

Rekomendowane odpowiedzi

15 lat intensywnego użytkowania modelu 2501. Akurat odkurzałem fotel po czyszczeniu środkiem piorącym. Łupnęło, zaświstało, smród. Szybko wyłączyłem. Myślałem, że to komutator albo uzwojenia bo akurat mokre wciągałem. Rozbieram a tam: "grzechotka".

Turbina w drobny mak rozsypana i zmielona. Silnik chodzi.

a728e6af081e.jpg

187af53cee9e.jpg

Teraz kojarzę, że ostatnie kilka dni coś jakby dzwoniło ale słyszałem to jakby z końcówki rury i myślałem, że coś się zaczepiło w rurze.

Całe silniki są do nabycia ale w sumie wymieniłbym sam wiatrak bo jest odkręcany. Tylko skąd go zdobyć?

Hmm, a może od innego modelu, jakiś monolit a nie taka układanka z blaszek?

hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> element nierozbieralny do wymiany kpl. turbina

Jak nierozbieralny jak w minute rozebrałem i odkręciłem?

Tzn. wg. Karcher-a nierozbieralne bo chcą mnie kosić bardziej?

hmm.gif

Patrzę, że od Zelmer-a są takie same po 15zł. Tylko nie zmierzyłem a odkurzacz został w robocie ale kilka wygląda na identyczne.

Nie zdziwiłbym się zresztą bo z tego co się już zorientowałem te silniki uniwersalne bardzo często są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak nierozbieralny jak w minute rozebrałem i odkręciłem?

> Tzn. wg. Karcher-a nierozbieralne bo chcą mnie kosić bardziej?

> Patrzę, że od Zelmer-a są takie same po 15zł. Tylko nie zmierzyłem a odkurzacz został w robocie ale

> kilka wygląda na identyczne.

> Nie zdziwiłbym się zresztą bo z tego co się już zorientowałem te silniki uniwersalne bardzo często

> są.

Może tak być. Jak mi się spalił silnik w jakimś chińczyku, to gość kazał mi przynieść całość i że na pewno coś dobierze. Są dwa typy - z wyrzutem 'osiowym' - zamiennik 70 zł i promieniowym - 130 zł. Okazało się, że mam ten droższy, więc kupiłem nowy odkurzacz za 100 zł na promocji w euro. Skoro ma zamienniki do chińczyków, to myślę, że ty też znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest z wyrzutem promieniowym. Są całe zestawy silnik z turbiną po 105zł. Tylko, że dla samej zasady, skoro już rozebrałem w minutę to wolałbym wymienić sama turbinkę.

Tym bardziej, że to produkcja z 1997 roku, kiedy jeszcze była szansa, że nie jest z g...litu i ten silnik z nową turbiną pochodzi dłużej niż nowa całość od Chińczyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 15 lat intensywnego użytkowania modelu 2501. Akurat odkurzałem fotel po czyszczeniu środkiem

> piorącym. Łupnęło, zaświstało, smród. Szybko wyłączyłem. Myślałem, że to komutator albo

> uzwojenia bo akurat mokre wciągałem. Rozbieram a tam: "grzechotka".

> Turbina w drobny mak rozsypana i zmielona. Silnik chodzi.

> Teraz kojarzę, że ostatnie kilka dni coś jakby dzwoniło ale słyszałem to jakby z końcówki rury i

> myślałem, że coś się zaczepiło w rurze.

> Całe silniki są do nabycia ale w sumie wymieniłbym sam wiatrak bo jest odkręcany. Tylko skąd go

> zdobyć?

> Hmm, a może od innego modelu, jakiś monolit a nie taka układanka z blaszek?

Jeśli nie ma w north.pl , to nie ma. Cały silnik około 600 zl.

Używany na allegro kosztuje 70 zł - cały odkurzacz.

http://allegro.pl/odkurzacz-przemyslowy-karcher-2501-i4870283518.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest z wyrzutem promieniowym. Są całe zestawy silnik z turbiną po 105zł. Tylko, że dla samej

> zasady, skoro już rozebrałem w minutę to wolałbym wymienić sama turbinkę.

> Tym bardziej, że to produkcja z 1997 roku, kiedy jeszcze była szansa, że nie jest z g...litu i ten

> silnik z nową turbiną pochodzi dłużej niż nowa całość od Chińczyka.

w zelmerze wymienialem, ale nie zostawilem sobie starej, to nie zmierze. Jesli nic nie znajdziesz do konca tygodnia przyszlego, to postaram sie rozebrac moj stary i pomierzyc oraz zrobic foty. W moim to sa dwa aluminiowe "talerze", pomiedzy ktorymi sa "kanaly". Tak to wygladalo przed awaria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Nie, to turbina jednostopniowa. Wygląda tak jak ta:

no wlasnie cos w tym guscie, tylko, jesli dobrze pamietam, jeden z tych talerzy jest wypukly w zelmerze.

http://north.pl/karta/turbina-do-odkurzacza-zelmer-4000e01ef,BW7-Z5-CMMP-THN.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no wlasnie cos w tym guscie, tylko, jesli dobrze pamietam, jeden z tych talerzy jest wypukly w

> zelmerze.

> http://north.pl/karta/turbina-do-odkurzacza-zelmer-4000e01ef,BW7-Z5-CMMP-THN.html

Te stożkowe czy wypukłe też są ale nabyłem dzisiaj za 10zł turbinkę od Zelmera. Identyczna średnica i oś. Tylko nieco szersze łopatki ale wchodzi. Wieczorem zmontuję w domu i zobaczymy czy silnik pociągnie? W końcu ten w Karcherze to 1200W a turbinka jest od Zelmer-a 1400W.

Chyba, że uda mi się ściągnąć też od Zelmer-a identyczną tylko na oś 10mm, to sobie przetoczę tulejkę mocującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Te stożkowe czy wypukłe też są ale nabyłem dzisiaj za 10zł turbinkę od Zelmera. Identyczna średnica

> i oś. Tylko nieco szersze łopatki ale wchodzi. Wieczorem zmontuję w domu i zobaczymy czy

> silnik pociągnie? W końcu ten w Karcherze to 1200W a turbinka jest od Zelmer-a 1400W.

> Chyba, że uda mi się ściągnąć też od Zelmer-a identyczną tylko na oś 10mm, to sobie przetoczę

> tulejkę mocującą.

Powiem Ci szczerze, ze moj stary Zelmer ma moc ssania jakies 2x wyzsza, niz typowe odkurzacze przemyslowe, w tym jakis duzy (rozmiarami, bo modelu nie znam) Karcher. Tyle, ze za moca nie idzie wytrzymalosc (przemyslowy wiecej zniesie - w moim turbina padla od zbyt czestego odkurzania na prawie pelnym worku - duze podcisnienie powodowalo prace turbiny w osi i zaczela sie wyginac oraz wycierac o obudowe silnika), pojemnosc oraz mozliwosc odkurzania mokrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieszę donieść, że operacja zakończyła się sukcesem. Zaoszczędzone 100zł i masa satysfakcji. Mogło być zaoszczędzone 110zł ale jak zwykle w gorącej wodzie kąpany...

Nie było na miejscu turbinek o takiej samej grubości jak oryginalna 8mm, więc kupiłem trochę grubszą 12,7mm. Po zamontowaniu okazało się, że działa świetnie ale niestety ociera o obudowę:

91e4ffc1af2d.jpg

Został 1mm. luzu i niestety malutkie wypustki na górnej powierzchni turbinki tarły hałasując niemiłosiernie . W dodatku zacierały się zwalniając coraz bardziej silnik. Groziło to jego spaleniem:

edd9457861aa.jpg

W tzw. międzyczasie zamówiłem turbinkę Zelmer 84.4000 o grubości 7mm. od jakiegoś prehistorycznego odkurzacza (na magazynie centralnym mieli ostatnią sztukę). Niestety turbinka ta miała otwór 10mm. zamiast 8mm, więc wytoczyłem nową tulejkę mocującą:

ab64c7cd6f9f.jpg

Udało się zmontować całość i dokręcić nakrętkę (trzeba było przyłapać lekko kropelką turbinkę z tulejką do osi bo inaczej nie szło dokręcić nakrętki):

47c226216587.jpg

Do obudowy zostały chyba ze trzy mm. luzu, więc tak jak w oryginale (zrobiłem wyższą tulejkę mocującą aby skompensować mniejszą grubość turbinki:

912735bfd661.jpg

Odkurzacz pracuje jak nowy.

Tak więc jeśli komuś rozsypie się turbinka na sprawnym silniku w Karcherze 2501 lub podobnym, śmiało można naprawiać. Turbinki jeszcze są dostępne w niektórych sklepach internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.