Skocz do zawartości

domowa kotłownia przegrzewa - HELP!


Bartłomiej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Może urzęduje tu ktoś ogarniający tematy domowych kotłowni CO/CWU. Od niedawna mam problem, gdyż nie jestem w stanie WYŁĄCZYĆ jednego z obiegów grzejnych obsługujących kaloryfery na poddaszu. Efekt jest mocno dokuczliwy, bo dochodzi momentami do przegrzań, że nie wspomnę już o podwyższonym zużyciu gazu.

W kotłowni mam piec jednofunkcyjny Vitogas 100 ze sterownikiem Vitotronic 100. Mam 3 obwody grzejne: CWU (baniak), podłogówkę i grzejniki - zasilane przez zawór trójdrogowy. Zawór ów jest sterowany ww Vitotronikiem.

Czyżby się coś zacinało?

Co może być nie tak?

Potrzebuję pomocy.

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ile masz elementow kontrolujacych temperature? Gdzie sa one umiejscowione?

W "pokoju referencyjnym" ogrzewanym tylko kaloryferem mam sterownik Vitotrol 200 połączony ze sterownikiem na piecu.

> Sterownik pozwala na ustawienie dwoch obiegow grzewczych i cwu?

Tak. Sterownik na piecu pozwala na oddzielne ustawienie temperatury dziennej i nocnej dla obydwu obiegów ogrzewania oddzielnie oraz temperaturę CWU.

Dodatkowo ma opcje "kalendarza", czyli podaje mu się zakres(y) godzin traktowanych jako "dzień", dla każdego dnia tygodnia oddzielnie.

Do tego temp "nocna" dla każdego z obiegów grzewczych.

Pozdro

B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Na jakiej podstawie sterujesz obiegami? Jeden pewnie dziala na zasadzie ustawionej temperatury w pokoju referencyjnym a drugi? Tylko krzywa grzewcza i kontrolowanie temperatury zasilania? Masz termostaty na grzejnikach?

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na jakiej podstawie sterujesz obiegami?

Nie jestem pewien, czy rozumiem Twoje pytanie.

Obieg podłogowy: temperaturę ustawia się na sterowniku pieca a on mierzy temp na wyjściu na ten obwód, jeszcze w kotłowni.

obieg grzejnikowy: temp ustawia się na tym małym Vitotrolu w pokoju ref. W tym pokoju grzejnik nie ma termostatu. Na pozostałych grzejnikach w innych pomieszczeniach termostaty są.

> Jeden pewnie działa na zasadzie ustawionej temperatury w

> pokoju referencyjnym a drugi? Tylko krzywa grzewcza i kontrolowanie temperatury zasilania?

W sterowniku na piecu jest możliwość ustawienia krzywej grzewczej: nachylenie oraz przesunięcie na osi pionowej (temperatury).

Problem polega na tym, że nawet jeśli na tym małym Vitotroniku WYŁĄCZĘ obwód grzejnikowy, żeby nie grzał w ogóle, to kaloryfery i tak są ciepłe (czyli dalej grzeje).

A jak rozpalę w kominku, to mam przegrzanie w sypialniach na poddaszu.

Nie potrafię stwierdzić, czy wyłączenie obiegu podłogowego (na sterowniku pieca) powoduje zaprzestanie grzania czy nie, bo podłogówka ma dużą bezwładność a w domu mam dzieci.

Mam nadzieję, że mój opis jest czytelny.

Pozdro

B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przykręcić kaloryfery na poddaszu?

To już zrobiłem, ale nie w tym rzecz. Mnie chodzi o to, żeby nie grzało, jak ja mu mówię, że ma nie grzać.

A jeszcze się dziś okazało, że najdalszy punkt instalacji na poddaszu grzeje b. słabiutko. I na nieszczęście jest to w łazience przy sypialni. Tej nakchłodniejszej łazience..... crazy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> Problem polega na tym, że nawet jeśli na tym małym Vitotroniku WYŁĄCZĘ obwód grzejnikowy, żeby nie

> grzał w ogóle, to kaloryfery i tak są ciepłe (czyli dalej grzeje).

...

Przydałby się schemat instalacji bo z opisu trudno wywnioskować jednoznacznie.

Nie rozumiem czy pisząc o zaworze trójdrogowym masz na myśli mieszający podłogówka/grzejniki czy przełączający CO/CWU? Może są oba?

Może byc tak jak miałem w tym roku, że spuchła kulka przełączająca obieg w zaworze trójdrogowym Honeywell-a. Zawór przełączał CO/CWU. W rezultacie podczas grzania zasobnika czynnik szedł też na CO, bo kulka nie domykała wyjść. Być może masz to samo?

Może to być tez kwestia regulacji zaworu mieszającego.

Dlatego schemat wiele wyjaśniłby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

> Tak. 3 pompy na każdy z obiegów, pompa na obieg kotłowy i mała pompka na cyrkulację.

Sprzęgło też masz? Jak wyłączysz obieg na grzejniki to pompa obiegowa od grzejników przestaje działać?

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprzęgło też masz? Jak wyłączysz obieg na grzejniki to pompa obiegowa od grzejników przestaje działać?

A jak wygląda sprzęgło? Czy to ma jakiś sterownik przy sobie z wajchą?

Pytam, bo mam takie dwa cosie:

- jeden pomiędzy obiegiem kotłowym a obiegiem podłogówki i grzejników

- a drugi kawałek dalej, ale ma na sobie jakiś taki siłownik z wajchą - podłączony do sterownika pieca

A działanie pompy obiegowej grzejników muszę sprawdzić. Ale na logikę - skoro grzeją grzejniki, to pewnie krąży w nich woda.

Pozdro

B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sporo pradu się marnuje. Ile masz grzejników? Bo u mnie 21 sztuk zalatwia jedna pompa obiegowa.

Ja mam 14, dwa rozdzielacze, najdalsza łazienka jest sporo oddalona od kotłowni.

A na "architekturze" kotłowni się nie znam, projektował to gość, który u mnie wszystko zakładał. Koleś z certyfikacją Viessmanna, ale nie mam już z nim kontaktu.

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

> A jak wygląda sprzęgło? Czy to ma jakiś sterownik przy sobie z wajchą?

Nie. To takie prostopadłościan który rozdziela obieg kotłowy od obiegów grzejnikowych.

> Pytam, bo mam takie dwa cosie:

> - jeden pomiędzy obiegiem kotłowym a obiegiem podłogówki i grzejników

> - a drugi kawałek dalej, ale ma na sobie jakiś taki siłownik z wajchą - podłączony do sterownika

> pieca

Zrób zdjęcie bo to coś dziwnie wygląda..

> A działanie pompy obiegowej grzejników muszę sprawdzić. Ale na logikę - skoro grzeją grzejniki, to

> pewnie krąży w nich woda.

No własnie... A skoro wyłączasz obieg grzejnikowy to pompa powinna stanąć. U mnie bynajmniej tak jest i grzejniki zimne.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>...mam takie dwa cosie:

> - jeden pomiędzy obiegiem kotłowym a obiegiem podłogówki i grzejników

> - a drugi kawałek dalej, ale ma na sobie jakiś taki siłownik z wajchą - podłączony do sterownika

> pieca

Pewnie zawory trójdrogowe mieszające? Bez schematu takiej rozbudowanej instalacji albo przynajmniej serii zdjęć wszystkich węzłów to możemy sobie gdybać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W kotłowni mam piec jednofunkcyjny Vitogas 100 ze sterownikiem Vitotronic 100.

a ja stawiam, że to funkcja antyzamrozeniowa, poszukaj kodów do pieca i ustaw aby się włączała poniżej np. -9 stopni. standardowo jest przy minus 1 piec ignoruje wskaźniki sterownika... niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> a ja stawiam, że to funkcja antyzamrozeniowa, poszukaj kodów do pieca i ustaw aby się włączała

> poniżej np. -9 stopni. standardowo jest przy minus 1 piec ignoruje wskaźniki sterownika...

> niestety

Tak też zrobiłem. Ustawiłem temp antyzamrożeniową na -9stC, w sumie to mogłem ustawić na mniej, bo wszystkie rury instalacji mam schowane w domu.

Na razie nie mam tego jak przetestować, bo zrobiło się >0stC, ale mamy zimę, więc pewnie wkrótce będzie okazja.

Tak się zastanawiam, że temu mojemu sterownikowi na pewno nie służą częste zaniki napięcia, jakie występują w mojej okolicy. Niestety, wiele na to nie poradzę. No, chyba żebym UPSa jakiegoś kupił, ale nie wiem, czy warto.

Serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc i poradę. Jak po przyjściu mrozów znowu się okaże, że piec żyje własnym życiem, to i tak będę wzywał technika-magika na kompleksowy przegląd instalacji.

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.