Skocz do zawartości

Kto wędzi ?


Radauskas

Rekomendowane odpowiedzi

Żonie posmakowały wędlinki wędzone przez znajomego i zostałem zobowiązany do postawienia jakiejś małej wędzarni za domem. Tak patrze po internecie i widze, że są wedzarnie z paleniskiem oddalonym od wędzarni o 1-2m i połączone rurą dymową ( większość wśród robionych samodzielnie ) oraz takie z paleniskiem pod spodem, bez rury dymowej ( głównie gotowe do kupienia ). Jakie są róznice w wędzeniu pomiędzy tymi konstrukcjami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żonie posmakowały wędlinki wędzone przez znajomego i zostałem zobowiązany do postawienia jakiejś

> małej wędzarni za domem. Tak patrze po internecie i widze, że są wedzarnie z paleniskiem

> oddalonym od wędzarni o 1-2m i połączone rurą dymową ( większość wśród robionych samodzielnie

> ) oraz takie z paleniskiem pod spodem, bez rury dymowej ( głównie gotowe do kupienia ). Jakie

> są róznice w wędzeniu pomiędzy tymi konstrukcjami ?

Tu pisałem o swoim wędzeniu ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żonie posmakowały wędlinki wędzone przez znajomego i zostałem zobowiązany do postawienia jakiejś

> małej wędzarni za domem. Tak patrze po internecie i widze, że są wedzarnie z paleniskiem

> oddalonym od wędzarni o 1-2m i połączone rurą dymową ( większość wśród robionych samodzielnie

> ) oraz takie z paleniskiem pod spodem, bez rury dymowej ( głównie gotowe do kupienia ). Jakie

> są róznice w wędzeniu pomiędzy tymi konstrukcjami ?

jezeli palenisko masz (w uproszczeniu mowiac) pod miesem to bardziej upieczesz niz uwedzisz

jezeli palenisko jest dalej to wtedy uwedzisz i w zaleznosci od gustu i potrzeb regulujesz iloscia dymu i jego temperatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jezeli palenisko masz (w uproszczeniu mowiac) pod miesem to bardziej upieczesz niz uwedzisz

> jezeli palenisko jest dalej to wtedy uwedzisz i w zaleznosci od gustu i potrzeb regulujesz iloscia

> dymu i jego temperatura

różnica pomiędzy dwoma modelami jest taka, że tam gdzie palenisko jest dalej, mięso wędzisz dymem i dodatkowo często trzeba je jescze parzyć.

tam gdzie masz ogień bliżej, przy dłuższym procesie wędzenia masz mięso gotowe do spożycia bez dodatkowych zabiegów.

poczytaj tylko o drewnie do wędzenia, o jałowcu i takich tam.

Uważaj tylko bo to wciąga hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jezeli palenisko masz (w uproszczeniu mowiac) pod miesem to bardziej upieczesz niz uwedzisz

> jezeli palenisko jest dalej to wtedy uwedzisz i w zaleznosci od gustu i potrzeb regulujesz iloscia

> dymu i jego temperatura

No właśnie o te regulacje temperatur najbardziej mi się rozchodzi. Widziałem, że ktoś na YT opisuje wędzenie na zimno w takiej z paleniskiem na dole. Więc niby można. Ze wzglądów na gabaryty bardziej by mi taka pasowała. jednak większość ludzi buduje z paleniskiem obok.

Czym reguluje się temp.? Dopływem powietrza do paleniska czy odpływem dymu z wędzarni? A może i tym i tym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czym reguluje się temp.? Dopływem powietrza do paleniska czy odpływem dymu z wędzarni? A może i tym

> i tym ?

to kombinacja tych dwoch czynnikow uzalezniona od preferencji smakowych

ja wole dluzsze wedzenie - czyli nieco nizsza temperatura a wiecej dymu tak by mieso bylo bardziej wysuszone niz ugotowane/upieczone

a i tak po wedzeniu parzysz zeby jakies tam srodkowe partie miesa nie byly calkiem surowe i dodatkowo mozesz np powiesic zeby jeszcze bardziej wyschlo

bardzo wiele bedzie zalezalo od tego jak przygotujesz taka kielbache - jezeli bedzie za duzo wody to zwyczajnie ugotujesz gdy bedzie za wysoka temperatura... a wtedy bedzie to tylko kielbasa sklepowa bardziej "nasaczona" dymem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> różnica pomiędzy dwoma modelami jest taka, że tam gdzie palenisko jest dalej, mięso wędzisz dymem i

> dodatkowo często trzeba je jescze parzyć.

dokladnie

> tam gdzie masz ogień bliżej, przy dłuższym procesie wędzenia masz mięso gotowe do spożycia bez dodatkowych zabiegów.

ale niestety bardziej podjezdza smakiem pieczonego/gotowanego - oczywiscie moja subiektywna opinia

> poczytaj tylko o drewnie do wędzenia, o jałowcu i takich tam.

tudziez innych drzewach owocowych smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja przy okazji zapytam:

Mam murowanego grilla, ksztaltem podobny do:

4f63a07ab6433.jpg

Niestety płyta lana i naprawdę "nieźle" zazbrojona i dość porzadnie wylana więc wycięcie w niej otworu jest dość trudne.

I tak się zastanawiam, żeby drzwi zrobić (wyspawać) z blachy wyciąć w nich otwór na rurę spiro fi. 150-200 i tą rurą polączyć grilla z miejscem do palenia (jeszcze nie wiem co to będzie, ale pewnie jakaś beczka lub coś podobnego).

Jak myślicie - uda się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam klasyczna stara wedzarnie w stylu paleniska pod mięsem ale poddalem jea modyfikacji "prowizorycznej ) - juz od 2 lat i zrobilem palenisko obok wedzarni z kilku cegieł i plytki chodnikowej - cug cięgnie dym przez wędzarnie a regulacje temperatury mam od 30 do 100 stopni.

Wedzarnie z długim przewodem dymowym są idealne do ryb i delikatnych mięs - jest tez praktycznie niemozliwe spalic mieso.

Jesli bede robił wędzarnie stacjonarna to napewno odsune palenisko od wędzarni ale jednak nie dalej niz 1 - 1,5 m ze względu na to ze grubsze wieprzowe kawałki lubie pod koniec wedzenia nieco mocniej przypiec ok.gif893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja tak ostatnio czytam i czytam o tym przyrządzaniu wędlin i wydaje mi się to strasznie

> upierdliwe. Nigdy nie miałem smykałki i ciągotek do gotowania więc boje się, że mnie to

> przerośnie. Zbudowanie wędzarni to przy tym dla mnie pikuś !

bo to jest upierdliwe - jesli chce sie to zrobic porządnie

ja marynuje mieso 2 tygodnie - minimum co 2 dzien trzeba przelozyc w beczce na koncu to wszytko trzeba powiązac i osiatkowac

wędze okolo 6 godzin najpierw na niskiej temperaturze (40) i duzym dymie okolo 3 h potem podnosze temperature do 60 na 2 h i ostatnią godzine okolo 80-90 stopni. - do sposobu wędzenia bedziesz musial dojsc sam - tak zeby Tobie najbardziej smakowalo - u mnie dopiero 3 wędzenie było takie jak chciałem i teraz juz się tego trzymam...

na koniec jeszcze parzenie .. kolejne kilka godzin stania przy garach - ale to juz zalezy od tego co i ile bedziesz wędził.

za to efekt jest współmierny do wysiłku i NAPRAWDE WARTO!! jak teraz w gosciam jem sklepowe to doceniam to co mam w domu zlosnik.gif

20121222133502.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> widok tej siatki mnie zraża...

> wiązanie sznurkiem jakoś wygląda, przy takiej pracy włożonej w wyrób to chwila dłużej...

karkówke i schab wiąże ale szynek jakoś nie mam siły i ochoty sznurować.. tym bardziej ze czesto kawałki sa dosyć nieforemne.. mnie to nie przeszkadza tym bardziej ze zaraz po wystygnięciu ida do porcjowania i mrożenia już bez siatek i sznurków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ta paka ma około 35 lat - oczywiscie jej wyglad nie jest najlepszy ale tak jak mówisz - nie wplywa

> to na jakość wędzenia

Wcale nie miałem na myśli Twojej wędzarni. Naoglądałem się różnych konstrukcji w necie i czasami wykraczają one znacznie po za moje granice tolerancji estetycznej smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żonie posmakowały wędlinki wędzone przez znajomego i zostałem zobowiązany do postawienia jakiejś

> małej wędzarni za domem. Tak patrze po internecie i widze, że są wedzarnie z paleniskiem

> oddalonym od wędzarni o 1-2m i połączone rurą dymową ( większość wśród robionych samodzielnie

> ) oraz takie z paleniskiem pod spodem, bez rury dymowej ( głównie gotowe do kupienia ). Jakie

> są róznice w wędzeniu pomiędzy tymi konstrukcjami ?

zasadnicza, czy chcesz wędzić na zimno czy ciepło / gorąco. Z rurą dymową jest bardziej popularna i uniwersalna, z paleniskiem bezpośrednim wymaga wprawy przy wędzeniu. Nie ma też co przesadzać z długością kanału dymowego 1,5 m wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.