Skocz do zawartości

pytanie o olej przekładniowy


sedicivalv0le

Rekomendowane odpowiedzi

Nie nalałbym stricte GL5 do skrzyni, w której zalecają lanie np. GL3 z uwagi na dużo większą ilość dodatków EP, nie wiadomo jak zareagują poszczególne elementy w skrzyni wykonane z metali kolorowych.

Swoją drogą do automatu stosuje się najczęściej czerwony ATF spełniający określoną normę Dexron...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Swoją drogą do automatu stosuje się najczęściej czerwony ATF spełniający określoną normę Dexron...

I tak jest (albo było) z większością skrzyń, że lało się ATF Dexron, który można kupić na każdym rogu za niewielkie pieniądze.

Niestety z wynalazkami, np. AISIN nie ma tak dobrze a jest tego coraz więcej.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> AISIN to wynalazek?

Kiedyś skrzynie były budowane tak, że spokojnie z kanału spuszczałeś część płynu, odkręcałeś pokrywę, wymieniałeś filtr, wkładałeś nową uszczelkę, zalewałeś układ i było gitara. A spróbuj wymienić filtr w takim AISIN'ie np. w Fiacie Croma.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedyś skrzynie były budowane tak, że spokojnie z kanału spuszczałeś część płynu, odkręcałeś

> pokrywę, wymieniałeś filtr, wkładałeś nową uszczelkę, zalewałeś układ i było gitara. A spróbuj

> wymienić filtr w takim AISIN'ie np. w Fiacie Croma.

I o czym to świadczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I o czym to świadczy?

A świadczy o tym, że jest to źle przemyślany wynalazek.

Ostatnio przymierzałem się do zakupu jakiegoś autka z ASB, rozmawiałem ze znajomym mechanikiem, stwierdziłem, że kupię wymienię płyn i będzie ok.

Facet stwierdził, żebym uważał bo taka wymiana może źle się skończyć bo skrzynie, które teraz robią są bardzo delikatne i jest spora szansa, że podczas wymiany może mi się przytrzeć zawór itd.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z pewnością. Poczytaj o AISINie

Co mam poczytać?

Że kiedyś robiono skrzynie, które były wieczne a teraz robi się skrzynie, gdzie producent nie zaleca wymiany płynu hydraulicznego, nie ułatwia wymiany a skrzynie padają po 200kkm?

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koledzy mam pytanie , czy można zamienić olej przekładniowy api gl 3 na gl 4 lub gl 5 , czy nie

> wolno tego robić ? , olej pracuje w przekładni automatycznej

Lej taki, jaki zaleca producent. Eksperymenty lubią się mścić...Nawet w mechanicznych skrzyniach zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GL-4 możesz wlać. Większość z nich jest kompatybilna z GL-3. Co do GL-5 to nie ryzykowałbym. Jak wspomniał kol. analyzer64, jest tam więcej dodatków wysokociśnieniowych, które mogą powodować korozję powierzchni ze stopów miedzi. W przypadku automatu to głównie łożyska ślizgowe.

No chyba, że olej ma na etykiecie obie klasyfikacje (4/5). Wtedy nie powinien być aż tak agresywny.

Poza tym, bardziej martwiłbym się innymi normami (dexron, czy co tam producent przewiduje) niż klasyfikacją API. Ząbki dadzą sobie radę. Ważne żeby odpowiednio dobranym składem modyfikatorów tarcia, dogodzić okładzinom ciernym, żebyś miał płynną zmianę biegów, a nie jak przy starej wycieraczce po suchej szybie wink.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok , dzięki koledzy za pomoc , zapomniałem dodać to chodziło o tą przekładnię jaka jest w tych śmiesznych autkach Ligier 500ccm diesel , tam jest bodajże przekładnia cvt , wymagany jest gl3 80w90

jak myślicie można wlać gl4 80w90 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.