Skocz do zawartości

Łańcuch i zębatka


balu

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zauważyłem że łańcuch wyciera się po jednej stronie (od wewnętrznej strony) od zębatki. Jakoż że się nie znam pytam bo wydaje mi się że nie powinno tak być. Sam napęd ma niewiele przejechane ok 2 kkm może się jeszcze ułoży??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziś zauważyłem że łańcuch wyciera się po jednej stronie (od wewnętrznej strony) od zębatki. Jakoż

> że się nie znam pytam bo wydaje mi się że nie powinno tak być. Sam napęd ma niewiele

> przejechane ok 2 kkm może się jeszcze ułoży??

Wychodzi, ze zębatki nie są w jednej linii hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziś zauważyłem że łańcuch wyciera się po jednej stronie (od wewnętrznej strony) od zębatki. Jakoż

> że się nie znam pytam bo wydaje mi się że nie powinno tak być. Sam napęd ma niewiele

> przejechane ok 2 kkm może się jeszcze ułoży??

wymieniłeś łańcuch bez zębatek facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, dwie rzeczy do sprawdzenia:

1 - czy zębatki i łańcuch są w jednej linii

2 - czy jest bicie na nowej zębatce - limit 0,5 mm

Ad. 1 W gruncie rzeczy - to czy koła są w jednej linii.

Zależy to od:

- poprawności i kolejności montażu łożysk w kole

- poprawności montażu tulei dystansowych

- poprawności montażu tylnego koła

Ja nie ufam skali na wahaczu tylko liczę obroty na śrubach naciągowych i dbam, aby były identyczne.

Ustawienie kół w linii można sprawdzić sznurkiem - czy mamy pojazd jednośladowy.

Quote:

Bierzesz szrunek lub najlepiej grubą nić (coś takiego co się nawija na kłębek, nie wiem jak to się nazywa po krawieckiemu). Jedna osoba przytrzymuje koniec sznurka na przedniej oponie - mniej więcej na połowie jej wysokości, a druga osoba robi kółko wokół motocykla, sznurek powinien znajdować się na tylnej oponie na takim samym poiziomie jak na przednik kole.

Jak dojdziesz do kolego stojącego przy przednim kole, zwiążcie jakoś sznumer, aby nie spadał i dokładnie opasał cały motocykl dookoła.

Wówczas będziesz mógł zmieszyć, w jakich odstępach od sznurka jest felga po obu stronach motocykla. I czy jest równo, czy nierówno.

Mam nadzieję, że jasno to napisałem, bo nie jest łatwo jasno to napisać. Generalnie dookoła moto obwiązać sznurkiem.

pzdr


Jeżeli tylne koło nie jest w linii z przednim to po puszczeniu kierownicy moto powinni, IMHO , znosić na jedną stronę.

Ad.2 Bicie na nowej zębatce może wynikać z :

- krzywej zębatki (przed montażem kładziemy na szkle i sprawdzamy czy nie ma kołyski

- nie wyczyszczone gniazdo zębatki przed montażem

- dokręcane śruby "za kolejnością" i bez momentu pośredniego zamiast na krzyż (dokręcamy jak koło w samochodzie najpierw 30 Nm potem do 60 Nm)

- zabierak wyciągnięty z gum bez zaznaczenia pozycji położenia, obrócony i włożony bez zwracania uwagi na pierwotne ułożenie. (pozycja zabieraka była "uleżana")

- zużyte gumy zabieraka i zabierak lata na gumach

- zużyte łożysko zabieraka

- zagubienia jednej z 4 tulei dystansowych

tadam

Jak sprawdzić bicie zębatki - czujnikiem zegarowym...

albo

w SV mam taki knif, że jak odkręcę plastikową osłonę łańcucha, to gniazdo jednej śruby jest dokładnie naprzeciw zębatki, tuż za koronką.

Wkręcam śrubę M5 aby dotknęła zębatki, potem znajduję największy luz i mierzę szczelinomierzem.

Powtarzam - limit bicia to pół milimetra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No trochę to zagmatwane jadę jutro do serwisu

Zamieszałem jak tylko mogłem ,ale chodzi o to:

nie śmiać się że foty z roweru - chodzi o przekoszony łańcuch

ogb3np.jpg

2a83j7k.jpg

Ale skoro przedniej zębatki nie da się źle założyć to w pierwszej kolejności pozostaje sprawdzić liniowość tylnego koła.

A ustawienie tylnego koła bardzo łatwo zepsuć niechlujnie ustawiając naciągi strony prawej i lewej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.