Skocz do zawartości

Montaż narożników aluminiowych- czym kleić?


konda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałem obrobić ścianę wokół okna narożnikami aluminiowymi.

Problem w tym, że otwór okienny był trochę większy niż okno, ale majster wyrównał do ramy okiennej i tak to zostało...

Teraz przed malowaniem chciałem to zrobić do porządku, ale muszę nadrzucić te brakujące 5 cm i osadzić narożnik.

Co kupić(klej/ zaprawę/ masę) żeby w miarę szybko schło i nie pękało. 

Pewnie "na raz" nie uzupełnię tak dużego braku, ale może coś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić jak pisze kolega 4fab ale ja osobiście wkleił bym kawałki płyt g/k i na to kątowniki i gładź. Ewentualnie jak chcesz tyle nadrzucać to klej do płyt g/k dość szybko wiąże i jest bardzo twardy po wyschnięciu lub m.p. Tylko że przy nadrzucaniu tylu cm będzie Ci to bardzo długo schło. A same kątowniki wklejam najczęściej na gips do łączy, wytrzymały na pęknięcia lub na zwykłą gładź w zależności od miejsca i sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałem obrobić ścianę wokół okna narożnikami aluminiowymi.

Problem w tym, że otwór okienny był trochę większy niż okno, ale majster wyrównał do ramy okiennej i tak to zostało...

Teraz przed malowaniem chciałem to zrobić do porządku, ale muszę nadrzucić te brakujące 5 cm i osadzić narożnik.

Co kupić(klej/ zaprawę/ masę) żeby w miarę szybko schło i nie pękało. 

Pewnie "na raz" nie uzupełnię tak dużego braku, ale może coś polecić?

Na raz nie uzupełnisz. Moim zdaniem musisz zrobić z płyt gipsowych. Jak dasz radę to najpierw cienką wartwę zaprawy i 4 razy płyta KG i na to dosłownie 1-2 mm warstwy wyrównującej. Jeśli się da to możesz te KG zamocować na kołki, żeby było lepsze trzymanie. Na ostatnią KG ładujesz narożnik, możesz go najpierw przymocować takerem na zszywki i dopiero później obrabiać. Dobrze jest kupić taśmę i zatopić ją na krawędzi w zaprawie. Powinno to wzmocnić łączenie, które generalnie będzie podatne na pionowe pęknięcia. Dlatego tak istotne jest dobre przymocowanie płyt KG do ściany, żeby nie pracowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem obrobić ścianę wokół okna narożnikami aluminiowymi.

Teraz przed malowaniem chciałem to zrobić do porządku, ale muszę nadrzucić te brakujące 5 cm i osadzić narożnik.

Co kupić(klej/ zaprawę/ masę) żeby w miarę szybko schło i nie pękało. 

Pewnie "na raz" nie uzupełnię tak dużego braku, ale może coś polecić?

Najcieńsze ytongi mają właśnie 5cm; jeśli dasz cienko kleju (lub zeskrobiesz pół cm  :] ), to uzupełnisz braki na raz, na górę gips szpachlowy i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak kawałki płyt KG lub ytong...

Tylko czym to kleić?

To jest jedno okno i nie chcę kupować dużego wora za 50 złotych jakiegoś super hiper drogiego kleju.

Takie coś http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/kleje-i-zaprawy-klejowe/kleje-gipsowe/klej-gipsowy-dolina-nidy,p187067,l393.html

będzie dobre do przyklejenia tych kilku pasków płyty?

 

 

ps

kolego Model1- co znaczy skrót m.p.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak kawałki płyt KG lub ytong...

Tylko czym to kleić?

To jest jedno okno i nie chcę kupować dużego wora za 50 złotych jakiegoś super hiper drogiego kleju.

Takie coś http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/kleje-i-zaprawy-klejowe/kleje-gipsowe/klej-gipsowy-dolina-nidy,p187067,l393.html

będzie dobre do przyklejenia tych kilku pasków płyty?

 

 

ps

kolego Model1- co znaczy skrót m.p.?

ja bym wziął raczej to: http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/kleje-i-zaprawy-klejowe/kleje-gipsowe/masa-gipsowa-perlfix-t-knauf,p87895,l393.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zrób tak. Nie baw się w żadne konstrukcje z drewna ani ytong bo co nad okno? Na łeba Ci spadnie i co? Guz. Ktoś powie że płyta też może spaść. Otóż nie bo płyta jest po pierwsze lżejsza a po drugie podczas twardnienia kleju nie wyciąga z niego wody przez co łączenie jest mocniejsze. No i docinanie jest łatwiejsze.

Pewnie piszesz o typie ościeża gdzie to ścierze na zewnątrz jest węższe niż od mieszkania i po wymianie okna jest "uskok". Monter obrobił Ci okno od środka do równego pewnie właśnie MP-kiem (lekko żółtawy kolor lub kremowy)i teraz chcesz wyrównać z grubością ściany.

W pierwszej kolejności przepędzluj ościeże gruntem żeby odpylić. Następnie dotnij sobie odpowiednie paski płyt, mogą być minimalnie węższe np 2 mm żeby potem nie trzeba było tego tarować. Nad oknem najlepiej żeby były całe paski po długości. Jeśli masz już wszystkie paski docięte najpierw wklejasz górę potem boki. Tylko najlepiej urób trochę kleju na jeden pasek i wklej na górę. Po stwardnieniu wklej następny i po stwardnieniu następny. Ewentualnie możesz wkleić wszystkie na raz ale musisz czymś to podeprzeć w paru miejscach żeby Ci nie spadło. Boki już na spokojnie baz żadnego podpierania jeden na drugi. Przy uskoku 5 cm 3 warstwy płyty g/k w zupełności wystarczą bo 3x12,5mm=37,5mm na klej zostaje 12,5 mm na górę może być na boki dał bym nawet 2 warstwy. Klej nie może być za cienki bo nie będzie miał wytrzymałości. Klej o konsystencji majonezu nakładasz na płytę w formie placuszków co około 10cm i dociskasz płytę z wyczuciem.

Jak masz już oklejone okno i stwardniał klej to możesz od czoła płyt dziury uzupełnić tym samym klejem. Po stwardnieniu wtopić na to siatkę łączeniową na gładź i dać narożnik aluminiowy bez siatki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.