Skocz do zawartości

EVANDA - czujnik deszczu


bozix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Pierwszy raz na forum, jak coś nie tak to bardzo przepraszam. Od miesiąca jestem posiadaczed Evandy, 2004, 2.0 LPG manual. Kolejny dziwak w rodzinie, Żona ma Rezzo.

W Evandzie powymieniałem już całe mnóstwo części w zawieszeniu - nieudany zakup, teraz bawię się z głupotami. I moje pytanie: gdzie szukać przyczyny nie działającego pierwszego biegu wycieraczek, czyli automatu / czujnika. A może można zamienić czujnik deszczu na tryb przerywany, tak jak w normalnych autach. W Rezzo ten czujnik jest do du...żej wymiany, w Astrze F miałem tryb przerywany i mi starczało.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni właściciel wymieniał szybę. Może to jest przyczyna. Ale generalnie, to wolałbym mieć cykl przerywany zamiast czujnika. Czy taka modyfikacja jest możliwa? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę to w większości samochodów czujnik jest akustyczny, zamocowany na szybie w okolicach lusterka.

Jaki akustyczny? Matko! Jest czujnik który mierzy odbicie czy też przepuszczalność szyby zmieniającą się zależnie od ilości deszczu na szybie. Jeśli pudełko z czujnikiem dalej jest pod lusterkiem (i szyba jest z mocowaniami pod czujnik) to trzeba szukać problemów z elektroniką bo dochodzi dodatkowy układ. Jeśli to nie pomoże to trzeba by zrobić obejście i pominąć czujnik. Możliwe do wykonania bo sam nie mam e Evandzie czujnika deszczu i chciałem założyć dlatego siedziałem nad schematami. W końcu poddałem się, bo nie było gdzie kupić czujnika i wiązki. Myślę, że ostatecznie założę w końcu uniwersalny, chiński jaki można kupić na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Marcinku, jeśli jest taka możliwość, to ja mogę oddać swój czujnik, ja na prawdę chciałbym tryb przerywany. Proszę tylko mnie pokierować i podpowiedzieć, co trzeba zrobić. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przerobić jeden schemat pod drugi, jutro wrzucę swoje przemyślenia. Ale prosto nie będzie.

 

798b96e2507d.png

 

0575fcbfcd04.png

 

 

 

I jeszcze to może się przyda:

 

Wycieraczka przedniej szyby (system wykrywania deszczu)
Wykrywanie usterek
Czujnik deszczu ma dwa poziomy wykrywania usterek, jak opisano niżej:
Wykryta usterka A
Usterka A jest sygnalizowana, kiedy czujnik wykrywa, że punkt działania serwomechanizmu czujnika przekracza określone wartości graniczne. Oznacza to uszkodzenie szyby przedniej w okolicy łącznika lub usunięcie czujnika z łącznika.
Wykryta usterka B
Usterka B jest sygnalizowana, kiedy czujnik wykrywa, że przestał reagować na sygnały deszczu. Oznacza to uszkodzenie szyby przedniej w okolicy łącznika lub, co jest bardziej prawdopodobne, wykrycie usterki elektrycznej wewnątrz czujnika.
Stopień umocowania
Stopień umocowania stosowany jest w przypadku wykrycia usterki A. Wartość stopnia umocowania wynosi 140. Pozwala on na działanie urządzenia we wszystkich warunkach, oprócz najpoważniejszych uszkodzeń szyby przedniej.
Do wykrycia usterki należy zastosować nastawienie czułości.
Technik może sprawdzać wykryte usterki za pomocą wprowadzania danych czułości; może także używać wycieraczek jako wskaźnika. Metoda serwisowania opisana jest poniżej:
  1. Przy włączonym zapłonie przesunąć regulację czułości do ustawienia wysokiej czułości.
  2. Zmniejszyć czułość o jedno ustawienie.
  3. Jeżeli wystąpi przesunięcie wycieraczek, zostanie wykryta usterka A 000 i technik powinien sprawdzić, czy nie zostały uszkodzone okolice łącznika na szybie przedniej oraz czy czujnik jest dobrze na nim zamocowany.
  4. Zmniejszyć czułość o jeszcze jedno ustawienie.
  5. Jeżeli wystąpi ruch wycieraczek, zostanie wykryta usterka B i czujnik należy wymontować oraz wymienić na poprawnie działający
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszyło, zrobiłem wszystko jak opisane w instrukcji. A czujnik deszczu na pewno jest, mam najwyższą wersję CDX. I od razu ostrzegam - jeśli chodzi o elektryczne historie to jestem zielony jak groszek z puszki. Chciałbym do jakiegoś elektryka odstawić pojazd, tylko chcę go nakierować, co ma zrobić, czyli jak wymontować czujnik dla Pana Marcinka i jak wykombinować tryb przerywany. A jak już tak piszę bez sensu, to jestem przed wymianą świec i kabli WN, jakie założyć. W poprzednim aucie, Astra F 16v, stosowałem NGK v23 i kable janmoru. A do Evandy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.