Skocz do zawartości

FIAT SIENA Czujniki cofania Golden Eye NA DOBRY POCZĄTEK


sienolot

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym, krótko przedstawić montaż czujników cofania (Golden Eye 2616) w Fiacie Siena.

Zamontowałem takie czujniki, w czarnym pasie tylnego zderzaka.

Wysokość ok 62cm. Otwory powierciłem wiertłem do drewna (oryginalne dodawane do zestawu jest zbyt duże 21mm, czujnik ma 20mm). Z przeprowadzeniem przewodów nie było żadnych problemów. Przewody wprowadzone są do samochodu w tym samym miejscu gdzie przewody do podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Centralka czujników została zamontowana pod okładziną bagażnika, przy prawym świetle. Stamtąd też wziąłem napięcie zasilające (do oryginalnej kostki zostały dolutowane 2 przewody +biały i -czarny- doprowadzające napięcię do lampy cofania)

Przewód do wyświetlacza został poprowadzony prawą stroną dołem pod wykładziną bagażnika, pod kanapą pasażera, a następnie w plastikowych listwach, przy progach (od wewnątrz samochodu).

Ostatecznie wyświetlacz został zamontowany nad lusterkiem wstecznym- został przyklejony.

Uwagi:

a) nie korzystać z oryginalnego wiertła - zbyt duż średnica otworu

(lub wcześniej sprawdzić)

b) sam montaż nie jest kłopotliwy, każdy powinien sobie poradzić

c) czujniki zewnętrze oddalone od końcówki zderzaka o ok 15-18cm muszą być idealnie prostopadle do lini auto (stosujemy odpowiednie podkładki z zestawu), bo inaczej będą łapały przeszkody poza obrysem auta (tak jest w moim przypadku)

d) sprawdzamy miernikiem gdzie jest plus, a gdzie minus, aby nie zniszczyć czujników

e) !!! Zamontowanie czujników na podanej przeze mnie wysokości powoduje, że nie wykrywają one niskich przeszkód (z tej wysokości czuniki mogą nie wykryć przeszkody o wys. nawet wiadra, ale proszę postawić wiadro przy tylnym zderzaku i okaże się, że zmieści się pod zderzak !!!).

f) idealnie gdyby czujniki były na wys. ok 45cm, ale wtedy wszyscy którzy mają zderzaki w kolorze nadwozia oszpecą sobie samochód.

g) czujnki reagują dosyć wolno więc będziemy musieli wolno cofać !

Pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów, postaram się dołączyć zdjęcia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wyświetlacz nie został zamontowany na środku lusterka, dlatego, że przeszkadzałby w regulacji lusterkiem. W ten sposób możemy wygodnie chwycić prawą ręką część lusterka.

zamontowanie wyświetlacza: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e05125411ea33a0.html

zamontowanie sond:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1951bfa2cae63b71.html

Z tej odległości został wykryty słup żelbetonowy

(60cm)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6af1d9c51c45f9f5.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5a275003e50e2dfb.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam pytanie na jakiej wysokosci masz zamontowane czujki??

> zalecane 45-60cm max, a jak mierzyłem u siebie w Palio ten pasek to

> wychodzi ok 65cm

Zgadza się, mam zamontowane na wysokości ok 62-64cm

Moim zdaniem, spokojnie można je zamontować także na wys. 65cm

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś o wiadrze... tak sobie myślę, że czujniki cofania są do rzeczy, których nie widać. taki słup to widac z kilometra i z metra a takiego wiaderka, słupka parkingowego, murku, tego nie widać i żeby nie okazało się, że czujniki też nie zobaczą.

Znam kilka osób co mają czujniki i wniosek jest jeden: one tak ogłupiają ludzi, że każdy w coś przycedził... Te czujniki niektórych rzeczy w ogóle nie widzą a ludzie ufają im ślepo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znam kilka osób co mają czujniki i wniosek jest jeden: one tak

> ogłupiają ludzi, że każdy w coś przycedził... Te czujniki

> niektórych rzeczy w ogóle nie widzą a ludzie ufają im ślepo...

Wszystko zależy z jaką szybkością cofasz. niestety gdy jest ona spora czujnik nie zdąży wysłać i odebrać sygnału i dzwonek jest nieunikniony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pisałeś o wiadrze... tak sobie myślę, że czujniki cofania są do

> rzeczy, których nie widać. taki słup to widac z kilometra i z

> metra a takiego wiaderka, słupka parkingowego, murku, tego nie

> widać i żeby nie okazało się, że czujniki też nie zobaczą.

> Znam kilka osób co mają czujniki i wniosek jest jeden: one tak

> ogłupiają ludzi, że każdy w coś przycedził... Te czujniki

> niektórych rzeczy w ogóle nie widzą a ludzie ufają im ślepo...

Zgadza się, jeśli chodzi o ogłupianie to to potrafią napewno !

Trzeba jednak z nich korzystać z głową tak jak pisałem powyzej.

Co do wiadra:

Gdyby zamontować czujniki niżej, to na pewo takie obiekty zostałyby wykryte, ale ja chciałem uniknać wiercenia otworów w lakierowanej części zderzaka, o czym też pisalem.

Gdyby to była Siena EL, z nie lakierowanym zderzakiem, pewnie zamontował bym je niżej, ale jeżeli byśmy je zamonotowali za nisko, to efekt byłby taki, że wszystkie krawężniki (kamienie itp) byłyby wykrywane jako przeszkody i efekt ogłupienia byłby całkowity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, bo tak naprawdę rewelacyjne efekty daje KAMERA z tyłu jak w nissanie. Wtedy sam widzisz czy to krawężnik czy płot czy wiadro.

BTW jak działają czujniki z przodu i z tyłu? Jak się je podłącza, do wstecznego się nie da bo jak wrzucisz jedynkę nie będą działać. Chyba, że te z przodu są też tylko do cofania i "chowania nosa", ale to bez sensu przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie, bo tak naprawdę rewelacyjne efekty daje KAMERA z tyłu jak

> w nissanie. Wtedy sam widzisz czy to krawężnik czy płot czy

> wiadro.

> BTW jak działają czujniki z przodu i z tyłu? Jak się je podłącza, do

> wstecznego się nie da bo jak wrzucisz jedynkę nie będą działać.

> Chyba, że te z przodu są też tylko do cofania i "chowania nosa",

> ale to bez sensu przecież.

Jak dzialają, te do przodu, też nie wiem ! Chyba muszą mieć jakiś włącznik, żeby cały czas nie pracowały.

Kamera

Chyba najlepsze rozwiązanie, ale kosztowne. Sama kamerę można kupić za ok 130-160zł, ale monitor LCD jest dosyć drogi ~400zł

Do monitora LCD dochodzi jeszcze jeden problem: zakres temperatury pracy ! Te tanie mają za małą tolerancje i przy -10

jak i przy +60 (a takie temperatury występuja w nagrzanym samochodzie) mogą w ogóle nic nie wyświetlać !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jestem zainteresowany montażem czyjników cofania w mojej Sience, ale zastanawia mnie jedna sprawa, a mianowicie co czujniki powiedzą na hak, który mam zamontowany w samochodzie? Zaczep haka nie jest niestety demontowalny, więc czy nie będzie powodował zakłóceń w pracy czujników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.