Skocz do zawartości

Zasilanie c.w.u. kotła dwufunkcyjnego gorącą wodą. Czy tak można?


Joki

Rekomendowane odpowiedzi

Obiecałem swojej byłej :piekna: pomóc rozwiązać problem montażu gazowego kotła dwufunkcyjnego w istniejącej instalacji c.o. w układzie otwartym z c.w.u. z bojlera.

Wiem, że powinien być w tym układzie kocioł jednofunkcyjny ale jest już dwufunkcyjny i to nie podlega dyskusji.

C.o. to jasne, że wymiennik płytowy i tego nie przeskoczymy. Ale wpadłem na pomysł, że w celu uproszczenia instalacji można zasilić obwód c.w.u kotła gazowego z wyjścia bojlera ogrzewanego czasami kotłem na paliwo stałe. Wówczas jeśli w bojlerze byłaby gorąca woda, kocioł gazowy w ogóle nie włączałby się. Jeśli w kotle na węgiel nie byłoby palone, gazowy normalnie grzałby wodę.

Czy takie rozwiązanie jest dozwolone? Czy nie ma jakichś przeciwwskazań od strony kotła gazowego aby zasilić c.w.u. gorącą wodą?

:hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Joki napisał:

Obiecałem swojej byłej :piekna: pomóc rozwiązać problem montażu gazowego kotła dwufunkcyjnego w istniejącej instalacji c.o. w układzie otwartym z c.w.u. z bojlera.

Wiem, że powinien być w tym układzie kocioł jednofunkcyjny ale jest już dwufunkcyjny i to nie podlega dyskusji.

C.o. to jasne, że wymiennik płytowy i tego nie przeskoczymy. Ale wpadłem na pomysł, że w celu uproszczenia instalacji można zasilić obwód c.w.u kotła gazowego z wyjścia bojlera ogrzewanego czasami kotłem na paliwo stałe. Wówczas jeśli w bojlerze byłaby gorąca woda, kocioł gazowy w ogóle nie włączałby się. Jeśli w kotle na węgiel nie byłoby palone, gazowy normalnie grzałby wodę.

Czy takie rozwiązanie jest dozwolone? Czy nie ma jakichś przeciwwskazań od strony kotła gazowego aby zasilić c.w.u. gorącą wodą?

:hmm: 

Musisz podać model kotła, który tam jest zainstalowany.

 

Możesz też zrobić zawór trójdrożny z termostatem - który będzie puszczał wodę z kotła zależnie od temperatury wody z bojlera.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, maras77 napisał:

Musisz podać model kotła, który tam jest zainstalowany.

Buderus Logamax 24kW sprzed ponad roku. Dokładnego symbolu teraz nie mam jak sprawdzić.

Zawór trójdrożny znam. Wolałbym jednak uniknąć.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.