Skocz do zawartości

Zmywarka - wyciek wody


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już chyba 12-letnią zmywarkę Ikea (producent Electrolux jeśli dobrze zidentyfikowałem), która zaczyna od paru dni dawać czadu z zalewaniem się wodą... ;)

 

Obejrzałem sobie schematy budowy typowej zmywarki na north.pl, ale nie bardzo umiem zidentyfikować od czego mogą być te karbowane węże oznaczone strzałkami. Zamocowane są pod zbiornikiem (tym elementem do którego wchodzi filtr etc.) i ewidentnie w pewnych momentach całkiem konkretnie leje się z nich woda - jestem w stanie zebrać dobre pół szklanki. Zmywarka poza tym działa bezproblemowo.

 

Liczyłem, że poszła jakaś uszczelka, albo któryś z gumowych węży, ale to byłoby za proste... :facepalm: Ten cały syf widoczny na dnie to właśnie zasługa wycieku - kilka tygodni temu zdjąłem pokrywę przednią u podstawy zmywarki, żeby zobaczyć co tam się dzieje i wtedy było idealnie czysto. Potem awarie były rzadkie i nie miałem okazji zdążyć, żeby popatrzeć skąd cieknie więc zmywarka stała z otwartymi bebechami i zbierał się tam kurz (to tak dla jasności, że wylewa się normalna czysta woda). Od piątku już elegancko widać, że leje się przez chwilkę gdzieś pod koniec nalewania wody. [mogą to być węże do hydrostatu? :nie_wiem: ]

 

 

 

zmywarka01.jpg

Edytowane przez MasarzErotyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Fili_P napisał(a):

nalewaCi wode od doku a nie z otworu z boku?

Nie mam pojęcia.

Na 100% leje się z tych plastikowych wężyków - odpiąłem je właśnie i przetestowałem na programie z płukaniem. Co ciekawe teraz leje się już nawet jak napełnię zmywarkę i otworzę drzwi.

Żadnych innych wycieków.

 

Edit

Jeśli założyć, że te węże to jakiś element ochrony przez zalaniem to wniosek byłby taki, że zmywarka trochę za dużo wody nalewa. Czyli np. czujnik ciśnienia jakiś nawala? Skąd zmywarka wie kiedy przestać dolewać wodę? :hmm: Hydrostat?

Edytowane przez MasarzErotyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, załóżmy że to hydrostat. Jutro wieczorem sprawdzę czy rurki itp. są drożne oraz czy sam hydrostat działa gdy się w niego dmuchnie.

I dwa pytania:

- jak go sprawdzić elektrycznie?

- czy taki hydrostat wymaga kalibracji?

Tu widzę, że zamiennik to model Metalflex HD505 T85 - można kupić dowolny? :hmm: Bo cena w north taka sobie...

 

 

* * *

Wątek nie cieszy się zbyt wielką renomą, ale odpowiem sam sobie. ;]

Rozebrałem bok zmywarki i spróbowałem dmuchnąć w wąż od strony hydrostatu (czyli moje usta zamiast hydrostatu ;) ). Okazało się, że wąż jest niedrożny - zatkały go resztki tabletki od zmywarki + jakiś tradycyjny syf zbierający się w zakamarkach. Żeby to wydmuchać użyłem pompki do roweru. ;]  W każdym razie sprawa rozwiązana, może komuś się przyda podsumowanie. Czas pracy to godzina + pewnie ze 2 kwadranse leżenia przed zmywarką i zastanawiania się skąd się leje.

Edytowane przez MasarzErotyczny
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Fili_P napisał(a):

u mnie czyjnik ( a w zasadzie plywak jak w spluczce) jest w stodku na dnie.....jak wsadze srubokret w blokade zeby myslal ze ma zamkniete drzwi to podniszac plywak odpalam nakewanie wody

To trochę dziwne, bo ten pływak podnosi się gdy naleje się tam woda (czyli jest wyciek) i wtedy włącza się spust wody ze zmywarki. W każdym razie u mnie tak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MasarzErotyczny napisał(a):

pływak podnosi się gdy naleje się tam woda (czyli jest wyciek) i wtedy włącza się spust wody ze zmywarki. W każdym razie u mnie tak to działa.

W każdej tak to działa. To jest pływak do awaryjnego odpompowywania. Przy okazji sprawdź dokładnie sitko na dnie zmywarki. Te resztki nie dostały się do wężyków od hydrostatu samoistnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, malrapida napisał(a):

W każdej tak to działa. To jest pływak do awaryjnego odpompowywania. Przy okazji sprawdź dokładnie sitko na dnie zmywarki. Te resztki nie dostały się do wężyków od hydrostatu samoistnie.

Oglądałem to dokładnie - wygląda jakby ktoś wgniótł jakąś trefną tabletkę zakładając filtr. Potem zarosło tłuszczem itp. Generalnie takie rzeczy u mnie się dzieją najczęściej po odwiedzinach siostry mojej żonki (jak siedzi 1-2 tygodnie to siłą rzeczy w kuchni też urzęduje). U niej zmywarka wygląda jakby tam sałatkę warzywną przygotowywała... ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem kiedyś krótki filmik jak kolo otworzył zatkaną zmywarkę, gnój straszny, rozumiem że ktoś na starość już może nie widzieć, ale np tak jak moja teściowa, mam wrażenie że jej się wydaje, że to młockarnia do słomy i że wszystko przemieli, to jest zwykłe lenistwo żeby nie obresztkować tależy. A z tą tabletką to też dziwne że się nie rozpuściła. Ja w zasadzie od zawsze kupuje Fairy, płacę jakieś 70gr za kapsułkę i jest naprawdę ok.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, vlad1431 napisał(a):

Oglądałem kiedyś krótki filmik jak kolo otworzył zatkaną zmywarkę, gnój straszny, rozumiem że ktoś na starość już może nie widzieć, ale np tak jak moja teściowa, mam wrażenie że jej się wydaje, że to młockarnia do słomy i że wszystko przemieli, to jest zwykłe lenistwo żeby nie obresztkować tależy. A z tą tabletką to też dziwne że się nie rozpuściła. Ja w zasadzie od zawsze kupuje Fairy, płacę jakieś 70gr za kapsułkę i jest naprawdę ok.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


 

U mnie używane są zwykle Finish, Somat i sporadycznie Ludwik, albo te biedronkowe. Kilka razy się zdarzyło, że po myciu tabletka leżała nierozpuszczona (taka wiotka, ale ewidentnie nierozpuszczona). Co do "gnoju" to mogę jedynie napisać, że zmywarka jest czysta. ;] (u teściowej zresztą też)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie kiedyś pracownica Biedronki namówiła na te biedronkowe, 2szt trzeba było wrzucać, przynajmniej szybciej się ich pozbyliśmy, a naczynia i tak nie były domyte. Mieliśmy kiedyś zajefajną zmywarkę Beco, służyła chyba z 10 lat, ale olałem wsypywanie soli, jakoś w ogóle o tym zapomniałem, a komunikatu nie było że brak. Pompa od kamienia się zajechała, kamienia prawie nie mamy w wodzie, także 10 lat bez soli to i tak dobry wynik. Kupiliśmy tak samo Beco, po pół roku pompa miała takie luzy, że wirnik gonił jak żyd po pustym sklepie, ani raz soli nie brakło. Ta wersja jest tak uboga, że nawet czasu zmywania nie pokazuje.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne, bo ten pływak podnosi się gdy naleje się tam woda (czyli jest wyciek) i wtedy włącza się spust wody ze zmywarki. W każdym razie u mnie tak to działa.
tak sorry popierniczylem
nie to nalewa ....tylko odpala pompę do zrzutu....

cos srubokretem odpalalem nalewanie wody, ale z boku na bank sie wlewała
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.