Skocz do zawartości

Błąd 0141 Corsa C Z12XEP


balus

Rekomendowane odpowiedzi

Wyjeżdżając z pracy po dodaniu gazu silnik delikatnie trzy razy przymulił i zaświeciła się kontrolka Check. Podłączyłem Op-Coma i zobaczyłem to:
 

IMG_20230328_153114.jpg.fc6b109ef17aaefd41cf2aa247b36dd9.jpg

 

Po przeczytaniu w necie o tej usterce postanowiłem spróbować zmierzyć obwód grzałki. Dowiedziałem się że sonda ta jest czteroprzewodowa (dwa białe->zasilanie grzałki, czarny->sygnałowy, brązowy->masa, obwód grzałki mierzy się pomiędzy dwoma białymi przewodami, poprawcie, jeśli się mylę). I jeszcze jedno - gdzie jest złącze tej sondy żeby ją pomierzyć. Potrzebny kanał? Napięcie grzałki 12V?

 

PS. W obwodzie grzałki sondy (sondy) jest jakiś bezpiecznik, przekaźnik?

 

Edytowane przez balus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złącze sondy jest za silnikiem, między alternatorem i rozrusznikiem, więc kanał będzie przydatny. Problem z grzałką jest taki, że może się ujawniać dopiero po rozgrzaniu sondy. Upewnij się, że błąd pojawia się natychmiast po uruchomieniu silnika. Dlatego lepiej jest mierzyć prąd.
W obwodzie sondy jest przekaźnik i bezpiecznik, ale możesz je wstępnie wykluczyć, bo zasilają też inne komponenty silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Orochimaru napisał(a):

Upewnij się, że błąd pojawia się natychmiast po uruchomieniu silnika.

Czyli podpiąć Op-Coma, skasować błąd, uruchomić silnik i obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd skasowany. Po uruchomieniu silnika kontrolka check nie zaświeciła się. Po półgodzinie pracy na biegu jałowym (temp. silnika 82*) też się nie świeci. W blokach pomiarowych pierwsza sonda ładnie oscyluje (od 98 do 708 mV) i grzanie sondy też oscyluje w miarę często pomiędzy stanem aktywne - nieaktywne. Natomiast druga leży martwym bykiem na 451 mV. Grzanie jej ma status "nieaktywne" ale ma bardzo nieregularne przebłyski aktywności. Wygląda to tak: sekunda aktywności i 10, 20, 30 sekund braku aktywności (niekoniecznie w tej kolejności).

Po ponownym wejściu w kody błędów widać:

IMG_20230401_090008.jpg.77ce9acd648e798f4cd78d5f442825e7.jpg

Jeździć dziś nie mogę :skromny:. Jak tylko samopoczucie pozwoli zrobię rundkę i napiszę czy coś się zmieniło. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.