Skocz do zawartości

Jak ozonować wodę w basenie?


DamianB

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ozonator tego typu

image.png.ed444eda3d6f571d3ff1b81a0595d250.png

fi 100mm/75mm

 

Chciałbym go wykorzystać również do oczyszczania wody w basenie. Jak to sensownie zrobić, żeby nie było upierdliwe?

Przy takiej średnicy i małym wiatraczku urządzenie nie ma siły, aby wtłoczyć gaz do wody. Zakładam, że przy zastosowaniu jakiejś redukcji do 10-20mm wciąż nie da rady i trzeba się czymś wspomóc.

Plan odpalać na kilkanaście minut dziennie, pewnie wieczorem, po skończonych kąpielach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś mieć coś w stylu pompki akwariowej i kamienia do robienia bulków.

 

Aby nie iść w koszty dałbym pompkę od materacy, jakaś rurkę wsadzoną w wywiercony pumeks na końcu.

https://allegro.pl/oferta/elektryczna-pompka-do-materaca-balonow-basenu-13445981773

 

Ssanie pompki podłączasz do wyjścia tego generatora.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, sensowne. Mam taki kompresorek z Lidla na aku 20V, to w ramach testów mogę z nim obczaić jak to by działało.

 

To generalnie nie jest basen tylko jacuzzi i może dałoby się wpiąć jakimś trójnikiem w węże idące od/do filtra, ale to raczej temat na okres pogwarancyjny:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, DamianB napisał(a):

Dzięki, sensowne. Mam taki kompresorek z Lidla na aku 20V, to w ramach testów mogę z nim obczaić jak to by działało.

 

To generalnie nie jest basen tylko jacuzzi i może dałoby się wpiąć jakimś trójnikiem w węże idące od/do filtra, ale to raczej temat na okres pogwarancyjny:hmm:

Pamietaj, ze ozon niszczy gumę, tworzywa, wiec ostrożnie z puszczaniem przez instalację napowietrzającą jaccuzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Do osobliwości ozonowania basenowego należy również zdolność ozonu do koagulacji drobnych cząstek substancji, które zwykle przepuszczane są przez filtry basenowe. Oznacza to, że pod wpływem ozonu zanieczyszczenia zawarte w wodzie wytrącają się i zbierają w stosunkowo duże płatki, które następnie są łatwe do odfiltrowania.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co pierwsze testy nieudane. Mały napowietrzacz basenowy wsadzony w rurę wylotową ozonatora ~fi70 (bo sam napowietrzacz nie ma widocznego wlotu, więc czerpie "zewsząd dookoła"), a z niego wylot 2 węzyków 6mm z kamieniami. Napowietrzacz się spalił. Może przypadek, bo jakiś model za 30zł chinski na testy. A może ten ozon coś mu krzywdę robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2023 o 22:55, Tasim napisał:

Do osobliwości ozonowania basenowego należy również zdolność ozonu do koagulacji drobnych cząstek substancji, które zwykle przepuszczane są przez filtry basenowe. Oznacza to, że pod wpływem ozonu zanieczyszczenia zawarte w wodzie wytrącają się i zbierają w stosunkowo duże płatki, które następnie są łatwe do odfiltrowania.

Dodam jeszcze, że oprócz ozonowania basenów trzeba wiedzieć jak prawidłowo wyczyścić basen. Do czyszczenia basenu używam specjalnych robotów. Można je zobaczyć tutaj https://aquamonkey.pl/odkurzacze-basenowe.html. Jest to bardzo ważne, ponieważ na ścianach basenu zawsze znajduje się płytka nazębna, którą należy wyczyścić. A ponieważ robienie tego rękami jest trudne i długie, lepiej zrobić to za pomocą specjalnego robota czyszczącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tasim napisał(a):

Dodam jeszcze, że oprócz ozonowania basenów trzeba wiedzieć jak prawidłowo wyczyścić basen. Do czyszczenia basenu używam specjalnych robotów. Można je zobaczyć tutaj https://aquamonkey.pl/odkurzacze-basenowe.html. Jest to bardzo ważne, ponieważ na ścianach basenu zawsze znajduje się płytka nazębna, którą należy wyczyścić. A ponieważ robienie tego rękami jest trudne i długie, lepiej zrobić to za pomocą specjalnego robota czyszczącego.

Myślisz, że ten będzie dobry do mojego 180cm jacuzzi czy jednak wybrać jakiś lepszy model?

https://aquamonkey.pl/robot-odkurzajacy-hayward-aquavac-650-walek-gumowy.html

  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2023 o 22:55, Tasim napisał:

Do osobliwości ozonowania basenowego należy również zdolność ozonu do koagulacji drobnych cząstek substancji, które zwykle przepuszczane są przez filtry basenowe. Oznacza to, że pod wpływem ozonu zanieczyszczenia zawarte w wodzie wytrącają się i zbierają w stosunkowo duże płatki, które następnie są łatwe do odfiltrowania.

Myślę, że lepiej wybrać coś mniejszego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.