Skocz do zawartości

Naprawa silniczka wentylatora


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z wentylatorem termoobiegu w piekarniku Samsunga. Od jakiegoś czasu górny wentylaror nie działa.

Rozebrałem piekarnik, napięcie dociera, silnik stoi. Wygląda to na silniczek 230v bezszczotkowy:

20231018_204051.jpg.c688fd623b255e37915c854e824e1dc1.jpg

 

Powyższa obudowa trzyma/poziomuje wirnik. Wirnik był lekko czarny, wyczyściłem go i zmontowałem. Silnik ożył ale już przy pierwszym pieczeniu znów stoi.

 

Co może być przyczyną ?

Kabelki, magnesy wyglądają ok. Czy musi być absolutnie czysty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sherif napisał(a):

Mam problem z wentylatorem termoobiegu w piekarniku Samsunga. Od jakiegoś czasu górny wentylaror nie działa.

Rozebrałem piekarnik, napięcie dociera, silnik stoi. Wygląda to na silniczek 230v bezszczotkowy:

20231018_204051.jpg.c688fd623b255e37915c854e824e1dc1.jpg

 

Powyższa obudowa trzyma/poziomuje wirnik. Wirnik był lekko czarny, wyczyściłem go i zmontowałem. Silnik ożył ale już przy pierwszym pieczeniu znów stoi.

 

Co może być przyczyną ?

Kabelki, magnesy wyglądają ok. Czy musi być absolutnie czysty ?

O ile dobrze widzę, to podobny silniczek naprawiałem kumplowi z 20 lat temu w Mastercooku. Cewkę masz sprawną , a poza tym nie bardzo ma się co popsuć. U niego wirnik zapiekł się w tulejach mosiężnych. Oczyściłem dokładnie wirnik i tulejki i śmigał. Musi się kręcić bez żadnych oporów. Może coś tam się przestawia po rozgrzaniu i rozosiowuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pito napisał(a):

O ile dobrze widzę, to podobny silniczek naprawiałem kumplowi z 20 lat temu w Mastercooku. Cewkę masz sprawną , a poza tym nie bardzo ma się co popsuć. U niego wirnik zapiekł się w tulejach mosiężnych. Oczyściłem dokładnie wirnik i tulejki i śmigał. Musi się kręcić bez żadnych oporów. Może coś tam się przestawia po rozgrzaniu i rozosiowuje?

Chodzi lekko, jak zakręcę ręką to się kręci. Łożysk brak, w sumie mogłem posmarować ośkę w miejscu gniazda.

Wirnik był brudny ale nie jakoś mocno, wyczyściłem ale jak widać nie wiele pomogło.

Przesunąć się nie ma za bardzo gdzie bo gniazdo jest sztywnie skręcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zzzz napisał(a):

Tam są pewnie łożyska cierne z brązu i podkładki filcowe nasączone olejem maszynowym. Należy je nasączyć jeśli są suche. A co do usterki to może końcówki cewki są uszkodzone (albo jedna)? Brak styku?

Ślizgowe mogą być, filcu tam nie widziałem. Nie wiem czy olej maszynowy sprawdzi się przy temp piekarnika.

Elektrycznie jest ok, nie widać uszkodzeń, silniczek ruszył po czyszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zzzz napisał(a):

To przy następnej naprawie zajrzyj tu i z drugiej strony:

 

Zajrzałem ponownie, ale tym razem dokładniej. Rzeczywiście jest podkładka filcowa z oczkiem do oleju :ok:. W środku siedzi tuleja z brązu. Przesmarowałem to olejem silnikowym, bo wazelinowym się bałem. Niby kręciło sie wcześniej bez oporów a jednak brak oleju go hamował. Teraz kręci się jak powinien ;).  

  • Lubię to 1
  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.