Skocz do zawartości

Antena 868MHz - help


tomkowski

Rekomendowane odpowiedzi

@Cinek - może będziesz w stanie doradzić.

Mam Ci ja moduły CC1101 868MHz. Mają dołączone antenki - takie sprężynki 😄 (to doskonale obrazuje moją wiedzę w temacie :-P).

spacer.png

Można dolutować gniazdo i dokręcić antenę "zewnętrzną". No i tak sobie pomyślałem, że skoro mam anteny i złącza z przewodami ze starych routerów, to może taką zewnętrzną antenę sobie zrobię zamiast kupować. Wewnętrznie to albo po prostu kawałek przewodu (w najmniejszej), albo konstrukcja jak poniżej:
spacer.png

 

I się zastanawiam czy nie mógłbym "skręcić" jakiejś anteny lepszej niż ta sprężynka, tak, by weszła w obudowę którejś z tych, które mam.

Temat anten to dla mnie czarna magia - czytam i nie rozumiem 😄

Może jest jakiś prosty "przepis" lub proste konstrukcje, których mogę spróbować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak.

Na początek polecam albo Dipol półfalowy albo antenę typu GP.

Obecnie są takie cuda jak analizator antenowy, warto popytać wśród znajomych krótkofalowców czy ktoś ma i opisać w jakim celu, może ktoś przyjdzie i dostroi zbudowaną antenę jeszcze lepiej. :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, malrapida napisał(a):

Ma być dookólna czy jakieś łącze kierunkowe? Do czego to jest?

raczej dookólna - ma odbierać stację pogodową - odległość max 10 metrów przez max 2 ściany. 

Obecnie mam "dongla" RTL-SDR i soft rtl_433 do dekodowania. Próbuję zamienić to na ESP8266+CC1101. I działa. Jedynie zasięg fatalny.
W odległości 2m od nadajnika działa prawidłowo. Wiem, że te moduły do najlepszych nie należą 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomkowski napisał(a):

raczej dookólna - ma odbierać stację pogodową - odległość max 10 metrów przez max 2 ściany.

Jeśli nie znasz się na antenach a widoczna na zdjęciu ćwierćfalowa, skrócona cewką jest na to pasmo i nie pomaga to nie wróżę powodzenia.

Można próbować kolinearnej. Najłatwiej zrobić ją z odcinków koncentryka włożonych w rurkę z tworzywa. Jej projekt znajdziesz na stronie 912 Poradnika Ultraktótkofalowca. Wpisz tytuł w Google.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, malrapida napisał(a):

Jeśli nie znasz się na antenach a widoczna na zdjęciu ćwierćfalowa, skrócona cewką jest na to pasmo i nie pomaga to nie wróżę powodzenia.

Można próbować kolinearnej. Najłatwiej zrobić ją z odcinków koncentryka włożonych w rurkę z tworzywa. Jej projekt znajdziesz na stronie 912 Poradnika Ultraktótkofalowca. Wpisz tytuł w Google.

Dzięki! Rozważam jeszcze zmianę modułu radiowego na inny. No i wiadomo - to ma być z założenia małe i zgrabne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.