Skocz do zawartości

Dodatkowe gniazdo zapalniczki w nietypowym miejscu


lelek

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że nie chciało mi się spać powędrowałem do garażu i zrobiłem sobie "coś" zlosnik.gif

Najpierw wprowadzenie wink.gif :

Wszyscy posiadamy telefony komórkowe. Wielu z nas korzyta z samochodowych ładowarek. Wszystko jest fajnie kiedy ładujemy podczas jazdy ale co zrobić, kiedy trzeba się podłączyć telefon pod kroplówkę na postoju (na parkingu, polu namiotowym) itp i trzeba się oddalić od autka? Przecież tak pozostawiona komórka na widoku to pewna wybita szyba i komórki niet po powrocie do samochodu. Co prawda niektórzy wpinają się w gniazdo zapalniczki a samą komórkę chowają w schowku, ale to nic nie da, złodziej zobaczy kabel i efekt jak wyżej. Uprzedzając uwagi: "Na postoju sie nie ładuje bo trzeba włączyć zapłon" odpowiadam, że przerobiłem podłączenie gniazda tak, że jest na nim napięcie niezależnie od położenia stacyjki.

Do tej pory miałem tak, że w schowku pasażera miałem gniazdo zapalniczki do którego podłączałem ładowarkę (wtedy ładowarka i telefon były niewidoczne dla złodzieja) ale takie rozwiązanie miało 2 wady:

1. Nie chciałem dziurawić schowka i gniazdo leżało "luzem".

2. Przy podłaczaniu telefonu ciężko było operować z siedzenia kierowcy (trza się było wyciągać zlosnik.gif).

Mam też gniazdo zapalniczki w bagażniku, ale komu by się chciało otwierać bagażnik aby się podłączać z ładowarką zlosnik.gif Tym bardziej na oczach postronnych ludzi.

Wymysliłem wiec inne miejsce. Przeciągnąłem przewody:

1. ze "stałym" plusem

2. z masą

3. z plusem po właczeniu świateł

przez tunel (wajcha od biegów, hamulec ręczny), wylazłem nimi na wierzch a tu już czeka na nich co? PODŁOKIETNIK! zlosnik.gif

W podłokietniku wywierciłem dziurę na gniazdo zapalniczki, wcisnałem gniazdo, podłączyłem przewody, przykręciłem podłokietnik. Gniazdo jest podświetlone i zapodaje prąd. Żeby nic nie wpadło do gniazda i nie zrobiło zwarcia jako zaślepki użyłem zepsutej zapalniczki.

W ten sposób telefonik się ładuje, nic nie widać i jest pod ręką, nie trza się wyciągać zlosnik.gif

Fotek nie budziet bo:

1. Aparat pojechał do Chorwacji

2. Nie ma co fotografoować - kabli nie widać, gniazda nie widać bo jest pod podłokietnikiem a jak wyglada gniazdo "od przodu" każdy wie zlosnik.gif

Przy okazji jak już mam podciągnięty przewód z + przy włączonych światłach muszę wykombinować oświetlenie wnętrza podłokietnika. Jakby ktoś miał jakąś koncepcję gdzie umieścić światełko i jakie światełko to proszę, bo jakoś nie mam pomysłu.

Przy drugiej okazji wink.gif podpowiem jeszcze jeden patencik:

Czasami podłączamy sobie jakieś dodatkowe bajery w autku. Potrzeba do tego oczywiście zasilania. W takich sytuacjach szukamy najblizszego przewodu z + , tniemy, wlutowujemy się itp. Często wpinamy się w przewód zasilający radio, a czasem podłączymy jakieś urządzenie, które wprowadza zakłócenia.

Proponuję inne rozwiązanie.

Mam za konsolą (w okolicach nagrzewnicy) typową szybkozłączke samochodową: gniazdo na 10 konektorów żeńskich i wtyk na 10 męskich. Żeńska część jest tak podłączona, że górne 5 konektorów jest ze sobą połączone równolegle i podłączone do "stałego" plusa w skrzynce bezpieczników. Identycznie dolne 5 z tym, ze podłaczone do masy.

Męska część natomiast jest "odbiornikem" tego prądu i jest w nim tyle konektorów ile potrzeba. U mnie aktualnie 3 pary (plus i masa). Jeżeli bedę podłączał kolejne urzadzenie wetknę we wtyczkę kolejną parę męskich konektorów z przewodami do owego urzadzenia.

W ten sposob mam dostęp do prądu w miarę "centralnym" miejscu i nie muszę ciągnąć przewodów Bóg wie gdzie. Oczywiście można taką złączkę umieścić w innym miejscu, które uznamy za bardziej wygodne.

Można też zrobić sobie takie złączki zawierajace plus po stacyjce a drugą plus po włączeniu świateł, to już w zależności od potrzeb i koncepcji na "dobajerzenie" autka wink.gif

To ja tyle. smile.gif

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Odświeżam temat, bo dziś czekałem w autku na moją kobitę, a że aparat miałem pod reką to zrobiłem foty tego o czym pisałem powyżej.

Najpierw kostki. Są trzy:

1. ze stałym +

2. z + po stacyjce

3. z + ze światłami

Niestety miałem tylko dwa kolory kabli więc aby je rozróźnić podpisałem kostki, co zresztą widać zlosnik.gif

277891085-kos1.jpg

Plan ogólny. Oczywiście w normalnej sytuacji kostki rezydują za ścianką osłony tunelu

Zwracam uwagę na nieskazitelnie czyste siedzenia wyczyszczone płynem Textile Cleaner, made by Shell (który polecałem w jakimś wątku smile.gif )

277891085-kos3.jpg

Teraz wnętrze podłokietnika:

277891085-pod1.jpg

Oraz przy włączonych światłach

277891085-pod2.jpg

post-36940-14352476305345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> lelek mm pytanko , skąd wytrzasnąć taką póleczkę ??? słyszałem że coś

> takiego jest ale na własne oczy nie widziałem , nikt z moich

> znajomych co mają astrki takiej nie ma !!!

Gdyby nie forum myslałbym, że wszytkie asterki ją mają ale jak mi się objawilo jakiś rok temu jednak nie smile.gif

Trza szukać na szrotach. Sebo_M jakiś czas temu wyrwał skądś taką, jak się pojawi może zapoda jakieś szczegóły.

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam do ciebie inne pytanie mam już jedno gniazdo ale jak wspomniałeś w drodze korzystamy z dodatkowych urządzeń chciałbym podłączyć obok drugie ale żeby też tylko działało przy włączonym zapłonie i tu moje pytanie:

- czy pomijając prace ręczne mogę drugie gniazdo podczepić pod to już istniejące (dolutować na przedłużonych przewodach)?

- Czy bezpiecznik wytrzyma pracę ładowarki do tel i Cb radia w jego pełnym zakresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To ja mam do ciebie inne pytanie mam już jedno gniazdo ale jak

> wspomniałeś w drodze korzystamy z dodatkowych urządzeń chciałbym

> podłączyć obok drugie ale żeby też tylko działało przy włączonym

> zapłonie

W takiej sytacji może pomyśl o czymś takim:

http://www.allegro.pl/search.php?string=rozdzielacz+zapalniczki

> - czy pomijając prace ręczne mogę drugie gniazdo podczepić pod to

> już istniejące (dolutować na przedłużonych przewodach)?

Podłączenie do oryginalnej zapalniczki wygląda tak:

na konektorze męskim (masa zapalniczki) siedzi konektor żeński a w nim dwa przewody: jeden idzie "z góry" a drugi kieruje się do światełka w schowku pasażera. Na konektorze + zapalniczki siedzi identyczny konektor a w nim też dwa przewody idące do schowka. Zresztą co ja bedę gadał, zobacz na fotę zlosnik.gif Olej te sztrzałki, pokazują żarówkę podświetlenia.

277893552-popiel_zapal.jpg

> - Czy bezpiecznik wytrzyma pracę ładowarki do tel i Cb radia w jego

> pełnym zakresie?

Ładowarka pobiera pomijalnie mały prąd, to tak jakbyś do rurociągu "Przyjaźń" podłączyl wężyk od spryskiwacza i podkradał ropę wink.gif

Pozdroofka

post-36940-14352476311401_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdyby nie forum myslałbym, że wszytkie asterki ją mają ale jak mi się

> objawilo jakiś rok temu jednak nie

> Trza szukać na szrotach. Sebo_M jakiś czas temu wyrwał skądś taką,

> jak się pojawi może zapoda jakieś szczegóły.

> Pozdroofka

Dzięki lelek

myślałem ze może jakiś sklep lub rzemiosło...? ale jak tak to ciag dalszy wypadów na szroty ...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale drogo W zeszłym roku kupiłem taką półeczkę za 3 PLN

Zaraz ktoś napisze, że dostal za darmo, wyjdzie na to, że przepłaciłeś te 3 zł i będzie ci głupio. smile.gif

Po prostu udało ci się i tyle. Cena jest taka jaką podaje sprzedawca czy to na szrocie czy allegro czy w ASO boje_sie.gif

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.