Skocz do zawartości

PASMO PRZENOSZENIA


alkaprim

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę FACHOWCÓW o następującą odpowiedź.

Przykładowo: Posiadając wzmacniacz 4x25Wat Rms!!!

Jak przy takiej mocy wzmacniaczaa zagrają głośniki przetwarzające pasmo np. 45Hz-20kHz a jak głośniki np. 80Hz-20Khz?

Jaka będzie różnica jeśli i jedne i druge głśniki posiadały by od 88db do 93db.

Jak ogólnie powinno dobierać się głośniki do mocy wzmacniacza - czy 1:1 czy jakoś inaczej?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Proszę FACHOWCÓW o następującą odpowiedź.

> Przykładowo: Posiadając wzmacniacz 4x25Wat Rms!!!

> Jak przy takiej mocy wzmacniaczaa zagrają głośniki przetwarzające

> pasmo np. 45Hz-20kHz a jak głośniki np. 80Hz-20Khz?

> Jaka będzie różnica jeśli i jedne i druge głśniki posiadały by od

> 88db do 93db.

> Jak ogólnie powinno dobierać się głośniki do mocy wzmacniacza - czy

> 1:1 czy jakoś inaczej?

> Pozdr

Pasmo niema nic do głośności.

im więcej db mają głośniki tym mniej mocy wzmacniacza potrzebujesz (w skrócie)

Co do doboru mocy głośników do mocy wzmacniacza są oczywiście różne szkoły.

Jak jest dobrze nie wiem. cool.gif

Ja mam lekki nadmiar na głośnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Proszę FACHOWCÓW o następującą odpowiedź.

> Przykładowo: Posiadając wzmacniacz 4x25Wat Rms!!!

> Jak przy takiej mocy wzmacniaczaa zagrają głośniki przetwarzające

> pasmo np. 45Hz-20kHz a jak głośniki np. 80Hz-20Khz?

> Jaka będzie różnica jeśli i jedne i druge głśniki posiadały by od

> 88db do 93db.

> Jak ogólnie powinno dobierać się głośniki do mocy wzmacniacza - czy

> 1:1 czy jakoś inaczej?

> Pozdr

Nie jestem FACHOWCEM ale moze cos ci pomoze moja wypowiedz.

Pasmo przenoszenia glosnikow swiadczy tylko o ich zdolnosci do wytwarzania fali akustycznej o odpowiednim natezeniu (bodzjze z nie wiecej niż 10dB spadkiem) w pewnym zakresie czestotliwosci. Teoretycznie glosniki o tej samej efektywnosci, a roznych pasmach przenoszenia zagraja podobnie "glosno".

Natomiast druga cecha o ktorej piszesz czyli efektywnosc (to taka sprawnosc glosnika czyli zdolnosc przetwaraznia energii elektrycznej w mechaniczna wywolujaca fale dzwiekowa) ma wplyw na to, czy glosnik bedzie w stanie grac "glosniej" czy "ciszej" przy stalej wartosci dostarczonej mocy.

Glosniki o wyzszej efektywnosci (np. 93dB) zagraja glosniej niz glosniki o efektywnosci nizszej. Niestety ma to takze przykre konsekwencje. Zazwyczaj glosniki o wyzszej efektywnosci maja mniej rowne pasmo przenoszenia (np. glosniki tubowe - stosowane w naglosnieniu scenicznym czy dyskotekach - sa "strojone" na okreslona czestotliwosc ktora bedzie wzmacniana przez obudowe tubowa). Jednak takie rozwiazanie nie bardzo nadaje sie np. do odsluchu w warunkach domowych - ten pasmowy charakter przenoszenia glosnikow tubowych powoduje znaczne znieksztalcenie przekazu. Glosniki* domowe, choc nie tylko, samochodowe rowniez, jesli maja w miare rowna, plaska charakterystyke przenoszenia zazwyczaj maja mniejsza efektywnosc. Czyli idziemy na kompromis - tracimy wiecej mocy, ale uzyskujemy neutralne brzmienie, bez podbarwien.

I w koncu dobor mocy: kiedys byla taka zsada ze moc wzmacniacza ma byc nie wieksza niz moc glosnikow. Byla to zasada w miare bezpieczna, jednak miala swoje wady. Otoz gdy glosnik pracowal w swoim optymalnym zakresie mocy, wzmacniacz pracowal przy mocach zblizonych do mocy maksymalnej, znamionowej, wprowadzajac duze znieksztalcenia.

Teraz panuje przekonanie, ze moc wzmacniacza wieksza od mocy glosnikow pozwoli na nalozenie sie optymalnych warunkow pracy tych podzespolow. Ja sie z tym zgadzam.

Natomiast jesli chcesz wiedziec o ile moc wzmaczniacza powinna byc wieksza od mocy glosnikow - powinienes spytac kolegow praktykow CA z kacika. Oni "przerabiali" niejeden taki zestaw, mysle ze Ci napewno podpowiedza.

*chodzi mi tu wlasciwie o zestawy glosnikowe, ze zwrotnica i obudowa a nie same przetworniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.