Skocz do zawartości

Ilość miejsc a ilość foteli


k_maro

Rekomendowane odpowiedzi

Na przeglądzie gościu powiedział, że skoro w dowodzie jest 7 miejsc to tyle powinno być w aucie foteli. Mam sześć foteli i z tyloma przyjechałem na przegląd. Nie mogę jeździć z mniejszą ilością foteli/miejsc niż mam w dowodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na przeglądzie gościu powiedział, że skoro w dowodzie jest 7 miejsc

> to tyle powinno być w aucie foteli. Mam sześć foteli i z tyloma

> przyjechałem na przegląd. Nie mogę jeździć z mniejszą ilością

> foteli/miejsc niż mam w dowodzie?

Teoretycznie powinno być tyle, ile wpisano w homologacji modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na przeglądzie gościu powiedział, że skoro w dowodzie jest 7 miejsc

> to tyle powinno być w aucie foteli. Mam sześć foteli i z tyloma

> przyjechałem na przegląd. Nie mogę jeździć z mniejszą ilością

> foteli/miejsc niż mam w dowodzie?

możesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na przeglądzie gościu powiedział, że skoro w dowodzie jest 7 miejsc

> to tyle powinno być w aucie foteli. Mam sześć foteli i z tyloma

> przyjechałem na przegląd. Nie mogę jeździć z mniejszą ilością

> foteli/miejsc niż mam w dowodzie?

może i miał rację, ... bo gdzie ma usiąść 7. osoba hmm.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może i miał rację, ... bo gdzie ma usiąść 7. osoba

jeśli pojadę na wakacje i wyciągnę szósty fotel aby powiększyć bagażnik to mnie autobahn polizei zgarnie za niezgodność z homologacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeździć z mniejszą ilością foteli dla przykładu w niektórych autkach są wyjmowane i jak są wyjęte to co nie możesz jeździć -bzdura rotfl.gifrotfl.gifrotfl.gif

Zgodzę się jedynie jak będzie odwrotnie więcej foteli niż homologacja zezwala zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym motorze (nr.27 z 02.07.07) napisano w sprawie mandatu (!!!!) za niezgodną z wpisem ilość miejsc:

279215632-Zdj%EAcie542.jpg

279215632-Zdj%EAcie543.jpg

Jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenie ale to z telefonu. Pozatym czytać tekst a nie jakość fotek obcinać zakrecony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli pojadę na wakacje i wyciągnę szósty fotel aby powiększyć

> bagażnik to mnie autobahn polizei zgarnie za niezgodność z

> homologacją?

HGW.

Logicznie rzecz biorąc, policja nie powinna się czepiać, jeśli jest mniej siedzeń, ale diagnosta powinien mieć możliwość sprawdzenia, czy te 7 osób ma gdzie siedzieć smile.gif

A jak jest w przepisach, nie wiem zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W dzisiejszym motorze (nr.27 z 02.07.07) napisano w sprawie mandatu

> (!!!!) za niezgodną z wpisem ilość miejsc:

> Jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenie ale to z telefonu. Pozatym

> czytać tekst a nie jakość fotek obcinać

czyli polskie ustawodawstwo nie nadąża... oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli polskie ustawodawstwo nie nadąża...

Po to jest przegląd techniczny aby sprawdzić czy auto jest sprawne. Jeżeli jest rej na 7 osób tyle foteli-miejsc diagnosta musi zobaczyć. A później możesz użytkować sobie zgodnie ze swoimi potrzebami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest na końcu cfaniaczek.gif

Pojazdy o których mowa w pytaniu, to pojazdy typu minivan. Zgodnie z definicją zawartą w encyklopedii, Minivan to typ nadwozia wielozadaniowego samochodu osobowego. Jest to zazwyczaj nadwozie jednobryłowe, ale też dwubryłowe. Samochody te, są produkowane w czterech klasach (rozmiarach). Większe, prawie zawsze mają siedem lub osiem siedzeń w trzech rzędach. Mniejsze mają pięć, sześć siedzeń w dwóch, lub siedem w trzech rzędach. Nazwa pochodzi od ang. słowa van, oznaczającego samochód dostawczy typu furgon. Ponieważ pierwsze auta tego typu wyglądały jak wersje mini osobowych samochodów dostawczych, dlatego nazwano je minivanami.

Natomiast definicja pojazdu wielozadaniowego wg encyklopedii brzmi: pojazd wielozadaniowy lub pojazd wielofunkcyjny (van, ang. All Purpose Vehicle (APV), Multi Purpose Vehicle (MPV), multivan) to pojazd o zamkniętym nadwoziu samochodu osobowego, zazwyczaj jednobryłowym, 5-drzwiowym, przeznaczony do przewozu 4 do 8 osób; może być samochodem wycieczkowym, stanowić pokój konferencyjny, a po usunięciu części foteli można nim przewozić znaczną ilość bagażu.

W ustawie Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej ustawą, nie znajdziemy klasyfikacji pojazdów na wielozadaniowe i multivany, znajdziemy tylko podział pojazdów samochodowych na: samochód osobowy, ciężarowy, autobus, ciągnik samochodowy, taksówkę i motocykl. Klasyfikację taką znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. Nr 192 poz. 1878.). W § 7 ust. 1. cytowanego wyżej rozporządzenia widnieje bowiem zapis: ustala się klasyfikację pojazdów, zawierającą określenia rodzajów, podrodzajów i przeznaczeń pojazdów, zwaną dalej klasyfikacją, stanowiącą załącznik nr 4 do rozporządzenia. I tak, zgodnie z załącznikiem nr 4, do grupy pojazdów samochodowych należą pojazdy: kareta (sedan), hatchback, kombi, coupé, kabriolet, wielozadaniowy, van i inny.

Innym aktem prawnym, w którym używa się określenia pojazd wielozadaniowy oraz van - jako kategorię samochodów osobowych, jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. Nr 5, poz. 30 z dnia 15 stycznia 2004 r.). Według tego rozporządzenia, pojazd wielozadaniowy to pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób i ładunku w tym samym nadwoziu, jeżeli pojazd spełnia następujące warunki: liczba dostępnych miejsc siedzących nie jest większa niż 6 (poza kierowcą), przy czym, o dostępności miejsca siedzącego decyduje obecność punktów kotwiczenia w pojeździe. Van natomiast, to pojazd ciężarowy o kabinie kierowcy zawartej w bryle nadwozia, ale w przypadku DMC pojazdu nie przekraczającego 3,5 t i mającego więcej niż 6 miejsc siedzących (bez kierowcy), pojazd nie jest pojazdem ciężarowym. W tym też rozporządzeniu znajdziemy definicję siedzenia, która brzmi: siedzenie to konstrukcja mogąca być lub nie na stałe połączona z konstrukcją pojazdu, kompletna z tapicerką, przeznaczona na miejsce siedzące dla jednej dorosłej osoby. Termin ten obejmuje zarówno siedzenie pojedyncze, jak i część siedzenia kanapowego przeznaczonego na miejsce siedzące jednej dorosłej osoby.

Ponadto należy również poruszyć kwestię bezpieczeństwa osób jadących pojazdem lub innych uczestników ruchu. Zgodnie z art. 63 ustawy, przewóz osób ze względów bezpieczeństwa - może się odbywać pojazdem do tego przeznaczonym, czyli pojazdem konstrukcyjnie przystosowanym do zapewnienia bezpieczeństwa jazdy, np. poprzez odpowiednio wyprofilowane siedzenia i pasy bezpieczeństwa.

Oczywiście liczba przewożonych osób, nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, a w przypadku wymontowania foteli - tak jak w przypadku pojazdu nie podlegającego rejestracji wynikającej z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu, czyli liczby miejsc zapewniających bezpieczeństwo pasażerom, o których mowa wyżej.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że wymontowanie foteli w pojazdach wielozadaniowych i multivanach nie prowadzi do zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, a także nie wpływa na zwiększenie zagrożenia bezpieczeństwa osób nim jadących określonych w art. 66 ustawy i nie stanowi wykroczenia drogowego, a także nie daje podstaw do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w myśl art. 132 ust 7 ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najważniejsze jest na końcu

> Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że wymontowanie foteli

> w pojazdach wielozadaniowych i multivanach nie prowadzi do zmian

> konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, a także nie wpływa

> na zwiększenie zagrożenia bezpieczeństwa osób nim jadących

> określonych w art. 66 ustawy i nie stanowi wykroczenia

> drogowego, a także nie daje podstaw do zatrzymania dowodu

> rejestracyjnego w myśl art. 132 ust 7 ustawy.

Dzięki waytogo.gif Mam nadzieję, że to stanowisko całej policji w Polsce wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.