Skocz do zawartości

postawienie garażu na działce a odległości od granicy?


00Tom00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czytam, czytam i już mam mętlik w głowie, więc postanowiłem zapytać Was :)

 

Chcę postawić garaż 35m2 z płyt betonowych (zgodnie z obecnym prawem nie potrzeba na taki garaż pozwolenia na budowę pod warunkiem, że jest to obiekt wolnostojący... wystarczy wówczas zgłoszenie).

Sąsiad posiada budynek gospodarczy wybudowany w granicy naszych działek - wzdłuż tego budynku na mojej działce miejsce idealnie pasuje mi na garaż... Początkowo chciałem się dostawić do tego budynku, ale wtedy nie byłby to obiekt wolnostojący, więc wymyśliłem sobie, ze odsunę się od niego powiedzmy 10cm :D - pytanie tylko czy jest taka możliwość zgodnie z prawem, żeby zachować status obiektu wolnostojącego?

 

W przepisach czytam, że budynki mogą być w granicy, jeśli ściana przylega na odległosci 3m do postawionego budynku w granicy, ale wtedy, z uwagi na to, że nie byłby to już obiekt wolnostojący musiałbym mieć pozwolenie na budowę, czego chcę uniknąć... no i tak się biję z myślami jak najlepiej podejść do tematu? Nie uśmiecha mi się odsuwanie od tego budynku o 3m... Skoro sąsiad mógł postawić budynek w granicy, to może istnieje jakiś przepis zezwalający na tej wysokości na wybudowanie obiektu bliżej niż standardowo...?

 

Podpowiecie coś?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt wolnostojacy może przylegac do innego budynku, musi posiadac wlasny fundament, ściany.wystarcz szczelina dylatacyjna. Sytuowanie w granicy wymaga wykonania sciany odzielenia pozarowego jak również zgody na takie sytuowanie w mpzp. Do lektury: warunki jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od rozmowy z sąsiadem. Co on na to ? Potem rozkminisz drogę prawną  :skromny:

 

Rozmowa oczywiście będzie, ale to za 2 tygodnie jak już się wprowadzę do nowej lokalizacji :D Zakładam, że nie będzie robił problemów, bo przecież jego budynek stoi w granicy, a ja się do niego tylko dostawię ze szczeliną pomiędzy budynkami powiedzmy 10cm, także jemu nic nie będę zasłaniał etc (mój garaż byłby tylko na części długości jego budynku).

Dopytuje już teraz, bo pierwsze co będę robił na nowej działce to stawianie garażu... niestety ten bryle budynku mieszkalnego jest kompletnie nieużyteczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt wolnostojacy może przylegac do innego budynku, musi posiadac wlasny fundament, ściany.wystarcz szczelina dylatacyjna. Sytuowanie w granicy wymaga wykonania sciany odzielenia pozarowego jak również zgody na takie sytuowanie w mpzp. Do lektury: warunki jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

 

Garaż, który planuje nie będzie miał fundamentów - tak jak wspomniałem będzie  wykonany z płyt betonowych (takie coś jak ogrodzenia).

Ściana oddzielenia pożarowego - zakładając że mój garaż będzie na długości budynku murowanego sąsiada (prawdopodobnie pustak żużlowy), to wydaje mi się, ze jego ściana taką funkcję spełnia, więc ja mam chyba dowolność, czy sie mylę?

 

"zgody na takie sytuowanie w mpzp" - to chyba w przypadku ubiegania się o pozwolenie na budowę? Ja chciałbym postawić obiekt do 35m2, na zgłoszenie, który nie będzie trwale połączony z gruntem - tzn brak fundamentów (słupki będą wkopane i obmurowane, pomiędzy nimi płyty, na całej powierzchni kostka albo wylewka, na dachu blacha - w przyszłości coś takiego będzie ocieplone styropianem i otynkowane)

 

Czy w takim wypadku nie wystarczy zgłoszenie i pisemna zgoda sąsiada na bliską odległość (10cm) od jego budynku stojącego w granicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.