Skocz do zawartości

Y17DT: P0500, dławienie, brak mocy, niebieski dym z rury


rostex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam małą zagwozdkę z silnikiem Isuzu, pierwszy raz spotykam się z takim problemem. blush.gif

Oczywiście silnik ten w niezmienionej wersji występuje w Astrze II, dlatego proszę nie przenosić tematu na kącik Opla, taki wątek tutaj bardziej się przyda.

Ale do rzeczy. Auto od 2200 obr/min (moment początku doładowania) dławi się, ma odczuwalne przerwy w przyśpieszaniu, szarpie i bardzo często gaśnie przy dojeżdżaniu do np. ronda, wtedy gdy silnik pracuje na biegu jałowym a auto jedzie. Jeśli już zgaśnie potrzebuje ok. 10 sekund kręcenia rozrusznikiem do odpalenia.

Maksymalne obroty na jakie udaje się go wkręcić to 3,5 tys obr. sick.gif

Zapisany w pamięci, jedyny błąd, który się powtarza przy każdym zgaśnięciu silnika to P0500:

P0500 - Brak sygnału obwodu czujnika prędkości pojazdu.

Kontrolka ABSu nie zaświeca się, w module ABS błędów brak niewiem.gif

Zrobiłem dziś dynamicznego loga podczas jazdy, zarówno przepływomierza, jak i czujników ABS we wszystkich kołach. Wszystko jest prawidłowo.

Na koniec testów silnik zaczął od 2,2 tys obr dymić na niebiesko icon_eek.gif, co już wyraźnie przestało mi się podobać czacha.gif

Gdzieś na jakimś forum Opla wyczytałem wczoraj, że błąd często pojawia się również w Astrze H z silnikiem 1.7 CDTI (też Isuzu), ale brak jest jednoznacznego rozwiązania problemu niewiem.gif

Pytałem znajomków z ASO, stawiali na oblodzenie czujnika w przednim lewym kole, sprawdziłem, jest ok ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zrobiłem dziś dynamicznego loga podczas jazdy, zarówno

> przepływomierza, jak i czujników ABS we wszystkich kołach.

> Wszystko jest prawidłowo.

Zrób to samo z dawkami wtrysków, ciśnieniem doładowania i poł. pedału gazu. Nie ma nadmiernej konsumpcji płynów eksploatacyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem jeszcze raz do logów i wyszło tak:

- położenie pedału gazu: 99.6%

- prędkość obrotowa silnika: 3100 obr/min (więcej się nie dało osiągnąć)

- prędkość pojazdu: 96 km/h

- przepływomierz: 280 kg/h (ok)

- ciśnienie doładowania: 180 kPa (zgodne z żądanym, więc ok)

- masa paliwa: 36 mg/suw

- rzeczywisty początek wtrysku: 33 CA

Płyn chłodniczy bez ubytków, czyściutki jak w mało którym Isuzu, olej w normie, nie ubyło, mimo iż ostro dymił na niebiesko, aż wstyd było jechać, ludzie dziwnie spoglądali zza szyby biglaugh.gif

Edit: Zanim wykonałem log, byłem przekonany, że turbo poszło się....., w końcu niebieski kolor spalin i szarpanie, wraz z brakiem mocy od 2,2 tys/obr mogło o tym świadczyć. Teraz już wiem, że to nie to smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na rozwiązanie zagadki smile.gif

Miesiąc temu wymieniałem filtr paliwa na produkt firmy FRAM.

Oto jak wyglądał wczoraj:

dsc01578sj.jpg

dsc01579c.jpg

Po wymianie filtra tym razem na produkt BOSCHa, wszystkie problemy - brak mocy, niebieskie dymienie czy w końcu P0500 zniknęły bez śladu, ot zagadka shocked.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykrzywił się element filtracyjny, który to spowodował zmniejszenie przepływu. Przy wymianie filtra jak zwykle opróżniłem obudowę z paliwa i resztek osadu. Dziś ruszam w trasę, więc będę wiedział czy to koniec problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten taki przezroczysty "śluz" na filtrze to co to?

Nigdy nie miałem diesla więc nigdy nie interesowałem się wszelką materią związaną z tymi silnikami.

Oby rzeczywiście wymiana filtra pomogła.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla potomnych napiszę, iż wymiana wkładu filtra paliwa wyeliminowała wszystkie problemy z autem, również ze słynnym P0500. Gdyby ktoś wcześniej powiedział mi, że gdy pojawi się błąd odnośnie prędkości pojazdu a mam wymienić filtr paliwa (bo np. przymarzło lekko paliwo) to bym w życiu nie uwierzył, bo co ma jedno do drugiego. Teraz już wiem i cieszę się z jazdy bez błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.