Skocz do zawartości

Kombajn rolniczy..


p31

Rekomendowane odpowiedzi

> ..jakie trzeba mieć uprawnienia na taki pojazd?

mnie zastanawia jedna rzecz, bo ten ktory kombajnuje zawsze u mnie, to jest kierowca autobusu na codzien i z tego co mowil jak sie ma prawko na autobusy to wystarczy zeby smigac kombajnem, a mowie ze mnie to zastanawia bo slyszalem to tylko od niego i nigdzie tego nie sprawdzalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mnie zastanawia jedna rzecz, bo ten ktory kombajnuje zawsze u mnie, to jest kierowca autobusu na

> codzien i z tego co mowil jak sie ma prawko na autobusy to wystarczy zeby smigac kombajnem, a

> mowie ze mnie to zastanawia bo slyszalem to tylko od niego i nigdzie tego nie sprawdzalem

tak jak pisalem wyzej , zeby smigac styknie chyba samo B , natomiast zeby wykonywac legalnie prace kombajnisty trzeba juz miec ten kurs confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

linka

Trzeba mieć kurs uprawniający do obsługi i eksploatacji kombajnu zbożowego. Do tego prawo jazdy minimum kat. B. Sam takowe posiadam. Kat. B wg. kodeksu drogowego uprawnia również do prowadzenia ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> linka

> Kat. B wg. kodeksu drogowego uprawnia również do

> prowadzenia ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego.

Tylko i wyłącznie samego ciągnika bądź ze sprzętem podwieszanym. Nie uprawnia do ciągnięcia przyczepy z osią skrętną palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko i wyłącznie samego ciągnika bądź ze sprzętem podwieszanym. Nie uprawnia do ciągnięcia

> przyczepy z osią skrętną

I tu się zaczynają schody oraz pole do popisu w interpretacji przepisów. Taki pług obracalny o dziesięciu korpusach płużnych musi mieć koło transportowe, mimo, że jest zaczepiony na trójpunktowym układzie zawieszenia. Jest jednocześnie podwieszony i ciągnięty. To tak poza tematem. Kombajn zbożowy jest samojezdną maszyną rolniczą kwalifikowaną jako pojazd wolnobieżny. W takim układzie kwalifikuje się pod PJ kat. B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Chodzi o to, że posiadając kategorię B nie można ciągnąć traktorem pojazdu zarejestrowanego jako przyczepa rolnicza. Można ciągnąć inne sprzęty posiadające koła czy to pług, czy opryskiwacz czy rozsiewacz czy rozrzutnik czy cokolwiek aby tylko nie było to przyczepą. Można jechać kombajnem (posiadając kwalifikacje zdobyte na kursie kombajnisty ale tego nikt nie egzekwuje). Mówi Ci to syn doświadczonego rolnika i traktorzysto-kombajnista zlosnik.gif Swoją drogą to uwielbiam jeździć kombajnem palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takie jakieś pogmatwane są te polskie kategorie prawa jazdy...

akurat kategoria T jest bardzo pomocna dla mlodych rolnikow - wczesniej moga legalnie pomagac w gospodarstwie smile.gif

ciekawe tylko dlaczego przy wyrobieniu kat CE nie wbijaja T do PJ ?

BE automatycznie jest wbijane , a przeciez zarowno BE jak i CE uprawniaja do jazdy pojazdami z kat T (chyba ze zawiera ta kategoria jakies dodatkowe pojazdy ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> akurat kategoria T jest bardzo pomocna dla mlodych rolnikow - wczesniej moga legalnie pomagac w

> gospodarstwie

> ciekawe tylko dlaczego przy wyrobieniu kat CE nie wbijaja T do PJ ?

> BE automatycznie jest wbijane , a przeciez zarowno BE jak i CE uprawniaja do jazdy pojazdami z kat

> T (chyba ze zawiera ta kategoria jakies dodatkowe pojazdy ? )

Nie wbijają bo nie muszą. Wyraźnie jest napisane że kat C+E uprawnia do kierowania ciągnikiem z przyczepami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ..jakie trzeba mieć uprawnienia na taki pojazd?

Na B mozesz jechać traktorem / kombajnem po drogach, na B+E już z przyczepami rolniczmymi, tylko nie mozesz w polu robić bo albo jakiś kurs trzeba albo prawko T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie. Chodzi o to, że posiadając kategorię B nie można ciągnąć traktorem pojazdu

> zarejestrowanego jako przyczepa rolnicza. Można ciągnąć inne sprzęty posiadające koła czy to

> pług, czy opryskiwacz czy rozsiewacz czy rozrzutnik czy cokolwiek aby tylko nie było to

> przyczepą. Można jechać kombajnem (posiadając kwalifikacje zdobyte na kursie kombajnisty ale

> tego nikt nie egzekwuje). Mówi Ci to syn doświadczonego rolnika i traktorzysto-kombajnista

> Swoją drogą to uwielbiam jeździć kombajnem

Zgadzam się w całej rozciągłości. Mgr inż. rolnictwa, również kombajnista z uprawnieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na B mozesz jechać traktorem / kombajnem po drogach, na B+E już z przyczepami rolniczmymi, tylko

> nie mozesz w polu robić bo albo jakiś kurs trzeba albo prawko T

A od kiedy rolnicy przechodzą takie kursy?? A jeśli wyraźnie jest napisane że C+E to to samo co T więc ja Ciebie kolego nie kumam niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.