Skocz do zawartości

Darowinza/sprzedaż auta marki SAM


simek18

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Nie mam kiedy podjechać do WK ani US zapytać frown.gif Może ktoś się orientuje, jak wygląda temat darowizny auta marki SAM. Sam je zbudowałem, zarejestrowałem pod koniec zeszłego roku, więc ma datę budowy 2010r. Nigdzie nie była określana jego wartość. Ze względu na składki OC, chcę ten samochód przerejestrować na mamę. Czy lepiej będzie jej go sprzedać i wpisać umowną kwotę na umowie, przyjmijmy, że dla mnie to auto jest warte 800zł i już, czy lepiej robić darowiznę? Jak to w ogóle ugryźć? confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć,

> Nie mam kiedy podjechać do WK ani US zapytać Może ktoś się orientuje, jak wygląda temat darowizny

> auta marki SAM. Sam je zbudowałem, zarejestrowałem pod koniec zeszłego roku, więc ma datę

> budowy 2010r. Nigdzie nie była określana jego wartość. Ze względu na składki OC, chcę ten

> samochód przerejestrować na mamę. Czy lepiej będzie jej go sprzedać i wpisać umowną kwotę na

> umowie, przyjmijmy, że dla mnie to auto jest warte 800zł i już, czy lepiej robić darowiznę?

> Jak to w ogóle ugryźć?

według mnie najlepiej będzie sprzedać go w części mamie ... a samemu też zostać w dowodzie ... ( wreszcie się dorobisz zniżek )

ew. sprzedać / podarować ( z określoną w umowie wartością ... myślę że najwłaściwsza wartość to taka poniżej 1000zł do umowy K/S )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zniżek, to lecą mi na drugi samochód, którym jeżdżę na co dzień i ten jest zarejestrowany na współwłaściciela.

Sądzisz, że jak wpiszę <1000zł, to US się nie przyczepi, jak to możliwe, że auto z 2011r jest warte tak mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podlicz +/- koszty jakie poniosłeś przy budowie pojazdu i sprzedaj/daruj mamie np 10% udziałów w pojeździe, tak żebyś nie musiał płacić nic w skarbowym waytogo.gif

a zniżki mamy i tak będą honorowane waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć,

> Nie mam kiedy podjechać do WK ani US zapytać Może ktoś się orientuje, jak wygląda temat darowizny

> auta marki SAM. Sam je zbudowałem, zarejestrowałem pod koniec zeszłego roku, więc ma datę

> budowy 2010r. Nigdzie nie była określana jego wartość. Ze względu na składki OC, chcę ten

> samochód przerejestrować na mamę. Czy lepiej będzie jej go sprzedać i wpisać umowną kwotę na

> umowie, przyjmijmy, że dla mnie to auto jest warte 800zł i już, czy lepiej robić darowiznę?

> Jak to w ogóle ugryźć?

W tej sytuacji spisz umowę darowizny i po problemie.

Obowiązek zgłoszenia dotyczy spadków i darowizn, których wartość przekracza 9600 zł w ciągu chyba 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak właśnie czytałem o tej darowiźnie, zrozumiałem, że gdy daruję samochód matce, nie musi ona płacić żadnego podatku, prawda? Czy z umową darowizny ( coś takiego: http://www.docu.pl/umowadarowizny_pojazdu.htm) idę prosto do WK czy wcześniej do US? Gdy wpiszę wartość pojazdu 5000zł to będzie której z nas musiało coś płacić do US?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś miał podobny problem:

Piszecie umowę darowizny, z tą umową do WK, normalny proces rejestracji, dostajecie tablice i próbnik dowodu. Później (w terminie do 6 miesięcy, wtedy nie pobiorą podatku) idziecie do US zgłosić, że dostaliście darowiznę, wypełniacie druk i składacie. Podatku nie płaci się ze względu na bliskie pokrewieństwo (matka-syn). Spadku nie trzeba wykazywać w żadnych rozliczeniach PITów na koniec roku. Na koniec do ubezpieczyciela przeliczyć składki/wypowiedzieć OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.