Skocz do zawartości

spalanie noPB


kamban

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich kącikowiczów!!!!

Od 2 m-cy jestem szczęśliwym posiadaczem Fiacika Pandy 1.2 wer. Dynamic rok prod.2008. Auto sprowadzone z Francji. Przebieg 70 tys. udokumentowany książką serwisowa. Bardzo fajne autko na miasto i nietylko. Mam kilka pytać do kolegów którzy ewentualnie posiadają taką wersję Pandy i ją użytkują.

1. Spalanie, zdziwiłem się gdy wyliczam średnie spalanie noPB, wychodzi mi ok 8,5 do 9 litrów na każde 100 km., jazda tylko i wyłącznie w mieście i na krótkie odcinki (użytkuje go głównie żona dowożąc dzieci do szkoły), czy to spalanie jest normą w tych wersjach?? Instrukcja podaje że średnie spalanie w mieście to 6,5 litra na 100 km (wiadomo, że trzeba przyjąć margines w tym co piszą, ale czy aż taki???) dodam, że silniczek pracuje cichutko, bez szarpnięć, bez oznak awarii typu świecący check.

2. Ostatni wpis w książce serwisowej był przy 60 tys. km w grudniu 2011 roku, wykonany był serwis (widzę że serwisowali go co ok 20 tys.km) czy teraz przy przebiegu 71 tys.km. coś powinienem wymieniać (olej, świece, filtry, płyny) czy spokojnie mogę jeszcze trochę pojeździć???

3. Mam wątpliwości co do oleju (lana była selenia ale nie wiem o jakich parametrach) moje pytanie jakiego używacie najczęściej oleju i ile go tam wchodzi, chodzi mi oczywiście o klasę jakości oleju niż o samą markę gdzieś doczytałem że powinien być to syntetyk 10W\40 w klasie A3 tylko że rzadko można spotkać taki syntetyk, przeważnie są 5W/30, 5W/40 w klasie C3.

4. Przy jakich przebiegach zmieniacie płyn chłodniczy, i jakim on jest fabrycznie zalewany, w książce nie ma wpisu czy był zmieniany, sam też nie wiem przy jakim on przebiegu powinien być zmieniony.

5. Czy w mojej wersji rozrząd jest bezkolizyjny??? i po jakim przebiegu wymienia się w nim pasek.

Z góry dziękuję za podpowiedzi, gdyż nie chciałbym czegoś przeoczyć w użytkowaniu tej ślicznej Pandy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pandy i ją użytkują.

> 1. Spalanie, zdziwiłem się gdy wyliczam średnie spalanie noPB, wychodzi mi ok 8,5 do 9 litrów na

> każde 100 km., jazda tylko i wyłącznie w mieście i na krótkie odcinki

no.. i tu sam sobie udzieliles odpowiedzi

a to co norma czy tez ksiazka podaje to.. szkoda sobie tym glowe zawracac

> 2. Ostatni wpis w książce serwisowej był przy 60 tys. km w grudniu 2011 roku, wykonany był serwis

> (widzę że serwisowali go co ok 20 tys.km) czy teraz przy przebiegu 71 tys.km. coś powinienem

> wymieniać (olej, świece, filtry, płyny) czy spokojnie mogę jeszcze trochę pojeździć???

jest albo co przebieg albo raz do roku

a dla swietego spokoju wymien plyny (oleje, hamulcowy, chlodniczy), filtry, swiece

> 3. Mam wątpliwości co do oleju (lana była selenia ale nie wiem o jakich parametrach) moje pytanie

> jakiego używacie najczęściej oleju i ile go tam wchodzi, chodzi mi oczywiście o klasę jakości

> oleju niż o samą markę gdzieś doczytałem że powinien być to syntetyk 10W\40 w klasie A3 tylko

> że rzadko można spotkać taki syntetyk, przeważnie są 5W/30, 5W/40 w klasie C3.

w poprzedniej pandzie przy pierwszej zmianie zalalem syntetyka mobil1 5w50 i mimo pozniejszego wcale nie lekkiego traktowania przez prawie 150 kkm silnik byl w stanie idealnym i obywal sie bez dolewek pomiedzy wymianami

> 4. Przy jakich przebiegach zmieniacie płyn chłodniczy, i jakim on jest fabrycznie zalewany, w

> książce nie ma wpisu czy był zmieniany, sam też nie wiem przy jakim on przebiegu powinien być

> zmieniony.

niby co 5 lat lub 100 kkm - zaleznie co pierwsze - wymien dla swietego spokoju

> 5. Czy w mojej wersji rozrząd jest bezkolizyjny??? i po jakim przebiegu wymienia się w nim pasek.

zapewne jest kolizyjny - stara szkola mowi ze... kupiles samochod wymien rozrzad - co ile jest zalecenie producenta nie wiem - w 1,1 wymienilem po 120 kkm ale tam mialem bezkolizyjne wyiec mnie to... lottalo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>[...]

> 1. Spalanie, zdziwiłem się gdy wyliczam średnie spalanie noPB, wychodzi mi ok 8,5 do 9 litrów na

> każde 100 km., jazda tylko i wyłącznie w mieście i na krótkie odcinki (użytkuje go głównie

> żona dowożąc dzieci do szkoły), czy to spalanie jest normą w tych wersjach??

Hmm.. No spalanie to może troche za wysokie jak na silnik 1.2, ale jesli duze korki + klima to możliwe że bierze 8.5 l/100. Ja bym sprawdził świece, filtr powietrza i hamulce z przodu czy nie trzymają podczas jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam wszystkich kącikowiczów!!!!

> Od 2 m-cy jestem szczęśliwym posiadaczem Fiacika Pandy 1.2 wer. Dynamic rok prod.2008. Auto

> sprowadzone z Francji. Przebieg 70 tys. udokumentowany książką serwisowa. Bardzo fajne autko

Witaj- gratulacje!! ok.gif

a to my wiemy grinser006.gif

> na miasto i nietylko. Mam kilka pytać do kolegów którzy ewentualnie posiadają taką wersję

> Pandy i ją użytkują.

> 1. Spalanie, zdziwiłem się gdy wyliczam średnie spalanie noPB, wychodzi mi ok 8,5 do 9 litrów na

> każde 100 km., jazda tylko i wyłącznie w mieście i na krótkie odcinki (użytkuje go głównie

> żona dowożąc dzieci do szkoły), czy to spalanie jest normą w tych wersjach?? Instrukcja podaje

> że średnie spalanie w mieście to 6,5 litra na 100 km (wiadomo, że trzeba przyjąć margines w

> tym co piszą, ale czy aż taki???) dodam, że silniczek pracuje cichutko, bez szarpnięć, bez

> oznak awarii typu świecący check.

jak na warunki miejskie niedogrzanie to i tak pali mało- włącz chwilowe spalanie (o ile masz kompa pokładowego) - możesz się zdziwić- jak dla mnie na takie warunki spalanie masz małe.

> 2. Ostatni wpis w książce serwisowej był przy 60 tys. km w grudniu 2011 roku, wykonany był serwis

> (widzę że serwisowali go co ok 20 tys.km) czy teraz przy przebiegu 71 tys.km. coś powinienem

> wymieniać (olej, świece, filtry, płyny) czy spokojnie mogę jeszcze trochę pojeździć???

Warto byłoby wymienić olej oraz przy tym przebiegu świece zapłonowe oraz dokonać kontroli luzów zaworowych.

> 3. Mam wątpliwości co do oleju (lana była selenia ale nie wiem o jakich parametrach) moje pytanie

> jakiego używacie najczęściej oleju i ile go tam wchodzi, chodzi mi oczywiście o klasę jakości

> oleju niż o samą markę gdzieś doczytałem że powinien być to syntetyk 10W\40 w klasie A3 tylko

> że rzadko można spotkać taki syntetyk, przeważnie są 5W/30, 5W/40 w klasie C3.

Moja rada- zalej Selenią- z tego co pamiętam to półyntetyk 10 W40 Selenii - w moim przejechał 90 tkm bez wycieków dolewek etc- wiec nie ma potrzeby kombinować.- olej zmieniaj co 12-15 tkm

> 4. Przy jakich przebiegach zmieniacie płyn chłodniczy, i jakim on jest fabrycznie zalewany, w

> książce nie ma wpisu czy był zmieniany, sam też nie wiem przy jakim on przebiegu powinien być

> zmieniony.

Płyn Paraflu -UP - kolor czerwony - jest to koncentrat , który mieszacz w proporcjach 50%na 50% z wodą destylowaną - nie przewiduje się wymiany

> 5. Czy w mojej wersji rozrząd jest bezkolizyjny??? i po jakim przebiegu wymienia się w nim pasek.

Niestety Twój silnik już jest w wersji kolizyjnej- 80 tkm- można powoli się zastanawiać nad wymianą - pamiętaj o pompie wody- oryginał to SKF- wiec możesz kupić identyczną bez pudełka fiata- cena niższa o połowę ok 140 pln. do tego pasek ok 50 pln oryginał oraz rolka napinacza ok 50 pln oryginał w ASO (polecam ASO Partnera Katowice- mamy u nich rabaty na części na hasło naszej strony internetowej)

> Z góry dziękuję za podpowiedzi, gdyż nie chciałbym czegoś przeoczyć w użytkowaniu tej ślicznej

> Pandy.

spoko- grunt przestrzegać regularnego serwisu to odwdzięczy się bezawaryjnością. ok.gif20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam wszystkich kącikowiczów!!!!

cześć

> Od 2 m-cy jestem szczęśliwym posiadaczem Fiacika Pandy 1.2 wer. Dynamic rok prod.2008. Auto

> sprowadzone z Francji. Przebieg 70 tys. udokumentowany książką serwisowa.

mam nadzieję, że przed zakupem sprawdziłeś w ASO zamiast wierzyć książce i licznikowi?

> Bardzo fajne autko

ok.gif

> na miasto i nietylko. Mam kilka pytać do kolegów którzy ewentualnie posiadają taką wersję

> Pandy i ją użytkują.

> 1. Spalanie, zdziwiłem się gdy wyliczam średnie spalanie noPB, wychodzi mi ok 8,5 do 9 litrów na

> każde 100 km., jazda tylko i wyłącznie w mieście i na krótkie odcinki (użytkuje go głównie

> żona dowożąc dzieci do szkoły), czy to spalanie jest normą w tych wersjach??

krótkie trasy to zawsze kiepski wyznacznik spalania - silnik niedogrzany, miałem 1.2/60KM kiedyś i mogę powiedzieć, że osiągałem 7.2 litra w mieście, całkiem nie małym, około 350 tysięcy mieszkańców. Zresetuj tripa, pojedź 10 kilometrów za miasto i z powrotem i zobacz co ci wyjdzie - podejrzewam, że spokojnie 6.5 powinieneś osiągnąć jeśli nie będziesz jechać do odcięcia tylko normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.