Skocz do zawartości

Ciśnienie w kotle CO


Oscar_

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos z Państwa "dobijał" sam ciśnienie w naczyniu przeponowym w takim urządzeniu ?

Mam problem że jak grzeje to sie robi za duże ciśnienie jak ostygnie za małe i z tego co wyczytałem to jest to własnie kwestia ilości powietrza w tym naczyniu.

Próbowac samemu czy dzwonić po szpenia ?? niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy ktos z Państwa "dobijał" sam ciśnienie w naczyniu przeponowym w takim urządzeniu ?

> Mam problem że jak grzeje to sie robi za duże ciśnienie jak ostygnie za małe i z tego co wyczytałem

> to jest to własnie kwestia ilości powietrza w tym naczyniu.

> Próbowac samemu czy dzwonić po szpenia ??

Jak nigdy nie robiłeś tego sam to zadzwoń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy ktos z Państwa "dobijał" sam ciśnienie w naczyniu przeponowym w takim urządzeniu ?

> Mam problem że jak grzeje to sie robi za duże ciśnienie jak ostygnie za małe i z tego co wyczytałem

> to jest to własnie kwestia ilości powietrza w tym naczyniu.

> Próbowac samemu czy dzwonić po szpenia ??

Ciśnienie uzupełnia się w zbiorniku przy układzie bez ciśnienia. Ciśnienie do jakiego się dobija jest podane na tabliczce zbiornika i jest to najczęściej 1,5 atm.

Dopiero po uzupełnieniu ciśnienia w zbiorniku dobijasz ciśnienie w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Próbowac samemu czy dzwonić po szpenia ??

Jak na piecu masz wskaźnik ciśnienia, to sprawdź w jakim zakresie ma się zmieścić, znajdź gdzieś w dolnej części kotła zaworek, odkręć, poczekaj aż wskaźnik dojdzie do połowy wymaganego zakresu i zakręć. Opanuj to, bo od czasu do czasu trzeba to zrobić i bez sensu jest do takiej czynności wzywać serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam problem że jak grzeje to sie robi za duże ciśnienie jak ostygnie za małe i z tego co wyczytałem

Zmiana ciśnienia w instalacji zamkniętej CO nie jest niczym niezwykłym. Woda jak jest ogrzana, to zwiększa objętość o kilka procent i zmiany ciśnienia zawsze będą występować, niezależnie od tego, jakie jest ciśnienie w zbiorniku i jak duży jest zbiornik.

Znajdź sobie instrukcję jakiegokolwiek zbiornika przeponowego i tam jest dokładnie opisana procedura ustawiania ciśnienia. Z tego co pamiętam, to chyba powinno być 0,2 bara więcej, niż średnie ciśnienie w instalacji, ale musiałbyś tego dokładnie poszukać. No i oczywiście to ciśnienie jak już wspomniano - ustawia się przy odciętym zbiorniku ze spuszczonym ciśnieniem wody.

U mnie gdy CO grzeje na maxa to ciśnienie wzrasta do chyba 2,8 bara, a gdy się ostudzi to jest około 1 bar. Zbiornik wyrównawczy chyba 8 litrów (grzejniki konwektorowe na około 200m2). Też kiedyś myślałem, żeby sprawdzić to ciśnienie, ale jakoś od roku się za to nie umiem zabrać wink.gif działa, to działa - po co drążyć temat. Ważne tylko, żeby zawory bezpieczeństwa działały, tego pilnuję i w razie czego wymieniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmiana ciśnienia w instalacji zamkniętej CO nie jest niczym niezwykłym.

Tak to wiem zlosnik.gif

> działa, to działa - po co drążyć temat. Ważne tylko, żeby zawory bezpieczeństwa działały, tego

> pilnuję i w razie czego wymieniam.

U mnie działało ale teraz spadek i wzrost jest zbyt duży i przekracza dopuszczalne dla pieca a co za tym idzie piec wchodzi w tryb serwisowy i nie grzeje

Spróbuje dziś to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie działało ale teraz spadek i wzrost jest zbyt duży i przekracza dopuszczalne dla pieca a co

> za tym idzie piec wchodzi w tryb serwisowy i nie grzeje

> Spróbuje dziś to zrobić.

Albo jeszcze pozostaje jedna możliwość - uszkodzony zbiornik wyrównawczy. Jak pęknie membrana, to niby sprężone powietrze pozostaje w instalacji, ale może przesunąć się w inne miejsca i częściowo odpowietrzyć.

Mi kiedyś zdarzyło się, że zbiornik rozszczelnił się na łączeniu w połowie, tylko, że wtedy pojawił się nieduży wyciek wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie działało ale teraz spadek i wzrost jest zbyt duży i przekracza dopuszczalne dla pieca a co

> za tym idzie piec wchodzi w tryb serwisowy i nie grzeje

Jak piec ci zdechnie, to weź ręczny ciśnieniomierz samochodowy i zmierz ciśnienie powietrza w samym zbiorniku przeponowym.

Tu masz taki zbiornik. klik >> To czarne na górze to osłona zaworu. Odkręć ją i zmierz. Zawór zwykle wygląda tak jak w samochodzie.

Jeśli ciśnienie będzie dokładnie takie samo jak w instalacji, to upuść trochę ciśnienia z instalacji i zmierz ponownie. Jeśli dalej jest takie samo, to oznacza brak ciśnienia powietrza za przeponą, czyli po drugiej stronie przepony. Koledzy powyżej napisali co robić.

Sorrki za taką łopatologię smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.