Skocz do zawartości

[Kotłownia z AK][DIY] sterownik mieszania wody


kiziuk

Rekomendowane odpowiedzi

Nudzi mi się, więc postanowiłem się pochwalić grinser006.gif

Jako, że drażniło mnie ręczne kręcenie zaworem mieszającym zależnie od aury, w końcu (po chyba trzech latach niechceniamisię) zmajstrowałem sobie prototyp sterownika wink.gif

Sterownik wygląda tak:

DSCN5351_1.jpg

A całe ustrojstwo wygląda tak:

DSCN5352_1.jpg

Sterownik, na podstawie informacji z regulatora pokojowego, kręci zaworem mieszającym w taki sposób, aby utrzymywać na zasilaniu CO jedną z dwóch temperatur - niższą, jeśli regulator pokojowy twierdzi, że jest zbyt ciepło; i wyższą, jeśli regulator pokojowy twierdzi, że jest za zimno.

Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu jest, teoretycznie grinser006.gif, na tym samym poziomie.

Żona mi tylko marudzi, że kaloryfer jakiś taki mało ciepły kara.gif

Aktualnie wszystko działa od tygodnia i jeszcze się nie zepsuło yay.gif

Na razie wady, które zauważyłem:

- temperatura jest regulowana zero-jedynkowo - przydałby się może jakiś PID, ale miałem do wykorzystania istniejący sterownik pokojowy;

- sterowanie zaworem jest realizowane dwoma triakami. Jeśli triaki nie są włączone, szczątkowy prąd płynący jednocześnie przez dwa obwody powoduje buczenie siłownika;

- istnieje całkiem spora bezwładność cieplna rury, na której założony jest czujnik więc wymaga długich przerw sterowania przy obniżaniu temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wody w obiegu regulowana powinna być na podstawie temp. zewnętrznej z wykorzystaniem krzywej grzewczej. Lepsze sterowniki tak mają.

Fajna zabawka, ale wg. mnie nie do końca przemyślana.

Można ją poprawić uzależniając temp w sieci na podstawie wskazań temp. zewnętrznej.

Fajnie byłoby zrobić regulację liniową a nie 0-1.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Temperatura wody w obiegu regulowana powinna być na podstawie temp. zewnętrznej z wykorzystaniem

> krzywej grzewczej. Lepsze sterowniki tak mają.

Owszem. Sterownik jest pod to przygotowany, to raczej kwestia programu. Natomiast nie widzę na razie eleganckiego sposobu zrobienia tego bez ciągłego pomiaru temperatury w środku a, że miałem już zainstalowany regulator pokojowy, stąd takie rozwiązanie.

Docelowo górna temperatura ma być określana względem temperatury zewnętrznej, ale na razie jest statycznie, bo jeszcze nie jestem w stanie określić, jaka powinna być zależność wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ja jakiś debil jestem ale nigdy nie rozumiałem sensu sterowania ciepłem w domu na podst. temp zewnętrznej.

Jest tyle zmiennych, które to rozwiązanie pomija, że nieliczne domy które znam jako sterowane zewnętrznie najczęściej były niedogrzane. Tak mieli tez moi starzy. Obecnie jest sterownik pokojowy i jest normalnie ciepło.

Umiesz mnie przekonać do sterowania "zewnętrznego"? cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może ja jakiś debil jestem ale nigdy nie rozumiałem sensu sterowania ciepłem w domu na podst. temp

> zewnętrznej.

> Jest tyle zmiennych, które to rozwiązanie pomija, że nieliczne domy które znam jako sterowane

> zewnętrznie najczęściej były niedogrzane. Tak mieli tez moi starzy. Obecnie jest sterownik

> pokojowy i jest normalnie ciepło.

> Umiesz mnie przekonać do sterowania "zewnętrznego"?

Tez nie widze sensu sterowania TYLKO na podstawie temp. zewnetrznej, ale branie jej pod uwage, szczegolnie przy gorzej zaizolowanych domach moze miec pozytywny wplyw na dokladnosc sterowania ok.gif

Hint: 'podkrecasz' bardziej niz zwykle ogrzewanie kiedy temperatura za oknem drastycznie spada, a zanim dom sie wychlodzi.

Ale to ma sens kiedy masz sterowanie plynne (PID), chociaz przy ON/OFF pewnie tez by sie dalo z tego skorzystac wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Umiesz mnie przekonać do sterowania "zewnętrznego"?

Spróbuje grinser006.gif

Na podstawie temp. zewnętrznej nie jest regulowana temperatura w pomieszczeniach, ale temp. czynnika grzewczego w układzie.

Jeśli temp. zewnętrzna jest niska, to do ogrzania pomieszczeń do zadanej temp potrzeba większej ilości energii niż przy wyższych temp. zewnętrznych. Żeby zapewnić większą ilość energii zwiększa się temp czynnika grzewczego (np wody).

Jeśli nie trzeba mocno grzać, to temp czynnika zmniejsza się w celu zmniejszenia strat ciepła w układzie i zwiększenia sprawności w przypadku źródeł niskotemperaturowych.

Do regulacji temp już w pomieszczeniach służą regulatory pokojowe.

Zależność pomiędzy temperaturami, zewnętrzną i czynnika w układzie nazywa się krzywą grzewczą i dobierana jest do konkretnego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i dobierana jest do konkretnego budynku.

To teraz pytanie za 100 punktow: jaka jest procedura doboru parametrow stalej grzewczej?

Tesciu co kawalek narzeka, ze kazdy gada o tej krzywej, a nikt nie potrafi powiedziec jak ja dobrac wink.gif Ja szczerze powiem tez nie trafilem jeszcze na jakis rozsadny 'manual' smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To teraz pytanie za 100 punktow: jaka jest procedura doboru parametrow stalej grzewczej?

Stałej czy krzywej?

> Tesciu co kawalek narzeka, ze kazdy gada o tej krzywej, a nikt nie potrafi powiedziec jak ja dobrac

> Ja szczerze powiem tez nie trafilem jeszcze na jakis rozsadny 'manual'

Z tego co wiem i gadałem z fachowcami z dziedziny systemów grzewczych, to można jakoś wyliczyć, ale najczęściej dobiera się doświadczalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co wiem i gadałem z fachowcami z dziedziny systemów grzewczych, to można jakoś wyliczyć, ale

> najczęściej dobiera się doświadczalnie.

Poczytałem sobie nieco i wychodzi, że nie da się tego w praktyce policzyć w taki sposób, żeby było zgodne z rzeczywistością. Dobiera się więc, jak napisałeś, doświadczalnie - najczęściej tracąc na to jeden sezon żeby dojść do jakiegoś wniosku grinser006.gif

W dodatku ludzie na forach się skarżą, że we wszystkich instrukcjach obsługi sterowników temat ten jest traktowany po macoszemu, na zasadzie mądrej formułki i wykresu z których dla Kowalskiego nic nie wynika, bo i tak musi ustawić zalecaną wartość "czegoś" i zobaczyć czy będzie dobrze, a jak nie, to zmienić "coś" w odpowiednim kierunku.

W związku z tym mam koncepcję zlosnik.gif że powinienem się posługiwać nie tyle krzywą, ile polem pomiędzy dwoma krzywymi (a w zasadzie chyba nawet aproksymowaniem do prostej - zobaczymy).

Może być tylko lepiej hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mały apdejt zlosnik.gif

Sterownik działa sobie od dwóch lat. W międzyczasie nie wykryto żadnych problemów poza paroma poprawkami w sofcie 001.gif Tylko węgiel trzeba sypać facepalm%5B1%5D.gif

Przez zimę rzeźbiłem sobie sprzęt do wersji 2.0 (dodałem interfejs Ethernet i wejście na dodatkowe czujniki, co ma pozwolić na pełne monitorowanie parametrów w czasie) i teraz dłubię jeszcze w oprogramowaniu. A ponieważ zostało mi duuużo wolnego flash'a, kombinuję, co by tu jeszcze zrobić, żeby było fajnie.

Na razie jest:

- sterowanie wg dwóch krzywych grzewczych przełączanych sterownikiem pokojowym

- czujniki dwóch pomp

- czujnik podawania paliwa

- 5 termometrów (temp. zewnętrzna, wewnętrzna, na wyjściu na kaloryfery, na wyjściu i powrocie z kotła)

- odczyt całego bałaganu po IP

Implementuje się jeszcze w takich urządzeniach jakieś bajery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.