Skocz do zawartości

Przejęcie OC po raz kolejny - zgłupiałem


dizzastar

Rekomendowane odpowiedzi

Rozmawiałem dzisiaj z konsultantem i trochę nie wiem o co chodzi i proszę o wyjaśnienie.

Jeszcze raz: kupiłem samochód z OC poprzedniego właściciela, które jest zawarte do końca roku, a opłacone na jeszcze 1,5 m-ca. I teraz:

- Czy chcąc zrezygnować z aktualnej polisy (i zawrzeć nową) jest tylko 30 dni od podpisania umowy, czy może dłużej?

- Czy przejmując polisę (dokonam rekalkulacji) mogę ją wypowiedzieć w dowolnym momencie, bo np. stwierdziłem, że inne TU ma lepszą ofertę?

- Czy jeśli nie wypowiem starej polisy w ciągu 30 dni od zawarcia umowy to czy będę do niej uwiązany aż do końca jej ważności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - Czy chcąc zrezygnować z aktualnej polisy (i zawrzeć nową) jest tylko 30 dni od podpisania umowy, czy może dłużej?

Możesz to zrobić w dowolnym dniu trwania polisy. Jeżeli np. ważna jest jeszcze 1,5 miesiąca, możesz ją wypowiedzieć w każdym, dowolnym dniu przez te 1,5 miesiąca.

> - Czy przejmując polisę (dokonam rekalkulacji) mogę ją wypowiedzieć w dowolnym momencie

Tak.

> - Czy jeśli nie wypowiem starej polisy w ciągu 30 dni od zawarcia umowy to czy będę do niej uwiązany aż do końca jej ważności?

Nie. Patrz wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozmawiałem dzisiaj z konsultantem i trochę nie wiem o co chodzi i proszę o wyjaśnienie.

> Jeszcze raz: kupiłem samochód z OC poprzedniego właściciela, które jest zawarte do końca roku, a

> opłacone na jeszcze 1,5 m-ca. I teraz:

> - Czy chcąc zrezygnować z aktualnej polisy (i zawrzeć nową) jest tylko 30 dni od podpisania umowy,

> czy może dłużej?

Wypowiedzieć możesz w dowolnym dniu końca trwania polisy a dodatkowo polisa nie przedłuża się automatycznie.

> - Czy przejmując polisę (dokonam rekalkulacji) mogę ją wypowiedzieć w dowolnym momencie, bo np.

> stwierdziłem, że inne TU ma lepszą ofertę?

Tak

> - Czy jeśli nie wypowiem starej polisy w ciągu 30 dni od zawarcia umowy to czy będę do niej

> uwiązany aż do końca jej ważności?

Masz jeszcze jakieś inne formy tego samego pytania?

Jeśli Twoje nowe OC opłacone jest jeszcze na 1.5 miesiąca to po tym okresie dalsze opłacanie spada na Ciebie.

Jeśli TU zrobi rekalkulację i dopłata Ci się nie spodoba to możesz wypowiedzieć to OC i zawrzeć nowe obowiązujące od dnia wypowiedzenia poprzedniego. Stare TU poprosi Cię tylko o dopłacenie części rekalkulacji za dni od zakupu do wypowiedzenia.

30 dni przestało obowiązywać już dawno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wypowiedzieć możesz w dowolnym dniu końca trwania polisy a dodatkowo polisa nie przedłuża się

> automatycznie.

od kiedy to tak jest. Przecież ma 30 dni na zdecydowanie czy chce te polise czy nie. Po 30 dniach z automatu przepisuja polisę na niego i później mozna ja wypowiedzieć dopiero pod jej koniec.

> Tak

Od kiedy tak jest i na jakiej podstawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie odpowiedzi brzmią:

1. masz 30 dni albo się decydujesz na polise albo wypowieasz. Później z automatu przechodzi na Ciebie.

2. Możesz ja wypowiedzieź z końcem jej trwania.

3. Tak. I będziesz musiał zapłacić drugą składkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> od kiedy to tak jest. Przecież ma 30 dni na zdecydowanie czy chce te polise czy nie. Po 30 dniach z

> automatu przepisuja polisę na niego i później mozna ja wypowiedzieć dopiero pod jej koniec.

> Od kiedy tak jest i na jakiej podstawie?

Tak było do lutego zeszłego roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wg mnie odpowiedzi brzmią:

> 1. masz 30 dni albo się decydujesz na polise albo wypowieasz. Później z automatu przechodzi na

> Ciebie.

> 2. Możesz ja wypowiedzieź z końcem jej trwania.

> 3. Tak. I będziesz musiał zapłacić drugą składkę.

To jest już nieaktualne, nie ma 30 dni.

Ustawa o ubezpieczeniach

Art.31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest już nieaktualne, nie ma 30 dni.

> Ustawa o ubezpieczeniach

> Art.31

Pisze wyraźnie:

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów me-chanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesio-ne prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upły-wem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pisze wyraźnie:

> W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł

> umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów me-chanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego

> przeszło lub zostało przeniesio-ne prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego

> posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upły-wem okresu,

> na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione

> prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega

> ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.

Dlaczego nie czytasz tego artykułu w całości tylko wybiórczo ?

Nie ma 30 dni na decyzję czy mam wypowiadać umowę czy nie. Mogę to zrobić w dowolnym momencie - byle na piśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem pewny że okres 30 dniowy jest zapisany nadal tylko w innym artykule. Czyli wychodzi na to że w PZU zrobili mnie w bambuko tydzien temu. Mialem polisę zawartą w koniec marca opłacona do sierpnia i kazali przepisać albo wykupic nową.

Dobrze rozumiem że zostałem wydymany przez agenta PZU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Byłem pewny że okres 30 dniowy jest zapisany nadal tylko w innym artykule. Czyli wychodzi na to że

> w PZU zrobili mnie w bambuko tydzien temu. Mialem polisę zawartą w koniec marca opłacona do

> sierpnia i kazali przepisać albo wykupic nową.

> Dobrze rozumiem że zostałem wydymany przez agenta PZU?

Po kupnie samochodu polisa przeszła na Ciebie z mocy ustawy, przepisanie polega jedynie na wpisaniu do niej Twoich danych. Polisa była twoja z dniem zakupu samochodu.

Jeśli byś chciał z niej zrezygnować to wtedy musiał byś wykupić nową gdzieś indziej z data rozpoczynająca się w dniu zrzeczenia starej.

Agent zastosował skrót myślowy mówiąc "przepisać na Ciebie" w znaczeniu pozostajesz z zakupionym oc lub rezygnujesz, piszesz wypowiedzenie i kupujesz nowe.

I jak kolega wyżej napisał, czytaj cały artykuł, a nie kawałek zdania.

Jest tam tez napisane, że art 28 nie stosuje się, co oznacza, ze plisa, która przejąłeś przy kupnie samochodu nie przedłuża się automatycznie i musisz pamiętać, żeby wykupić nowe oc jak obecnie się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Byłem pewny że okres 30 dniowy jest zapisany nadal tylko w innym artykule. Czyli wychodzi na to że

> w PZU zrobili mnie w bambuko tydzien temu. Mialem polisę zawartą w koniec marca opłacona do

> sierpnia i kazali przepisać albo wykupic nową.

> Dobrze rozumiem że zostałem wydymany przez agenta PZU?

A wystarczyło przeczytać mój post. I uwierzyć. Niedawno to przerabiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.