Skocz do zawartości

[MzAK] Zestaw dla początkującego


misiu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Będąc ostatnio w Japonii przywiozłem sobie model mojego samochodu:

287372624-image.jpeg

No i teraz chciałbym go posklejać, ale ostatnie modele, które sklejałem to były enerdowskie samoloty z 25 lat temu:

Modele-NRD-01.jpg

Chciałbym zakupić jakiś podstawowy zestaw narzędzi i materiałów, ale nie mam pojęcia co wybrać. Również kwestia samego lakierowania, to czy nie lepiej poprosić jakiegoś lakiernika samochodowego co by mi prysnął skorupę lakierem samochodowym?

Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję.

post-11463-14352522572138_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> te narzędzia to ma ją być "na bogato" ?

Gonziu zlosnik.gif

właśnie miałem Cię pomęczyć biglaugh.gif co jest teraz na topie jeżeli chodzi o klej zlosnik.gif gdzie blisko miejsca zamieszkania można coś kupić ?

kiedyś miałem takie z igiełką i wtedy dobrze mi się kleiło hmm.gif

BTW jaką mają żywotność farby ? jak nic stały ponad 6 lat ale coś tam chlupie w środku rotfl.gifrotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gonziu

> właśnie miałem Cię pomęczyć co jest teraz na topie jeżeli chodzi o klej gdzie blisko miejsca

> zamieszkania można coś kupić ?

> kiedyś miałem takie z igiełką i wtedy dobrze mi się kleiło

Ja używam tego wink.gif Niestety w naszej okolicy nie ma żadnego sklepu "modelarskiego". oslabiony.gif

Jeden jest na Jagiellońskiej przy pl. Hallera a drugi jest przy Polu Mokotowskim, ja głównie zamawiam przez net.

> BTW jaką mają żywotność farby ? jak nic stały ponad 6 lat ale coś tam chlupie w środku

Jaka farba? olejna czy akryl? smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja używam tego

o to to, taki właśnie znalazłem mocno wyschnięty po kilku latach zlosnik.gif

> Niestety w naszej okolicy nie ma żadnego sklepu "modelarskiego".

> Jeden jest na Jagiellońskiej przy pl. Hallera a drugi jest przy Polu Mokotowskim, ja głównie

> zamawiam przez net.

wolałbym coś stacjonarnie kupić niż się z przesyłką na jeden klej bawić facepalm%5B1%5D.gif

poza tym nie nie wiem jak bardzo mi się łapy będą trzęsły i czy znowu będzie taki fun po tylu latach przerwy....

BTW za dawnych czasów to w Hali Mirowskiej i przy Pawiaku były sklepy, kojarzę, też coś chyba kiedyś na Bitwy 1920 hmm.gif

> Jaka farba? olejna czy akryl?

jakieś humbrole zlosnik.gif musiałbym w domu sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o to to, taki właśnie znalazłem mocno wyschnięty po kilku latach

> wolałbym coś stacjonarnie kupić niż się z przesyłką na jeden klej bawić

> poza tym nie nie wiem jak bardzo mi się łapy będą trzęsły i czy znowu będzie taki fun po tylu

> latach przerwy....

> BTW za dawnych czasów to w Hali Mirowskiej i przy Pawiaku były sklepy, kojarzę, też coś chyba

> kiedyś na Bitwy 1920

Ja pierdziele... zapomniałem o Chematicu na Conrada... dokładnie w Pasażu Chomiczówka... zlosnik.gif

> jakieś humbrole musiałbym w domu sprawdzić

No to olejne... weź je otwórz i zobacz jak to wygląda w środku... mogł się rozpuszczalnik... czy co tam jest... "wytrącić" i farba może być w dwóch częściach... Jak Ci sie uda rozmieszać i farba będzie jednolita mazią to bedzie ok... jak sie skawali to do smieci zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja pierdziele... zapomniałem o Chematicu na Conrada... dokładnie w Pasażu Chomiczówka...

nie można było tak od razu ok.gifzlosnik.gif

> No to olejne... weź je otwórz i zobacz jak to wygląda w środku... mogł się rozpuszczalnik... czy co

> tam jest... "wytrącić" i farba może być w dwóch częściach... Jak Ci sie uda rozmieszać i farba

> będzie jednolita mazią to bedzie ok... jak sie skawali to do smieci

dobra, najpierw pewnie z miesiąc się będę zbierał, żeby ten klej kupić rotfl.gifrotfl.gif

modele leżały u matuli tyle lat a ja je dopiero w czwartek do chaty przytargałem hahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie można było tak od razu

> dobra, najpierw pewnie z miesiąc się będę zbierał, żeby ten klej kupić

> modele leżały u matuli tyle lat a ja je dopiero w czwartek do chaty przytargałem

Ja bym tyle nie wytrzymał... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> te narzędzia to ma ją być "na bogato" ?

No raczej tak średnio bogato, nie wiem jak wyjdą efekty ale od nich zależy czy będę chciał się bawić w klejenie kolejnych modeli.

No i co z tym malowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No raczej tak średnio bogato, nie wiem jak wyjdą efekty ale od nich zależy czy będę chciał się

> bawić w klejenie kolejnych modeli.

> No i co z tym malowaniem?

Pytałem dlatego bo znam gosci, ktorzy potrafia wydac na narzedzia do 1000zł... gdzie ich "odpowiedniki" mozna dostac w Rossmanie zlosnik.gifzlosnik.gif

Napewno przyda Ci się ostry nożyk/skalpel... np. taki

Obcinaczka np. taka ale mozna tez uzyc taką do obcinania paznokci zlosnik.gif

Pilniczek np. taki chociaz mozna kupic zwykły do paznokci zlosnik.gif

Pęsetka do małych elementów np. taka

Farbe możesz kupic w sprayu... np taką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytałem dlatego bo znam gosci, ktorzy potrafia wydac na narzedzia do 1000zł... gdzie ich

> "odpowiedniki" mozna dostac w Rossmanie

> Napewno przyda Ci się ostry nożyk/skalpel... np. taki

> Obcinaczka np. taka ale mozna tez uzyc taką do obcinania paznokci

> Pilniczek np. taki chociaz mozna kupic zwykły do paznokci

> Pęsetka do małych elementów np. taka

> Farbe możesz kupic w sprayu... np taką

Wielkie dzięki ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam kleju TAMIYA EXTRA THIN - klei się nim na opak, ale przy mojej skali jest niezastąpiony :

dodatkowo do pilniczka dokup w Rossmanie na przykład takie coś :

polerka_rozowa.jpg

trzy gradacje papieru wystarczą by było gładko.

możesz jeszcze szpachlówki potrzebować , ale to już zależy od wielkości dziur smile.gif

jeśli małe to powiemy Ci jak domowym tanim sposobem.....

resztę już Gonzo napisał . ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja używam kleju TAMIYA EXTRA THIN - klei się nim na opak, ale przy mojej skali jest niezastąpiony

wszystkie elementy się tak klei od zewnątrz - w sensie, duże i małe ? na filmie niestety koleś nie pokazał jak wyglądała spoina między tymi dwoma elementami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wszystkie elementy się tak klei od zewnątrz - w sensie, duże i małe ? na filmie niestety koleś nie

> pokazał jak wyglądała spoina między tymi dwoma elementami.

DOKŁADNIE TAK. Małe elementy przymierzasz i na połączenie kropla kleju. pędzelek w nakrętce ma wielkość 00 , więc jak się postarasz to ślady będą minimalne. długie krawędzie klei się etapami po 1,5 - 2 cm. tu też fajna sprawa, bo wypraski bywają zwichrowane i na każdych 3 cm zdarza się odginać plastik w różne strony by było równo. Gdyby klej zbytnio się rozlał , to używasz takiej polerki jak na drugiej fotce z mojego posta smile.gif

BTW - do elementów bezbarwnych mam jeszcze inny klej, który nie rozpuszcza tworzywa i nie matowi okienek smile.gif

AC5707_31758_Qty1_1.jpg

jest gęsty i można z niego też wykonać szybki ok.gif instrukcja tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> DOKŁADNIE TAK. Małe elementy przymierzasz i na połączenie kropla kleju. pędzelek w nakrętce ma

> wielkość 00 , więc jak się postarasz to ślady będą minimalne. długie krawędzie klei się

> etapami po 1,5 - 2 cm. tu też fajna sprawa, bo wypraski bywają zwichrowane i na każdych 3 cm

> zdarza się odginać plastik w różne strony by było równo. Gdyby klej zbytnio się rozlał , to

> używasz takiej polerki jak na drugiej fotce z mojego posta

> BTW - do elementów bezbarwnych mam jeszcze inny klej, który nie rozpuszcza tworzywa i nie matowi

> okienek

> jest gęsty i można z niego też wykonać szybki instrukcja tutaj

jak się bawiłem w klejenie kilka lat temu to używałem takiego:

klej-revell-z-igla-duzy.jpg

może warto spróbować tego z pędzelkiem hmm.gif

BTW tylko mi się łapy teraz trzęsą zlosnik2.gif

Dzięki za info 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak się bawiłem w klejenie kilka lat temu to używałem takiego:

> może warto spróbować tego z pędzelkiem

> BTW tylko mi się łapy teraz trzęsą

> Dzięki za info

ten też stoi na półce - jest bardzo dobry, ale do dużych elementów.

a łapy można uspokoić pub2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ten też stoi na półce - jest bardzo dobry, ale do dużych elementów.

super, to skoro masz z oboma klejami kontakt to który polecisz jako jedyny do modeli 1:48 oraz 1:72 dla kogoś kto po kilku latach przerwy chciałby skleić to co zostało znalezione w szafie zlosnik.gif

> a łapy można uspokoić

tylko wtedy wzrok się rozmywa hahaha.gifhahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> super, to skoro masz z oboma klejami kontakt to który polecisz jako jedyny do modeli 1:48 oraz 1:72

> dla kogoś kto po kilku latach przerwy chciałby skleić to co zostało znalezione w szafie

OBYDWA smile.gif - Tamiya jest za droga na duże elementy w 1:48. poza tym znalazłeś więcej jak jeden model jak mniemam smile.gif

> tylko wtedy wzrok się rozmywa

Jeden z lepszych szczecińskich modelarzy ma problem z trzęsącymi się rękoma, ale tylko do momentu jak zasiądzie do pracy - problem ustaje . Nie potrzebuje do tego wspomagaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OBYDWA - Tamiya jest za droga na duże elementy w 1:48. poza tym znalazłeś więcej jak jeden model

> jak mniemam

utrudniasz zlosnik.gif

dwa, jeden zaczęty kubelwagen i nie ruszany samolot

$T2eC16JHJGkFFm2q2QCpBSETQWSEhQ~~60_35.JPG

> Jeden z lepszych szczecińskich modelarzy ma problem z trzęsącymi się rękoma, ale tylko do momentu

> jak zasiądzie do pracy - problem ustaje . Nie potrzebuje do tego wspomagaczy.

pozazdrościć smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> utrudniasz

a ktoś mówił że łatwo będzie ??

u mnie jest z pięć czy sześć gatunków kleju smile.gif

> dwa, jeden zaczęty kubelwagen i nie ruszany samolot

na dobry początek wystarczy smile.gif

ja samych Bell UH-1 mam ponad 20 smile.gif ale to moja palma jest od momentu jak przy mnie lądował ok.gif

z tym że robię na spokojnie w wolnym czasie . Gonzo by tak nie wytrzymał zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moje leżały ponad dwadzieścia - dasz radę

Matko z córkom!!!! ile???? yikes.gifpanic.gif

ja bym nie wytrzymał zlosnik.gif

Ja kończąc jeden model... już mam w głowie plany i obraz... jak będzie następny wyglądał... który leży jeszcze w szafie zlosnik.gifzlosnik.gif

teraz jestem w połowie MiG-21 zlosnik.gif a już mysle co robić z ISU-152 zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Matko z córkom!!!! ile????

> ja bym nie wytrzymał

Był rozwód i wróciłem do sensu życia smile.gif

> Ja kończąc jeden model... już mam w głowie plany i obraz... jak będzie następny wyglądał... który

> leży jeszcze w szafie

w sumie też tak mam - nawet następny jest zazwyczaj zaczęty.

Z tym że Ty zazwyczaj robisz model OTB - czyli prosto z pudła, a ja przetwarzam wszelkie dostępne śmieci i odpadki na dodatki waloryzujące smile.gif

> teraz jestem w połowie MiG-21 a już mysle co robić z ISU-152

jak to co ? SKLEIĆ !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Był rozwód i wróciłem do sensu życia

hmmmmmmmmmmmm... jest to jakieś wyjście... zlosnik.gif

> w sumie też tak mam - nawet następny jest zazwyczaj zaczęty.

> Z tym że Ty zazwyczaj robisz model OTB - czyli prosto z pudła, a ja przetwarzam wszelkie dostępne

> śmieci i odpadki na dodatki waloryzujące

ja jeszcze za cienki bolek jestem... żeby dodawać waloryzacje... skupiam się teraz na szlifowaniu warsztatu malowania i "brudzingu"... a widze ze nauki jeszcze duzo

> jak to co ? SKLEIĆ !!

Skończe MiG'a z 9PLM... to biore się za ISU zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Będąc ostatnio w Japonii przywiozłem sobie model mojego samochodu:

> No i teraz chciałbym go posklejać, ale ostatnie modele, które sklejałem to były enerdowskie

> samoloty z 25 lat temu:

> Chciałbym zakupić jakiś podstawowy zestaw narzędzi i materiałów, ale nie mam pojęcia co wybrać.

> Również kwestia samego lakierowania, to czy nie lepiej poprosić jakiegoś lakiernika

> samochodowego co by mi prysnął skorupę lakierem samochodowym?

> Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję.

Dzięki za wskazówki już chyba wszystko mam, wczoraj kupiłem jeszcze klej

4f7245c19381479ebfe72bc112f51a20.jpg

Będzie dobry do takiego modelu?

Aha, czy polecicie jakiś manual na www jak krok po kroku zabrać się za sklejanie takiego typowego modelu. Szczególnie cenne będą jakieś wskazówkki dotyczące przygotowania do malowania, samego klejenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za wskazówki już chyba wszystko mam, wczoraj kupiłem jeszcze klej

> Będzie dobry do takiego modelu?

sam klej jest OK,ale potrzebne wykałaczki.

> Aha, czy polecicie jakiś manual na www jak krok po kroku zabrać się za sklejanie takiego typowego

> modelu. Szczególnie cenne będą jakieś wskazówkki dotyczące przygotowania do malowania, samego

> klejenia itp.

Pracuj etapami zgodnie z instrukcją. nie zapominaj że elementy wnętrza też trzeba malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sam klej jest OK,ale potrzebne wykałaczki.

> Pracuj etapami zgodnie z instrukcją. nie zapominaj że elementy wnętrza też trzeba malować.

No to muszę jeszcze kupić farbę do wnętrza. Też ma by w spray'u czy można pędzlem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to muszę jeszcze kupić farbę do wnętrza. Też ma by w spray'u czy można pędzlem?

Spokojnie pędzlem zrobisz co trzeba. Sprawdź jeszcze jakich kolorów będziesz potrzebował - zestawienie w instrukcji ( pewnie Gunze) ale można dobrać innej firmy.

Pędzel nr 1 okrągły powinien wystarczyć . nie kupuj italeri tylko polskie porządne pędzle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Spokojnie pędzlem zrobisz co trzeba. Sprawdź jeszcze jakich kolorów będziesz potrzebował -

> zestawienie w instrukcji ( pewnie Gunze) ale można dobrać innej firmy.

> Pędzel nr 1 okrągły powinien wystarczyć . nie kupuj italeri tylko polskie porządne pędzle.

z pędzli to polecam firmy Mag-Pol ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a ktoś mówił że łatwo będzie ??

do tej pory był jeden klej i dawało radę zlosnik.gif

> u mnie jest z pięć czy sześć gatunków kleju

aż taki maniak to ja nigdy nie byłem, a tym bardziej teraz, choć w tamtych czasach to trochę niewiedza mnie ograniczała niż zapędy wink.gif

> na dobry początek wystarczy

powinno smile.gif

> ja samych Bell UH-1 mam ponad 20 ale to moja palma jest od momentu jak przy mnie lądował

wariat zlosnik.gif sama maszyna fajna, ale ja od zawsze lubowałem się w sprzęcie z WW2

> z tym że robię na spokojnie w wolnym czasie .

dawno temu kleiłem do upadłego, żeby jednego dnia skończyć, później jak zacząłem malowanie środków to czas i cierpliwość się trochę wydłużyły, ale tydzień to max zlosnik.gif

> Gonzo by tak nie wytrzymał

o tym Maniaku to nie będę się nawet wypowiadał zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.