Skocz do zawartości

Odstający resor - czy można tak jeździć?


vendorr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, znajomy posiada Forda Transita. Czasami przewozi dość ciężki towar i auto jest dobite, aż resory wyginały się w drugą stronę, w celu przeniesienia ciężaru zamontował poduszki na tylnej osi.

Z lżejszym obciążeniem i napompowanymi poduszkami dzieje się coś takiego:

02m2.jpg

usu5.jpg

Pytanie mam czy auto jest już za wysoko (chociaż jak auto było nowe i puste to stało właśnie mniej więcej na takiej wysokości), czy może resory już się "uklepały" i podniesienie budy na poduszkach spowodowało ich rozejście się.

Czy może przyczyna jest inna. Za wszelkie uwagi, obserwacje i rady będę wdzięczny.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zauważylem w Fiacie Ducato, które jeżdzą dla naszej firmy dokladnie taki sam efekt, mówie do

> kierowcy, że chyba resor się rozwalił. On spojrzał tylko i powiedział, ze tak ma być. W kilku

> autach było tak samo

Bo tak ma być. smile.gif

To jest resor progresywny. Przy lekkim obciażeniu pracują np. dwa górne pióra a trzecie od nich odstaje i nie przenosi ugięcia. Jak buda mocniej obciążona to 2 górne pióra się uginają aż dotkną trzeciego i to zaczyna razem z nimi przenosić obciążenia. smile.gif

Co ciekawe, dowiedziałem się tego czytając kiedyś książkę o budowie wagonów kolejowych (w rozdziale o usprężynowaniu). smile.giflizak.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ma byc, to jest dodatkowe pioro ktore zaczyna robic swoj robote jak jest ciezszy ladunek i w tych miejscach powinny byc odboje gumowe takie nakladki zeby nie stukal w drugi resor. grinser006.gif we fiatach ducato cytrynach jumperach i boxerach tez tak jest grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tych miejscach powinny byc odboje gumowe takie nakladki zeby nie stukal w drugi resor.

Czy te opaski na dwóch resorach górnych, wystarczą jako te gumowe odboje czy jednak powinno coś tam być jeszcze?

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy te opaski na dwóch resorach górnych, wystarczą jako te gumowe odboje czy jednak powinno coś tam

> być jeszcze?

> PZDR VEN

Jest dobrze. Ta gumowa podkładka izoluje od stukania między sobą pióro o pióro. Niczego tam nie brakuje i wszystko jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest dobrze. Ta gumowa podkładka izoluje od stukania między sobą pióro o pióro. Niczego tam nie

> brakuje i wszystko jest OK

ok.gif Dzięki, kumpel jest już spokojniejszy.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem 4 lata podobnym Transitem. Tam ma odstawać i jest OK. Natomiast u mnie jeszcze resor był lekko przesunięty "w bok" czyli nie w osi. Zapytane ASO twierdziło że wszystko w porządku.

Od wożenia ciężkich rzeczy jeden z resorów mi pękł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeździłem 4 lata podobnym Transitem. Tam ma odstawać i jest OK. Natomiast u mnie jeszcze resor był

> lekko przesunięty "w bok" czyli nie w osi. Zapytane ASO twierdziło że wszystko w porządku.

> Od wożenia ciężkich rzeczy jeden z resorów mi pękł.

resory częściej pękają na pusto lub do 50% obciążenia.

A to że przesuwa się jedno z piór, wynika z tego, że resor na środku a właściwie jego pióra, skręcone są ze sobą śrubą lub nitem a luz pomiędzy piórami a strzemionami mocującymi do osi pozwala na delikatne przesunięcia się między sobą piór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.