Skocz do zawartości

Przyłącze kanalizacji - czy potrzebny projekt ?


mayster_tcz

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do znawców smile.gif

W gminie powstała kanalizacja, koniec rury jest , można powiedzieć, pod płotem na granicy działki (właściciel nie pamięta dokładnie czy przeszli przez płot czy nie).

Chciałby się teraz przyłączyć. Czy potrzebny jest na to projekt ? Do zrobienia była by studzienka + może z 6m rury... i w sumie to chyba tyle. Chciałby to zrobić jak najmniejszym kosztem, czyli wykopać itp. wszystko sam.

W lokalnym ZWiKu pan nie do końca wiedział jak ma być...

Można to tak czy to tak nie można ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie do znawców

> W gminie powstała kanalizacja, koniec rury jest , można powiedzieć, pod płotem na granicy działki

> (właściciel nie pamięta dokładnie czy przeszli przez płot czy nie).

> Chciałby się teraz przyłączyć. Czy potrzebny jest na to projekt ? Do zrobienia była by studzienka +

> może z 6m rury... i w sumie to chyba tyle. Chciałby to zrobić jak najmniejszym kosztem, czyli

> wykopać itp. wszystko sam.

> W lokalnym ZWiKu pan nie do końca wiedział jak ma być...

> Można to tak czy to tak nie można ?

projekt i zgłoszenie - tak najbezpieczniej

potem i tak ktoś musi Ci podbić wykonanie zgodnie z projektem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze kolega jetbang musisz zrobić, ja od siebie dodam, że ktoś z gminy jeszcze przed zasypaniem tego musi to odebrać. Najlepiej było by zapytać na gminie jak będziesz załatwiał wszystkie papiery czy nie mają kogoś kto by mógł to wykonać w sposób zgodny z przepisami. Wtedy oni podsyłają swoich pracowników, płacisz troszkę więcej no ale masz sprawę załatwioną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> projekt i zgłoszenie - tak najbezpieczniej

> potem i tak ktoś musi Ci podbić wykonanie zgodnie z projektem ...

I jak to w polskim prawie bywa, nie jest tak jednoznacznie mad.gif

Prawo budowlane:

Quote:

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;

-----------------

Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.


GUNB natomiast pisze, że nie trzeba zgłoszenia, tylko trzeba przyłącze narysować na mapie:

http://www.gunb.gov.pl/dziala/pliki/przylacza.pdf

Tylko, że ja nie widzę, żeby w prawie budowlanym albo w przepisach o zbiorowym odprowadzaniu ścieków pisało coś o zwolnieniu ze zgłoszenia...

confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj ... chcesz to kombinuj ... ja Ci napisałem dokładnie jak i co ... najbezpoieczniej ...

chcesz zaoszczedzic tysiaka ok ... nie mój problem ... potem bedzie Cie 5 tys albo i wiecej kosztowało prostowanie tego ...

tak znam te przytoczone przez ciebie fragmenty ... możesz próbować ... twoja sprawa ... grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> słuchaj ... chcesz to kombinuj ... ja Ci napisałem dokładnie jak i co ... najbezpoieczniej ...

> chcesz zaoszczedzic tysiaka ok ... nie mój problem ... potem bedzie Cie 5 tys albo i wiecej

> kosztowało prostowanie tego ...

> tak znam te przytoczone przez ciebie fragmenty ... możesz próbować ... twoja sprawa ...

Po prostu jestem tego zdania, że jak jest takie prawo, to można z niego skorzystać smile.gif

Nic na siłę, ale warto chociaż zapytać, a najwyżej jak się nie zgodzą, to będzie robić zgłoszenie. Nie jestem typem pieniacza co chodzi po urzędach i uprzykrza życie ludziom i z reguły urzędnicy są w porządku, po mordzie nikt nie da... smile.gif

Być może po nowym roku opowiem, jaka była reakcja na pytanie o budowę bez zgłoszenia grinser006.gif

A tysiak... no cóż, jeszcze w PL na ulicy nie leżą, więc jeśli taka oszczędność może kosztować jedno zapytanie w urzędzie, to warto pytać ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz studzienkę na swoim to luzik, nic nie musisz zgłaszać, jak na cudzym to niestety musisz mieć cała procedurę z zezwoleniamim uzgodnieniami itd.

Mi robiły wodociągi miejskie, wyszło 300 pln więcej niż prywatnie a kompletnie nic nie musiałem robić, sami zrobili papiery odbiory itd. Tyle że studzienkę mam na swojej działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po prostu jestem tego zdania, że jak jest takie prawo, to można z niego skorzystać

> Nic na siłę, ale warto chociaż zapytać, a najwyżej jak się nie zgodzą, to będzie robić zgłoszenie.

> Nie jestem typem pieniacza co chodzi po urzędach i uprzykrza życie ludziom i z reguły

> urzędnicy są w porządku, po mordzie nikt nie da...

> Być może po nowym roku opowiem, jaka była reakcja na pytanie o budowę bez zgłoszenia

> A tysiak... no cóż, jeszcze w PL na ulicy nie leżą, więc jeśli taka oszczędność może kosztować

> jedno zapytanie w urzędzie, to warto pytać

zgodnie z tym co przytoczyłeś to i tak musisz wziaść inż uprawnionego żeby zrobił Ci mapkę potem kolejnego żeby ta kreskę narysował na mapce a nastepnie i tak kogoś kto podbije Ci wykonanie ... licz po 500 za każde co napisałem

a jak masz z projektem i zgłoszeniem tzn do tej kreski ktoś doda Ci opis to moze nawet i takie same pieniadze wezmie co kreske by postawił ... ot wsio ... z tym tysiakiem to moze troszki przesadziłem ale ... różnica jest nie wielka ... w razie czegoś domiar od pinbu dość spory ...

ale pan ma pan sie bawi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie do znawców

> W gminie powstała kanalizacja, koniec rury jest , można powiedzieć, pod płotem na granicy działki

> (właściciel nie pamięta dokładnie czy przeszli przez płot czy nie).

> Chciałby się teraz przyłączyć. Czy potrzebny jest na to projekt ?

Jeżeli rura kanalizacyjna został doprowadzona do granicy Twojej działki, to możesz wybrać dwie drogi:

1. Dokonać zgłoszenia budowy przyłącza do starosty na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1a ustawy Prawo budowlane, albo

2. Wykonać przyłącze zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (art. 29a ust. 1 i 2 Prawa budowlanego).

W przypadku nr 1 do zgłoszenia będą potrzebne pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami oraz projekt zagospodarowania terenu wraz z opisem, wykonany przez projektanta.

W przypadku nr 2 będzie potrzebny projekt (ustawa mówi w zasadzie wyłącznie o planie sytuacyjnym, ale z góry wiadomo, że tak skromna dokumentacja Ci nie przejdzie) sporządzony na podstawie warunków technicznych wydanych przez właściciela sieci. Czyli również projekt wykonany przez projektanta.

Teoretycznie wiec jeden i drugi wariant i tak musi skończyć się wykonaniem projektu. W jednym i drugim przypadku musisz mieć też uzgodnienie ZUD (de facto wykonywane przez projektanta) i niech nie zwiedzę Cię sugestia wielu osób, że na własnej działce nie musisz tego uzgodnienia mieć, takie osoby mylą się, a odpowiedzialność za niedopełnienie tego obowiązku spoczywa na inwestorze, czyli na Tobie.

W praktyce to wygląda tak, że najprościej jest wybrać wariant nr 2, czyli zrobić projekt zgodnie z warunkami wydanymi przez właściciela sieci. Wtedy nie musisz nic zgłaszać u starosty, tylko wykonujesz projekt i przyłącze zgodnie z warunkami i podpisujesz umowę na odprowadzenie ścieków.

Gdybyś chciał skorzystać z wariantu nr 1 to i tak prawdopodobnie starosta zmusi Cię do spełnienia tych samych warunków co w wariancie nr 2. Czyli przejdziesz dwie ścieżki na raz. Niestety praktyka stosowana przez starostów zazwyczaj odbiega od treści przepisów i dlatego zmuszają oni inwestorów do spełniania ponadnormatywnych wymagań. Chyba, że się okażę, że u Ciebie starostwo jest bardziej pobłażliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i po krzyku. Wizyta w ZWiKu trwała 10 minut.

Pan zapytał wprost, czy metoda gospodarcza, czy firma. Wypełniony wniosek o warunki przyłączenia, za 3 minuty warunki wydrukowane grinser006.gif

Jak będzie gotowe to do nich zadzwonić, przyjedzie ktoś tam obejrzeć, odbierze i koniec. Żadnych projektów nie wymagał. Może dlatego, że sobie zobaczył na ekranie, że to ~5m rury w prostym odcinku. Ja tam jestem zadowolony smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.