Skocz do zawartości

Pralka i suszarka na jednym gniazdku i wywala korki


spad

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem, mianowicie do jednego gniazdka w łazience, które przerobiłem z pojedynczego na podwójne podłączyłem pralkę i suszarkę. Jak włączę obydwa urządzenia to wywala korek. I tu pytanie czy da się tak zrobić żeby nie wywalało go i żeby to sprawnie działało, czy jednak obydwa urządzenia mają zbyt duży pobór mocy żeby jednocześnie działaś. W skrzynce jest bezpiecznik 10-tka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam problem, mianowicie do jednego gniazdka w łazience, które przerobiłem z pojedynczego na

> podwójne podłączyłem pralkę i suszarkę. Jak włączę obydwa urządzenia to wywala korek. I tu

> pytanie czy da się tak zrobić żeby nie wywalało go i żeby to sprawnie działało, czy jednak

> obydwa urządzenia mają zbyt duży pobór mocy żeby jednocześnie działaś. W skrzynce jest

> bezpiecznik 10-tka.

Ciekawe jaką moc ma ta suszarka ale myślę że wszystko razem ma ponad 10A więc jeśli przewody wytrzymają dałbym 16A bezpiecznik. Jakie masz przewody poprowadzone do gniazdka??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawe jaką moc ma ta suszarka ale myślę że wszystko razem ma ponad 10A więc jeśli przewody

> wytrzymają dałbym 16A bezpiecznik. Jakie masz przewody poprowadzone do gniazdka??

Jeszcze inne kwestie:

-czy ten bezpiecznik zabezpiecza tylko to gniazdo czy jeszcze coś w mieszkaniu?

-czy jest i jaki jest bezpiecznik "nadrzędny"?

U mnie już sama pralka wywalała bezpiecznik 10A, ale nie mogłem dać większego, bo wtedy czasami padał bezpiecznik w skrzynce zewnętrznej (20A), pod którym było podpięte już całe mieszkanie. A instalacja stara...

Dopiero później doprowadzona trójfazówka rozwiązała problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Marny pomysł... Pewnie pralka ma grzałke ze 2kW.. Suszarka tez pewnie weźmie coś koło tego.

16A może nie pomóc. No i przydało by się aby były do tego gniazda solidne kable tak 2,5mm minimum.

Inaczej to proszenie sie o kłopoty.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie proste obliczenie z fizyki (jeżeli chodziłeś na te lekcje):10A * 230V = 2300W = 2,3kW jeżeli wiesz ocb to tylko zsumuj moc tych urządzeń i porównaj,suma mocy ma być niższa od tej obliczonej, i wtedy bezpiecznik nie wyłączy, jeżeli nie wiesz to zleć tą robotę elektrykowi, bo zrobisz sobie kuku. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli

> wiesz ocb to tylko zsumuj moc tych urządzeń i porównaj,suma mocy ma być niższa od tej

> obliczonej, i wtedy bezpiecznik nie wyłączy, jeżeli nie wiesz to zleć tą robotę elektrykowi,

> bo zrobisz sobie kuku.

święta racja ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takie proste obliczenie z fizyki (jeżeli chodziłeś na te lekcje):10A * 230V = 2300W = 2,3kW jeżeli

> wiesz ocb to tylko zsumuj moc tych urządzeń i porównaj,suma mocy ma być niższa od tej

> obliczonej, i wtedy bezpiecznik nie wyłączy, jeżeli nie wiesz to zleć tą robotę elektrykowi,

> bo zrobisz sobie kuku.

poprawne przy pradzie stalym, w gniazdku mamy przemienny wiec dochodzi przesuniecie fazowe, najczesciej wystarczy to jeszcze pomnozyc przez 0,8 (da to ok1800W)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poprawne przy pradzie stalym, w gniazdku mamy przemienny wiec dochodzi przesuniecie fazowe,

> najczesciej wystarczy to jeszcze pomnozyc przez 0,8 (da to ok1800W)

Napisałem

Quote:

Takie proste obliczenie z fizyki


a nie z elektrotechniki. hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> (...) najczesciej wystarczy to jeszcze pomnozyc przez 0,8 (da to ok1800W).

A dlaczego niby 0,8? Jeśli obciążenie będzie czystą rezystancją (np. ~grzałka) to współczynnik przesunięcia fazowego wyniesie 1. Aktualnie większość silników ma dokładane kondensatory poprawiające współczynnik przesunięcia fazowego i z tego powodu proponowana wartość 0,8 może być nieodpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A dlaczego niby 0,8? Jeśli obciążenie będzie czystą rezystancją (np. ~grzałka) to współczynnik

> przesunięcia fazowego wyniesie 1. Aktualnie większość silników ma dokładane kondensatory

> poprawiające współczynnik przesunięcia fazowego i z tego powodu proponowana wartość 0,8 może

> być nieodpowiednia.

No i nie jest, bo przy urządzeniach grzewczych, współczynnik jednoczesności nie istnieje (nie bierze się go pod uwagę projektując instalację mieszkania i k =1. Tak samo że jest bzdurą branie pod uwagę przesunięcie faz w takim przypadku. No ale może fizycy coś na ten temat. Naukowcy do dzieła, ja jestem tylko praktykiem. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.