Skocz do zawartości

[porada] rozbudowa audio w vanie


Bartłomiej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Potrzebuję porady w sprawie rozbudowy fabrycznego audio w moim minivanie. Chodzi o Mazdę MPV, która fabrycznie jest wyposażona w 4 zestawy odseparowane z głośnikami 6"x9" oraz gwizdkami umieszczonymi w desce oraz w tylnych boczkach (w bagażniku). O dziwo, ten model nie posiada głośników w tylnych odsuwanych drzwiach. oslabiony.gificon_eek.gif

Mam w nim fabryczne radio oraz sterowanie w kierownicy. I to chciałbym pozostawić. Potrzebuję porady, w jaki sposób mogę rozbudować ten system, aby mieć porządnie nagłośnioną cała kabinę wraz z bagażnikiem, w którym też podróżują pasażerowie. Kilka pytań, ale ogólnie chodzi mi o znalezienie koncepcji:

- Czy wymieniać głośniki fabryczne na jakieś markowe aftermarkety? Jeśli tak, to na jakie? Zestaw odseparowany. Cięcie boczków raczej nie wchodzi w rachubę, chciałbym zmieścić się w fabrycznych miejscach.

- Jakie głośniki zastosować w tylnych drzwiach przesuwanych? W tej chwili nie ma tam nic. Może to samo, co w pozostałych miejscach, czyli odseparowany 6x9 lub jakaś 20cm z gwizdkiem?

- Czy mogę dołożyć wzmacniacz? Jeśli tak, to w jakiej konfiguracji: dwukanałowy tylko na przód, czterokanałowy, sześcio- (są takie?)

- Jakie marki/modele zestawów polecacie, aby dawały jak najlepsze brzmienie za rozsądne pieniądze? Na JBLe chyba nie będzie mnie stać, bo planuję zakup trzech zestawów. Plus wzmacniacz(e).

- Jak to wszystko podłączyć do źródła, którym ma zostać fabryczne radio Mazdy?

Za wszelkie sensowne rady będę bardzo wdzięczny.

Budżet mam raczej ograniczony.

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za tak niesamowitą liczbę odpowiedzi. Nie przypuszczałem, że jest tu aż tylu specjalistów od Car Audio chętnych doradzić koledze w potrzebie.

Pogrzebałem troszkę w internecie i mam kilka konkretniejszych (tak mi się wydaje) pytań:

- czy mogę prosić o przykłady dobrych zestawów odseparowanych z 16cm lub 20cm głośnikiem średnio-niskotonowym (wooferem) oraz porządnym gwizdkiem?

- czy można jakoś sprawdzić, oprócz wypruwania wiązki spod deski rozdzielczej/drzwi, czy w mojej instalacji fabrycznej jest już zainstalowana zwrotnica?

- jaki wzmacniacz(e) mam zastosować, jeśli chcę nagłośnić samochód trzema parami wspomnianych wyżej zestawów odseparowanych?

- jak podłączyć wzmacniacz(e), jeśli się okaże, że moje radio fabryczne nie ma wyjścia RCA?

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj najważniejsze dane takie jak czy nowe czy używane także elementy tolerujesz i w jakim budżecie.

Zazwyczaj radia nie posiadające wyprowadzonych wyjść RCA można takowe dolutować sobie w płytę główną odtwarzacza. Nie podałeś modelu by ewentualnie poszukać czy ma czy też nie.

W wygłuszanie auta się bawić będziesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podaj najważniejsze dane takie jak czy nowe czy używane także elementy tolerujesz i w jakim

> budżecie.

Głośniki chciałem kupić nowe. Myślę o zestawach odseparowanych z oddzielnym gwizdkiem, bo akurat tak to jest obecnie rozwiązane fabrycznie w moim samochodzie. Zakładałem więc w wariancie minimum sama wymianę głośników.

Ale jak sobie poczytałem w necie o CA, to nabrałem apetytu na pogonienie tego jeszcze jakimś wzmacniaczem bądź wzmacniaczami.

W efekcie mam mieć 3 pary głosników po jednej w każdym rzędzie siedzeń. Co ważne, wszystkie mają być równoważne, tzn. bez klasycznych podziałów przód/tył.

> Zazwyczaj radia nie posiadające wyprowadzonych wyjść RCA można takowe dolutować sobie w płytę

> główną odtwarzacza. Nie podałeś modelu by ewentualnie poszukać czy ma czy też nie.

Nie znam modelu radia. Jest to fabryczne radio Mazdy, wielkość 2 DIN, ze sterowaniem w kierownicy. Radio zakładane w modelach MPV oraz 6 w latach około 2002-2005. O takie:

mazda-mpv-mp-v-premacy-radio-radioodtwarzacz-cd-2396461902.jpg

> W wygłuszanie auta się bawić będziesz?

Raczej nie. Zakładam tez utrzymanie fabrycznych miejsc montażu głośników pod std. maskownicami.

Makes sense?

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Otrzymałeś może klucze umożliwiające wysunięcie radia z konsoli?

> Jeśli tak to ułatwiłoby wszystkie sprawy

Tutaj masz identyczne:

Radio Mazda MPV

Nie bardzo umiem je rozszyfrować.

[Edit]

Jeszcze coś takiego znalazłem:

rozpiska kostek w radiu

Pozdro

Bartek

PS. Ile kosztuje rozsądne radio 2DIN z możliwością podłączenia sterowania z kierownicy i wyjściami na wzmacniacze?

B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając rozpiskę wyjść pinów wtyczki można wpiąć się za kostką i dorobić złącze RCA do wzmacniaczy.

Do radia 2DIN nie podałeś czy ma mieć BT, GPS ale na szybko znalazłem ALPINE IVE-W530BT, które deklaruje obsługę interfejs sterowania z kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mając rozpiskę wyjść pinów wtyczki można wpiąć się za kostką i dorobić złącze RCA do wzmacniaczy.

OK. Załóżmy, że mamy wyjście RCA z radia fabrycznego. Byłbyś w stanie coś poradzić w tematach opisanych przeze mnie w drugim poście?

> Do radia 2DIN nie podałeś czy ma mieć BT, GPS ale na szybko znalazłem ALPINE IVE-W530BT, które

> deklaruje obsługę interfejs sterowania z kierownicy.

Zostawmy to na razie.

Pozdro

B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj budżet jaki masz na wszystko. Czy chcesz nowe czy używane klocki.

Nie ma raczej zwrotnicy a jak jest to słaba.

Trzeba wyprowadzić RCA z radia.

Po co ci tyle głośników. Zrób dobry przód i subwoofer a resztę wyrzuć.

Pzdr

> - czy mogę prosić o przykłady dobrych zestawów odseparowanych z 16cm lub 20cm głośnikiem

> średnio-niskotonowym (wooferem) oraz porządnym gwizdkiem?

> - czy można jakoś sprawdzić, oprócz wypruwania wiązki spod deski rozdzielczej/drzwi, czy w mojej

> instalacji fabrycznej jest już zainstalowana zwrotnica?

> - jaki wzmacniacz(e) mam zastosować, jeśli chcę nagłośnić samochód trzema parami wspomnianych

> wyżej zestawów odseparowanych?

> - jak podłączyć wzmacniacz(e), jeśli się okaże, że moje radio fabryczne nie ma wyjścia RCA?

> Pozdrawiam

> Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podaj budżet jaki masz na wszystko. Czy chcesz nowe czy używane klocki.

Wzmacniacze mogą być używane. Głosniki..... sam nie wiem. Jakoś bym nie miał zaufania do używek bojąc się, czy poprzedni właściciel ich nie zakatował grając głośno bądź z przesterem.

> Nie ma raczej zwrotnicy a jak jest to słaba.

Czyli i tak nie uniknę nurkowania pod deską rozdzielczą, bo jak zwrotnica jest (słaba), to trzeba ją wyrzucić i zastąpić nową/dobrą.

> Trzeba wyprowadzić RCA z radia.

To już wiem. Mam już rozpiskę pinów z tyłu radia. Pozostaje je "tylko" rozszyfrować.

> Po co ci tyle głośników. Zrób dobry przód i subwoofer a resztę wyrzuć.

Podróżuję tym samochodem w 6 osób. Praktycznie zawsze. I chciałbym, aby wszyscy mogli cieszyć się muzyką dobrej jakości.

Subwoofera nie będę miał gdzie wsadzić.

Pytanko: czy możesz/możecie sypnąć kilkoma przykładami przyzwoicie brzmiących zestawów odseparowanych z wooferem (głośnik średnio-niskotonowy) oraz gwizdkiem? Chodzi o średnice woofera 13cm oraz 16.5cm. Większych 20cm już pewnie w drzwi nie zmieszczę.

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wszystko zalezy od budzetu, swego czasu z tanszych polecane byly helixy db

Ostatnio byłem w stanie przełknąć kwotę 250zł za parę głośników Hertza 16.5cm.

Dedykowanego budżetu na to przedsięwzięcie nie mam, na razie robie rozeznanie. Ale chciałbym dobrze wydac pieniądze.

Z tych Helixów, to masz na mysli Dark Blue 62.1 czy coś innego?

Jakieś alternatywy dla tych Helixów - podobnie lub lepiej grające?

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile w sumie masz teraz głośników i w jakich miejscach ? Przód 4 sztuki: tweetery w desce plus woofery w drzwiach i co jeszcze i gdzie ?

Zacznij od wygłuszenia drzwi. To podstawa. Nawet fabryczne głośniki w wygłuszonych mogą dobrze zagrać.

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?id=5168&limit=180&order=d&us_id=24015924

Podjedz na Chłodną. Obejrzą i coś ci doradzą. Za 250 zł to nie spodziewaj się super głośników.

http://allegro.pl/u-dimension-el-comp-6-16-5cm-wysylka-gratis-promo-i4184923588.html

Te głośniki mają niezłe opinie w tym budżecie. Są też w wersji 13 cm.

Na tył wrzuć jakiś współosiowy np taki:

http://allegro.pl/powerbass-s652-glosniki-2-drozne-jedwabna-kopulka-i4152168553.html

To wszytko pod wzmacniacz 4 kanałowy i wystarczy. Jeżeli używane wzmacniacze to klasyczne japońskie: Sony XM (czarny i złoty), Alpinie serii 35..., Pioneer XM (jest na sprzedaż za 35o zł w dobrym stanie). Z nowych wzmacniaczy to chyba Alpina jakaś. Większość tanich to chińszczyzna, która nie ma mocy i nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile w sumie masz teraz głośników i w jakich miejscach ? Przód 4 sztuki: tweetery w desce plus

> woofery w drzwiach i co jeszcze i gdzie ?

W tej chwili mam:

- na przodzie: głośniki 6"x9" w drzwiach oraz twittery w desce

- w bocznych panelach w bagażniku, przy III rzędzie siedzeń: głośniki 6"x9" (niżej, na wysokości kolan) oraz oddzielnie twittery (u góry boczka)

chciałbym jeszcze:

- w tylnych drzwiach przesuwanych, czyli na wysokości II rzędu siedzeń: podobnie jak z przodu - woofer + twitter.

Nie zapominaj pls, że mówimy o nadwoziu typu multivan, Mazda MPV, siedem foteli w trzech rzędach. Wszystkie miejsca używane na co dzień.

> Zacznij od wygłuszenia drzwi. To podstawa. Nawet fabryczne głośniki w wygłuszonych mogą dobrze zagrać.

Nie zdawałem sobie sprawy, że wygłuszenie może dać tak dużo. Do tej pory traktowałem to jako fanaberię wielbicieli car-audio. Ile może kosztować mata do wygłuszenia jednych dużych drzwi (ok. 1m2)?

> http://allegro.pl/listing/user/listing.php?id=5168&limit=180&order=d&us_id=24015924

> Podjedz na Chłodną. Obejrzą i coś ci doradzą. Za 250 zł to nie spodziewaj się super głośników.

> http://allegro.pl/u-dimension-el-comp-6-16-5cm-wysylka-gratis-promo-i4184923588.html

> Te głośniki mają niezłe opinie w tym budżecie. Są też w wersji 13 cm.

> Na tył wrzuć jakiś współosiowy np taki:

> http://allegro.pl/powerbass-s652-glosniki-2-drozne-jedwabna-kopulka-i4152168553.html

OK, serdeczne dzięki. Będę sobie oglądał te głośniczki.

> To wszytko pod wzmacniacz 4 kanałowy i wystarczy.

A co w przypadku, gdy dołożę głośniki do drzwi w II rzędzie? Wzmacniacz sześciokanałowy, są takie?

A może pogonić którąś z par głośników z radia, jak to jest obecnie?

> Jeżeli używane wzmacniacze to klasyczne

> japońskie: Sony XM (czarny i złoty), Alpinie serii 35..., Pioneer XM (jest na sprzedaż za 35o

> zł w dobrym stanie). Z nowych wzmacniaczy to chyba Alpina jakaś. Większość tanich to

> chińszczyzna, która nie ma mocy i nie gra.

OK. Bardzo cenna wskazówka.

Serdeczne dzięki

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.