Skocz do zawartości

Czujnik wentylatora czy czujnik temperatury?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niestety nie włącza mi się wentylator w mojej Bravie 1,4.

Jaką funkcję pełni czujnik welatora wkręcony w chłodnicy, a jaką czujnik temperatury koło termostatu?

Który z nich odpowiada za włączenie wentylatora?

Wydaje mi się, że czujnik temperatury podaje wskazanie na zegary, ale nie decyduje o włączeniu wentylatora.

Przy odłączeniu wtyczki od czujnika wentylatora i zwarciu wiatrak działa, a więc wykluczam przepalony silnik itp. Myślałem, że to wina styków- były zaśniedziałe od płynu (jakiś wyciek lub naciek), przeczyściłem, ale nie pomogło.

Jak omomierzem sprawdzić jego poprawność- to jest termistor czy też zwykły bimetal, który po osiągnięciu pewnej tempearatury się przełączy i zamknie obwód? Próbowałem zmierzyć opór przy nagrzenym silniku, nie jest łatwo,żeby się nie oparzyć, ale pokazywało otwarty obwód o ile poprawnie trafiłem końcówkami miernika w styki czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz rację czujnik w termosie idzie na zegary i komputer,

Oj nie!

Czujnik w termostacie 2-pin idzie do komputra, natomiast na zegary idzie sygnał z czujnika wkręconego w głowicę, jest trochę wyżej i ma jeden przewód.

Ja jeszcze pokusił bym się o odpowietrzenie układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby odpowietrzony jest- odkręciłem wszystkie zawory, żeby się przelewało.

Ciepło z dmuchawy leci.

Na schemacie są jeszcze przekaźniki od wolnych i szybkich obrotów- ale gdzie one są schowane i jak je sprawdzić?

Na silniku zagrzanym do momentu, gdzie wentylator powienien działać miernik wskazał jakieś 800 omów, a na 1/4 (czyli w połowie między "zerem" a chorągiewką) to już było kilka kiloomów rezystancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na schemacie są jeszcze przekaźniki od wolnych i szybkich obrotów- ale gdzie one są schowane i jak je sprawdzić?

2 Biegi występowały tylko w wersjach z klimatyzacją

Najprostsza metoda jak wyczaić czy to termik jest walnięty?

Zewrzeć styki we wtyczce smile.gif Silnik nie musi być nagrzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oj nie!

> Czujnik w termostacie 2-pin idzie do komputra, natomiast na zegary idzie sygnał z czujnika

Jakoś mi umknęło to 1.4 ale nie zmienia faktu że do odpalenia wentylatora służy ten czujnik na chłodnicy. Reszta czujek nie odpowiada za działanie wentylatora smile.gif

> Najprostsza metoda jak wyczaić czy to termik jest walnięty?

> Zewrzeć styki we wtyczce Silnik nie musi być nagrzany.

Już to robił i wentylator działa. Jak silnik się odpowiednio nagrzewa a wentylator nie startuje to ja bym się nawet nie zastanawiał tylko zmieniał ten czujnik, nie kosztuje on znowu majątku wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Już to robił i wentylator działa.

No właśnie nie bardzo skumałem co on tam zwierał.

> ja bym się nawet nie zastanawiał tylko zmieniał ten czujnik, nie kosztuje on znowu majątku

Dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> OK panowie, dzięki- spóbuję z tym czujnikiem. Dam znać, czy rozwązało problem.

Wymiana tego czujnika rozwiązała problem- wentylator się włącza.

Teraz mam inny problem- pęknięcie dwururki za kolektorem. Awaria goni awarię frown.gif

Bez wyjęcia mechanik nie chciał spawać, więc może lepiej poszukać czegoś starego na wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.