Skocz do zawartości

powierzchnia uzytkowa do podatku


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytalem ustawe (a przynajmniej spora czesc) i nie znalazlem pieciu informacji:

- na jakiej wysokosci mierzyc powierzchnie (np. w piwnicy wzdluz scian mam lawy o wysokosci ok. 30cm i szerokosci od 10 do 50cm - przy powinicy ok. 50m2 i 3 pomieszczeniach robi to roznice), a cos mi sie kojarzy, ze do GUS podaje sie na wysokosci metra, a do podatku po podlodze?

- czy wliczac wneki, szafy wnekowe, schowki itd.?

- co z przejsciami/drzwiami/itd.? To u mnie jakies 3-4 m2 beda grinser006.gif

- jaka jest definicja klatki schodowej w przypadku domku jednorodzinnego?

Jak rozumiem liczy sie juz po tynkach.

Kiedy mam zglosic powierzchnie do gminy? Na stronie informacyjnej UM Wroclaw najpierw jest o 14 dniach, a potem ze od 1 stycznia... niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurcze teraz to mi zabili klina... znalazlem cos takiego:

Quote:

Metoda pomiaru określona w ustawie podatkowej powoduje, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się powierzchni ścian zlokalizowanych wewnątrz budynku.


No jak ja im mam to policzyc bez scian wewnetrznych??????????

p.s. jakby ktos chcial sie wymadrzac, zamiast pomoc, to dla niego ten cytat:

Quote:

1. Z pozwolenia na użytkowanie

Często podatnicy określają powierzchnię użytkową, przepisując ją z dokumentów uzyskanych od organów administracji budowlanej (najczęściej z pozwolenia na użytkowanie).
Powierzchnia ta nie zawsze odpowiada tej, która jest ustalona w drodze pomiaru przeprowadzonego przy wykorzystaniu definicji z ustawy.

2. Z ewidencji gruntów i budynków

Choć art. 21 ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne stanowi, że dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków są m.in. podstawą wymiaru podatków, i zasada ta jest respektowana przez organy podatkowe, to w tym przypadku nie ma ona bezwzględnego zastosowania.
Powierzchnia budynków ujawniona w ewidencji gruntów i budynków bardzo często różni się od tej, która jest ustalana na podstawie ustawy podatkowej.
Ustawa ta zawiera w tym zakresie autonomiczną i kompletną regulację.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Metoda pomiaru określona w ustawie podatkowej powoduje, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się

> powierzchni ścian zlokalizowanych wewnątrz budynku.

> No jak ja im mam to policzyc bez scian wewnetrznych??????????

No dobra, zglupialem i nie zrozumialem wyzej zacytowanego zdania. Chociaz mogliby dodac "powierzchni zajetej przez sciany" a nie powierzchni scian, bo tych to ja mam z 800m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak rozumiem liczy sie juz po tynkach.

Poczytaj art. 4 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Jak coś niejasne, to w googlach sporo artykułów znajdziesz. Przykładowy

Oczywiście jak to zazwyczaj bywa prawo zostawia sporo niejasności i pola do interpretacji i decyzji urzędników. Ale podsatwy masz w art. 4. W uproszczeniu ważne to, co masz w ewidencji gruntów i budynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poczytaj art. 4 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

> Jak coś niejasne, to w googlach sporo artykułów znajdziesz. Przykładowy

> Oczywiście jak to zazwyczaj bywa prawo zostawia sporo niejasności i pola do interpretacji i decyzji

> urzędników. Ale podsatwy masz w art. 4.

zartujesz prawda?

przeciez napisalem, ze ustawe przeczytalem i wymienilem dokladnie, czego brak w ustawie - takze w tym artykule

podstawy, to ja swietnie znam

> W uproszczeniu ważne to, co masz w ewidencji gruntów i

> budynków.

nie, to jest zupelnie nieistotne, choc mozna sie na tym oprzec i urzedy to przyjmuja, ale to z reguly wieksza powierzchnia, niz rzeczywista - szczegolnie, jesli masz podwojne tynki. Do ewidencji podajesz powierzchnie mierzona wg innych kryteriow, niz do podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zartujesz prawda?

> przeciez napisalem, ze ustawe przeczytalem i wymienilem dokladnie, czego brak w ustawie - takze w

> tym artykule

Ściany wewnętrzne to pomijasz - bo mierzysz wg ścian wewnętrznych. Tak jakby cały budynek był open space.

Co nie ma w art. 4 - to masz w normach (i czy z tynkiem, czy bez tynku, co z wnękami itd.). Ale to drugorzędne, bo to już jest wg norm w ewidencji. Od tego odejmujesz szyby windowe i klatki schodowe i masz powierzchnię do podatku.

Ciekawie jest w blokach we wspólnotach mieszkaniowych*, które mają jeszcze jakieś pomieszczenia wspólne czy korytarze (nie tylko klatki schodowe). Bo nikt za to obecnie nie płaci podatku. Jak się urzędnicy połapią, to dowalą ile się da wstecz + odsetki + kary.

*w spółdzielniach nie ma problemu, bo podatek od nieruchomości płaci spółdzielnia wg ustawy. A we wspólnocie każdy płaci od swojego lokalu + przypadający udział w gruncie. I jest problem z tym, co nie jest sprzedane poszczególnym właścicielom, ale też nie jest szybem windowym ani klatką schodową (np. kotłownia, pomieszczenia gospodarcze gdzie sprzątaczki trzymają graty, jakieś wózkownie, korytarze itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ściany wewnętrzne to pomijasz - bo mierzysz wg ścian wewnętrznych. Tak jakby cały budynek był open

> space.

o nie, nie, nie i jeszcze raz nie - piszesz o normach,a zadna, takze ta ustawa, o czyms takim nie wspomina

> Co nie ma w art. 4 - to masz w normach (i czy z tynkiem, czy bez tynku, co z wnękami itd.). Ale to

Nie wiem, czy cos sie zmienilo, bo mialo, ale do niedawna byly dwie normy - stara i nowa oraz zero wytycznych (do stosowania na zasadzie dobrowolnosci), ktora wybrac. Natomiast ustawa o podatkach lokalnych w ogole do norm sie nie odnosi i ma byc pomiar rzeczywisty wg okreslonych kryteriow opisanych w ustawie. Tyle, ze te kryteria sa niejasne.

> drugorzędne, bo to już jest wg norm w ewidencji.

no wlasnie nie i masz wyzej cytat - to, co jest w ewidencji, wcale nie jest wiazace.

> Od tego odejmujesz szyby windowe i klatki

> schodowe i masz powierzchnię do podatku.

co to jest klatka schodowa? tylko schody, czy rowniez podest? Co z wnekami? Co z szafami i schowkami? Nawet wneke na szampon w prysznicu mam wliczac? Co z polkami stworzonymi przez lawy u mnie w piwnicy? Wlasnie tak skrotowo absolutnie kazdy artykul i sama ustawa opisuje, a brak szczegolow. Przy powierzchni calkowitej rzedu 250m2 to juz naprawde robi roznice, bo to moze byc zarowno 200, jak i 230.

p.s. powierzchnia rzutu scian na plaszczyzne pozioma, to u mnie spokojnie jakies 25-30m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeczytalem ustawe (a przynajmniej spora czesc) i nie znalazlem pieciu informacji:

> - na jakiej wysokosci mierzyc powierzchnie (np. w piwnicy wzdluz scian mam lawy o wysokosci ok.

> 30cm i szerokosci od 10 do 50cm - przy powinicy ok. 50m2 i 3 pomieszczeniach robi to roznice),

> a cos mi sie kojarzy, ze do GUS podaje sie na wysokosci metra, a do podatku po podlodze?

> - czy wliczac wneki, szafy wnekowe, schowki itd.?

> - co z przejsciami/drzwiami/itd.? To u mnie jakies 3-4 m2 beda

> - jaka jest definicja klatki schodowej w przypadku domku jednorodzinnego?

> Jak rozumiem liczy sie juz po tynkach.

> Kiedy mam zglosic powierzchnie do gminy? Na stronie informacyjnej UM Wroclaw najpierw jest o 14

> dniach, a potem ze od 1 stycznia...

U mnie babka w urzędzie powiedziała wprost - przyjmiemy tak, jak pan wyliczy wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie babka w urzędzie powiedziała wprost - przyjmiemy tak, jak pan wyliczy

no jak dzwonilem, to tez mi tak powiedziala, ale raz na ruski rok zdarza sie, ze robia wyrywkowe kontrole, jak jest inaczej, niz w ewidencji. A ja chce wyliczyc zgodnie z prawem, zeby miec spokoj.

Ludzie po remontach i przebudowach przeliczaja, zglaszaja nowe powierzchnie i placa mniejsze podatki, wiec to nie jest nic niezwyczajnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, tym razem udalo mi sie dodzwonic do osoby kompetentnej.

A wiec: mierzymy sume powierzchni wszystkich pomieszczen minus przejscia wliczajac takze klatke schodowa (ale liczyc raz, czyli nie powielac przez ilosc kondygnacji, jesli schody sa drewniane) - ta odliczac tylko w przypadku budynkow wielorodzinnych lub dzialalnosci gospodarczej. Mierzymy powierzchnie juz po tynkach, wliczamy schowki, wneki, szafy wnekowe - o ile nie jest to wneka W scianie (jak wneka na szampon pod prysznicem grinser006.gif). Mierzymy po podlodze, wiec law mam nie wliczac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.