Skocz do zawartości

Układ grzania świec Nissan Patrol Y60. Przeróbka


Bravus

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że fabryczny układ grzania świec jest przekombinowany. Info o tym jest w linku poniżej.

http://www.rajdy4x4.pl/index.php/ida/27/?faqID=13&p=1

Zastanawiam się jak przerobić układ na grzanie dołożonym przyciskiem.

Podpowiedzcie, czy idę dobrym tropem.

-Świece izolowane zamienię na zwykłe

- Zmostkuję szynę zasilającą świece 1,2,3 z szyną świeć 4.5.6

- zrobię zasilanie tej szyny na odpowiednim przekaźniku bezpośrednio z akumulatora

- zmostkuję również zabezpieczenie zimnego startu, żeby mi cewkę z paliwem otworzyło

- reszta instalacji fabrycznej oczywiście odłączona

Z góry zaznaczam, że nie mam ochoty na naprawianie obecnego układu podgrzewania. Wystarczyło jedno porządne wodowanie autem i się popsuło się zlosnik.gif

Dobrze myślę z tym przyciskiem, będzie to miało prawo zadziałać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki przekaźnik zamierzasz zastosować?

Nie myślałem jeszcze o przekaźniku. W ostateczności mogę zastosować dwa i nie mostkować szyny zasilającej świece. Fabryczny przekaźnik daje radę grzać 3 świece, to dwa oddzielnie dadzą radę 6.

>Bo prąd to będzie konkretny...

Wiem, teraz przy grzaniu właściwym napięcie na aku spada do 8V. Problemem jest to, że na tą chwilę grzanie wyłącza się po jakiś dwóch minutach od odpalenia, przez co usmażyłem alternator zlosnik.gif

Bardziej mnie zastanawia czy moje rozważania teoretyczne mają jakikolwiek sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używasz tylko dolnej szyny po wymianie świec. Reszta jak mówisz. Przekaźnik można wykorzystać wyciągarkowy albo ze starego francuza czy innego vw. Możesz też zrobić wygodniej, używając przekaźnika świec i czujnika temperatury z vw. Wtedy masz dogrzewanie świec, co przy dużych mrozach się przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Używasz tylko dolnej szyny po wymianie świec. Reszta jak mówisz. Przekaźnik można wykorzystać

> wyciągarkowy albo ze starego francuza czy innego vw. Możesz też zrobić wygodniej, używając

> przekaźnika świec i czujnika temperatury z vw. Wtedy masz dogrzewanie świec, co przy dużych

> mrozach się przydaje.

Dzięki Wielkie 20.GIF

Powiedz mi jeszcze czy przekaźnik 80A będzie dobry, czy zastosować mocniejszy i zabezpieczyć bezpiecznikiem 80A ?

EDIT:

Wszystkie katalogi mówią że świece w Parchu są 6,5V. Zgłupiałem hehe.gif

W tym momencie mój pomysł zasilania ich 12V chyba legł w gruzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki Wielkie

> Powiedz mi jeszcze czy przekaźnik 80A będzie dobry, czy zastosować mocniejszy i zabezpieczyć

> bezpiecznikiem 80A ?

> EDIT:

> Wszystkie katalogi mówią że świece w Parchu są 6,5V. Zgłupiałem

> W tym momencie mój pomysł zasilania ich 12V chyba legł w gruzach.

Od bidy starczy. Ale przekaźnik masz koło akumulatora, niech on będzie załączał świece, a jego pracą niech steruje ten od vw sparowany z czujnikiem temperatury. Załóż świece od 4.2, są 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dokładnie to samo, w tym samym samochodzie. Musisz zmienic swiece na normalne 12V, przekaznik i przycisk w kabinie.

Aha swiece bodajze z tego co pamietam pasuja od silnika 4.2 diesel tez patrola. Do 2.8 nie znajdzisz 12V,a 6,5V sie spala - wiem bo kupowalem dwa komplety niestety wink.gif Zostawiasz tylko jedna listwe zasilajaca, ta dluga. Mozesz wykorzystać część instalacji istniejacej lacznie z oryginalnym przekaznikiem, zamocowany jest w skrzynce bezpiecznikow od strony pasazera pod maska (z tego co pamietam zolty kolor). Wtedy tylko ciagniesz instalacje do kabiny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.