Skocz do zawartości

Panele słoneczne-różnice


AkuQ

Rekomendowane odpowiedzi

jak to jest z tymi panelami, niektórzy sprzedają zestawy dla rodziny 4 osobowej w cenie 4200 za cały zestaw, ma on 15 rur, inni za 6500 sprzedają dla 4 osobowej z 30 rurami, jeszcze inni panele płaskie za jakieś 7500zł spineyes.gif Jakie są różnice oprócz ceny?Gdzie haczyk?Na co patrzeć by nie przepłacać i mieć ciepłą wodę z paneli solarnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na co patrzeć by

> nie przepłacać i mieć ciepłą wodę z paneli solarnych?

Na sprawność (i jej zmienność w zależności od nasłonecznienia i temperatury otoczenia), co jest w zestawie, na gwarancję, na koszty konserwacji i napraw, czy w cenie jest montaż.

Jak nie masz dopłat, to panele nie mają sensu. Ogrzanie m3 wody prądem to jakieś 25-30zł (zależy od różnicy temperatur, sprawności, ceny prądu) w taryfie całodobowej. Czyli za 5K zł ogrzejesz jakieś 175m3 wody. Pytanie, na ile Ci to wystarczy? I teraz pamiętaj, że solar nie ogrzeje Ci całej wody. Więc i tak część będziesz ogrzewał tradycyjnie. Najtańsza instalka najwcześniej zwróci się po 4-5 latach. Przy prądzie dwustrefowym albo innym źródle grzania - znacznie dłużej. I o przy założeniu zerowych kosztów napraw i konserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na sprawność (i jej zmienność w zależności od nasłonecznienia i temperatury otoczenia), co jest w

> zestawie, na gwarancję, na koszty konserwacji i napraw, czy w cenie jest montaż.

> Jak nie masz dopłat, to panele nie mają sensu. Ogrzanie m3 wody prądem to jakieś 25-30zł (zależy od

> różnicy temperatur, sprawności, ceny prądu) w taryfie całodobowej. Czyli za 5K zł ogrzejesz

> jakieś 175m3 wody. Pytanie, na ile Ci to wystarczy? I teraz pamiętaj, że solar nie ogrzeje Ci

> całej wody. Więc i tak część będziesz ogrzewał tradycyjnie. Najtańsza instalka najwcześniej

> zwróci się po 4-5 latach. Przy prądzie dwustrefowym albo innym źródle grzania - znacznie

> dłużej. I o przy założeniu zerowych kosztów napraw i konserwacji.

Szukam wygody. Będę mieszkał na wsi, ogrzewanie jesień-wiosna na paliwo stałe (ekogroszek), więc wtedy z ciepłą wodą ok, ale latem do codziennych kąpieli, mycia rąk itd taka z paneli załatwiałaby temat, a prąd-nie wiadomo jak to grzać, non stop-szkoda prądu, rano i po południu?Kombinowanie, a z solara kiedy potrzeba to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukam wygody.

Przeceniasz solary. Albo będziesz miał tak, że wody starczy nie tylko w szczycie mocy w upalne dni - wtedy i tak musisz coś trzymać "pod parą".

Albo przewymiarowujesz - że ciepła starczy i w pochmurne dni i nie tylko w szczycie sezonu. Czyli w upalne, letnie, słoneczne dni musisz coś zrobić z ciepłem. Masz basen?

Co więcej - nagrzewa się głównie w dzień. Wracasz z pracy i faktycznie masz praktycznie pewność, że nie zabraknie wody. Ale rano to już nie koniecznie.

A tak czy inaczej zwracać Ci się będzie bardzo długo. I nie jest to wygoda przez konieczność dogrzewania wody i serwisowania sprzętu. I co się jeszcze dzieje, jak w upały padnie prąd?

Nawet zwykły bojler z programatorem, zwłaszcza przy dwustrefowej taryfie, a jeszcze bardziej coś typu Galmet EasyAir Basic (darmowa klima w lecie) jest wygodniejszy i bardziej opłacalny ekonomicznie, bo zwróci się zanim się rozsypie. No i działa cały rok i nie trzeba komplikować sterowników i układów, żeby to zgrać (inaczej w lecie, inaczej w sezonie grzewczym, a jeszcze trudniej w okresach przejściowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukam wygody. Będę mieszkał na wsi, ogrzewanie jesień-wiosna na paliwo stałe (ekogroszek), więc

> wtedy z ciepłą wodą ok, ale latem do codziennych kąpieli, mycia rąk itd taka z paneli

> załatwiałaby temat, a prąd-nie wiadomo jak to grzać, non stop-szkoda prądu, rano i po

> południu?Kombinowanie, a z solara kiedy potrzeba to jest.

A czemu w lecie nie przełączyć kocioł na tryb letni i grzać CWU ekogroszkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czemu w lecie nie przełączyć kocioł na tryb letni i grzać CWU ekogroszkiem?

Daj spokój, jak kolega szuka wygody to nie będzie palił w kotle w lecie. Ja grzeję latem prądem, szkoda mi czasu/nie chce mi się rozpalać, czekać, wygaszać. Poza tym w moim przypadku średnio to ekonomiczne nagrzewać 100 l zładu, żeby nagrzać 120 l bojler. Na drugi dzień powtórka. A tak to mam mały bojler elektryczny 15 litrów i wystarczy na dwie osoby bez problemu. Rachunki miesięczne ok. 30-40 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A tak to mam mały bojler elektryczny 15 litrów i wystarczy na dwie osoby bez problemu

to co ty robisz pod prysznicem? Oglądasz z zewnątrz i czujesz się już umyty?

Ja mam z żoną 35 litrów i wystarcza na prysznic dla jednego i umycie zębów przez drugiego

BTW a czemu codziennie rozpalasz kocioł w trybie letnim? Jeden zasyp powinien starczyć na prawie cały okres letni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a przeplywowy podgrzewacz?

No właśnie jakie to są koszty, orientujesz się?na 4 os rodzinę?

Muszę wybrać jakieś optymalne rozwiązanie.

Grzeje ktoś CW kotłem ekogroszkowym w lecie?Jakie to koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie jakie to są koszty, orientujesz się?na 4 os rodzinę?

> Muszę wybrać jakieś optymalne rozwiązanie.

> Grzeje ktoś CW kotłem ekogroszkowym w lecie?Jakie to koszty?

szczerze to rzadko uzywam duzo zalezy od przyzwyczajen mieszkancow ... generalnie wole raz dziennie wieczorem przepalic ... nawet trawa i kawalkiem drewna i mam wode na 2 dni ciepla wazniak.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie jakie to są koszty, orientujesz się?na 4 os rodzinę?

Było niedawno o podgrzewaczach przepływowych. IMO bardzo fajna sprawa do kuchni czy umywalki z perlatorami przyzwoitymi. Koszty ogrzania wyjdą niższe, niż przy bojlerze przez mniejsze straty.

Problemy są dwa:

- sterowanie, żeby utrzymać stabilną temperaturę. A dobre sterowanie oznacza stosunkowo (w porównaniu do bojlera - choćby z małym, kilkulitrowym zasobnikiem) drogie urządzenie.

- potrzebna moc. Dlatego prysznic jeszcze ujdzie, ale wanna raczej odpada. Chyba, że masz astronomiczną moc przyłączeniową i/lub małe poza podgrzaniem zapotrzebowanie na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukam wygody. Będę mieszkał na wsi, ogrzewanie jesień-wiosna na paliwo stałe (ekogroszek), więc

> wtedy z ciepłą wodą ok, ale latem do codziennych kąpieli, mycia rąk itd taka z paneli

> załatwiałaby temat, a prąd-nie wiadomo jak to grzać, non stop-szkoda prądu, rano i po

> południu?Kombinowanie, a z solara kiedy potrzeba to jest.

Mieszkam w domu od końca maja. Gaz założyli mi na początku listopada. Przez 5 miesięcy grzałem zasobnik grzałką elektryczną 2000W. Zasobnik 140L. Początkowo obserwowałem, jak włącza się grzałka....potem dałem sobie z tym spokój, bo włączała się na tyle rzadko, że nie odczuwałem tego znacząco w rachunkach. Po prostu zasobnik jest tak izolowany, że praktycznie przez dobę utrzymuje temperaturę wody pozwalającą z niej korzystać pod prysznicem czy w wannie. A nad montażem solarów też mysłałem - doszedłem do wniosków podobnych jak niektórzy piszący w tym wątku - ekonomicznie nie mają sensu wink.gifwink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mieszkam w domu od końca maja. Gaz założyli mi na początku listopada. Przez 5 miesięcy grzałem

> zasobnik grzałką elektryczną 2000W. Zasobnik 140L. Początkowo obserwowałem, jak włącza się

> grzałka....potem dałem sobie z tym spokój, bo włączała się na tyle rzadko, że nie odczuwałem

> tego znacząco w rachunkach. Po prostu zasobnik jest tak izolowany, że praktycznie przez dobę

> utrzymuje temperaturę wody pozwalającą z niej korzystać pod prysznicem czy w wannie. A nad

> montażem solarów też mysłałem - doszedłem do wniosków podobnych jak niektórzy piszący w tym

> wątku - ekonomicznie nie mają sensu

Czyli nie opłaci się kombinować się kombinować z grzaniem z pieca ekogroszkowego tylko ładować elektryczny zasobnik?140L przy jakiej wielkości rodziny?Ile miesięcznie za prąd płacisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli nie opłaci się kombinować się kombinować z grzaniem z pieca ekogroszkowego tylko ładować

> elektryczny zasobnik?140L przy jakiej wielkości rodziny?Ile miesięcznie za prąd płacisz?

4 osoby w tym dwoje dzieci, dom 220m2 po podłodze więc oświetlenia trochę jest, choć 90% to ledy. Rachunki ok. 300-350 zł za prąd za 2 miesiące. Uważam, że to dobry wynik bo w mieszkaniu 65m2 placilem podobnie. W mieszkaniu nie miałem ledowego oświetlenia ale też nie miałem Kuchni indukcyjnej tylko gazowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 4 osoby w tym dwoje dzieci, dom 220m2 po podłodze więc oświetlenia trochę jest, choć 90% to ledy.

> Rachunki ok. 300-350 zł za prąd za 2 miesiące. Uważam, że to dobry wynik bo w mieszkaniu 65m2

> placilem podobnie. W mieszkaniu nie miałem ledowego oświetlenia ale też nie miałem Kuchni

> indukcyjnej tylko gazowa

I tyle z ta termą Ci wychodziło?Starczyło na wieczorny prysznic wszystkich?(140L)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tyle z ta termą Ci wychodziło?Starczyło na wieczorny prysznic wszystkich?(140L)

Bez problemu, nawet na kąpiel w wannie smile.gif koszt oczywiście z użyciem grzałki elekt. Teraz rachunek może być nawet mniejszy bo wodę grzeje gazem. No ale pompy od ogrzewania częściej chodzą więc będzie podobnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bez problemu, nawet na kąpiel w wannie koszt oczywiście z użyciem grzałki elekt. Teraz rachunek

> może być nawet mniejszy bo wodę grzeje gazem. No ale pompy od ogrzewania częściej chodzą więc

> będzie podobnie

Widzę że muszę posłuchać mądrzejszych i nie pchać się w panele, podnieciłem się na początku, bo 7k wydane i ciepła woda za free, ale widzę, że słodko nie jest.

Jeszcze interesuje mnie ile groszku pójdzie na sezon letni do ogrzewania wody codziennie-ma ktoś takie rozwiązanie?

Chcę mieć komfort bloku i wodę ciepłą all time, więc szukam pod to rozwiązań, w sezonie jesień-wiosna, wiadomo z pieca, gorzej latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widzę że muszę posłuchać mądrzejszych i nie pchać się w panele, podnieciłem się na początku, bo 7k

> wydane i ciepła woda za free, ale widzę, że słodko nie jest.

> Jeszcze interesuje mnie ile groszku pójdzie na sezon letni do ogrzewania wody codziennie-ma ktoś

> takie rozwiązanie?

> Chcę mieć komfort bloku i wodę ciepłą all time, więc szukam pod to rozwiązań, w sezonie

> jesień-wiosna, wiadomo z pieca, gorzej latem.

Jak chcesz inwestować to w fotowoltaniczne panele i woda na grzałkę i zapominasz. Szczególnie że dofinansowania teraz są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak chcesz inwestować to w fotowoltaniczne panele i woda na grzałkę i zapominasz. Szczególnie że

> dofinansowania teraz są

Jaki jest sens grzania wody panelami fotowoltaicznymi?

Przecież to będzie miało 5-10 razy słabszą wydajność niż zwykłe solary, koszty wyższe a trwałość niższa grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to co ty robisz pod prysznicem? Oglądasz z zewnątrz i czujesz się już umyty?

> Ja mam z żoną 35 litrów i wystarcza na prysznic dla jednego i umycie zębów przez drugiego

> BTW a czemu codziennie rozpalasz kocioł w trybie letnim? Jeden zasyp powinien starczyć na prawie

> cały okres letni

Już ci wszystko wyjaśniam. Bojlerek 15 litrów jest spięty szeregowo z dużym bojlerem 140 litrów. Efekt jest taki, że musi podgrzać wodę tylko o jakieś 20 stopni, a nie o 40 gdy zasilasz bezpośrednio z wodociągu. Praktycznie po 10 minutach po prysznicu jednego, kolejne może zaczynać swoją turę. Oczywiście masz sporo racji, nie ma mowy o siedzeniu pod prysznicem i rozmyślaniu o niebieskich migdałach. Wchodzisz, puszczasz wodę , namydlasz się i spłukujesz. Jeśli ktoś ma inne przyzwyczajenia, to nie da rady zastosować czegoś takiego. Ja odkąd przestałem się kąpać, a zacząłem brać prysznic (jakoś pod koniec podstawówki), ogarniam to w góra 3-5 minut. Żona też nie marnuje czasu pod prysznicem i w naszym przypadku to się sprawdza. Poza tym, jak wiesz że masz ograniczoną ilość wody, to zaczynasz oszczędzać z obowiązku, widzę zresztą po sobie, ze jak mam podgrzaną wodę w dużym bojlerze, to zdarza mi się zawiesić pod prysznicem i stoję, myślę, a woda się marnuje.

A co do palenia letniego - piec będzie chodził całą dobę żeby podgrzać 120 litrowy bojler, z którego o 22 wyjmiemy 30 litrów i rano jakieś 20 litrów. Prze ten czas na pewnie zużyje więcej prądu niż bojler przez chwilę jaką podgrzewa. Wg mnie bez sensu. Zwłaszcza, ze mój kocioł w podtrzymaniu to po prostu generator sadzy - mam dość sprzątania go zimą, żeby jeszcze w 30 stopniowe upały babrać się w węglu i w sadzy.

Edit: Wyedytowałem czas prysznica na 3-5 minut, bo sobie przypomniałem, że na mazurach w marinach są żetony na kąpiel o czasie 5 minut. Zawsze po umyciu stoję i już mi się nudzi czekanie, kiedy skończy się w końcu ta ciepła woda. Stąd wiem że na umycie wystarczy mi jakieś 3 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary i dopłaty w Polsce to pic dla frajerów - zarobić ma firma a nie klient.

ps. w UK np. prąd z solarów oddawany jest do sieci i na tym zarabiasz, wtedy to ma sens ekonomiczny (tym bardziej że sama instalacja jest jeszcze w pewnym stopniu dotowana).

ps2. mieszkałem kiedyś w domu z prysznicem przepływowym, moc z tego co pamiętam 8.5kw i nie było najmniejszych problemów z poparzeniem clown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Solary i dopłaty w Polsce to pic dla frajerów - zarobić ma firma a nie klient.

Owszem. Sprzedawca ma zarobić. Ale klient też. Jedynie podatnik jest dmuchany w rzyć.

Często jeszcze zarobić ma bank. Ale ciągle przy wszelkich dopłatach jedynym dmuchanym jest podatnik.

> ps2. mieszkałem kiedyś w domu z prysznicem przepływowym, moc z tego co pamiętam 8.5kw i nie było

> najmniejszych problemów z poparzeniem

No, z poparzeniem, to nie wątpię.

Żeby podgrzać 1l/min o 30* trzeba jakieś 2,25KW. Prysznic, to z 8l/min trzeba liczyć. Czyli żeby z 10* podgrzać do 40* to trzeba z 18KW.

Przy 8,5KW to przy 4l/min nie osiągniesz gorącego prysznica (może samo uczucie subiektywne - dla mnie pewnie byłoby w sam raz). Tylko 4l/min to trochę mało. A i w sieci 10*C na wejściu może być trudne do osiągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze "ciekawiej". O ile spadajacą sprzedaż energii ma elektrowniom kompensować oplata za gotowość w ramach rynku mocy, to robi się duzy problem dla OSD, bo klienci z solarami pobierajac mniej energii z sieci placa też nizsze oplaty sieciowe i te przestana wystarczac na utrzymanie, remonty i budowę sieci dystrybucyjnych, bo zostaly wyliczone za kWh, ale przy zalozeniu określonych poborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.