Skocz do zawartości

Wentylacja w kuchni


wicia

Rekomendowane odpowiedzi

W aneksie kuchennym jest jeden kanał wentylacyjny, do którego podłączony jest okap. Czy da radę coś wykombinować, np. trójnik przy kanale wentylacyjnym. Tak żeby w momencie, kiedy okap nie jest załączony działała wentylacja grawitacyjna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W aneksie kuchennym jest jeden kanał wentylacyjny, do którego podłączony jest okap. Czy da radę coś

> wykombinować, np. trójnik przy kanale wentylacyjnym. Tak żeby w momencie, kiedy okap nie jest

> załączony działała wentylacja grawitacyjna ?

sa specjalne kratki do kanalu gdzie obok (nad) siebie jest otwor na rure i normalna kratka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... np. trójnik przy kanale wentylacyjnym. Tak żeby w momencie, kiedy okap nie jest

> załączony działała wentylacja grawitacyjna ?

Można i z trójnikiem. Wtedy na kanale grawitacyjnym można dać dodatkowo zawór zwrotny aby wentylator nie nawiewał z powrotem do wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można i z trójnikiem. Wtedy na kanale grawitacyjnym można dać dodatkowo zawór zwrotny aby

> wentylator nie nawiewał z powrotem do wnętrza.

w poziomie będzie to działało?

Jaki ten zawór zwrotny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w poziomie będzie to działało?

W poziomie dasz tylko do okapu a zawór zwrotny i kratkę od razu na wlocie.

Tylko nie wiem czy pytasz o działanie zaworu czy wentylacji w poziomie?

Jeśli zaworu to ten z asymetryczną klapką będzie chyba działał najlepiej bo będzie się otwierać pod własnym ciężarem?

> Jaki ten zawór zwrotny?

Różne są:

300_300_productGfx_9bb4b49512f30179982e3865d7fe8e5d.jpg

zaworzwrotnya-flat1365152585.jpg

normal_zawor_zwrotny.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to daje taki trójnik:

tr%C3%B3jnik%20kana%C5%82%C3%B3w%20okr%C4%85g%C5%82y.jpeg

Tylni koniec daje do kanału wentylacyjnego w ścianie

Lewy króciec podpinam do rury spiro od okapu

Na przedni króciec zakładam tą klapkę

300_300_productGfx_9607e18d653664ea8c5848dc7932a00e.jpg

i to będzie działać ? tzn, podciśnienie z wentylacji uchyli tą klapkę jak okap będzie wyłączony tak, żeby wentylacja grawitacyjna działała. Jak włączę okap to ta klapka się zamknie tak żeby zapachy nie leciały na pomieszczenie tylko do kanału wentylacyjnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok, to daje taki trójnik:

> Tylni koniec daje do kanału wentylacyjnego w ścianie

> Lewy króciec podpinam do rury spiro od okapu

> Na przedni króciec zakładam tą klapkę

> i to będzie działać ? tzn, podciśnienie z wentylacji uchyli tą klapkę jak okap będzie wyłączony

> tak, żeby wentylacja grawitacyjna działała. Jak włączę okap to ta klapka się zamknie tak żeby

> zapachy nie leciały na pomieszczenie tylko do kanału wentylacyjnego ?

Musisz potestować takie ustawienie, że klapka pod własnym ciężarem się otwiera, a dopiero włączenie wentylacji ją zamyka. Moc ciągu grawitacyjnego jest mała i może nie otworzyć klapki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... i to będzie działać?

Klapka ma asymetryczną oś obrotu. Można zamontować ją tak aby pod własnym ciężarem sama się zamykała albo odwrócić o 180st. aby pod ciężarem się otwierała.

Wystarczy wybrać ustawienie, które daje oczekiwany efekt. Najlepiej podejdź do marketu i obadaj.

Nie jestem pewny jak wygląda sprawa w tych ze skrzydełkami i sprężynką? Być może sprężynka je otwiera? To także załatwia temat, niezależnie od ustawienia ale nie miałem takiego zaworu więc nie wiem.

Jeśli chodzi o te z folią to nie zawsze ciąg grawitacji potrafi ją uchylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Musisz potestować takie ustawienie, że klapka pod własnym ciężarem się otwiera, a dopiero włączenie

> wentylacji ją zamyka. Moc ciągu grawitacyjnego jest mała i może nie otworzyć klapki.

jak to sie reguluje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Klapka ma asymetryczną oś obrotu. Można zamontować ją tak aby pod własnym ciężarem sama się

> zamykała albo odwrócić o 180st. aby pod ciężarem się otwierała.

> Wystarczy wybrać ustawienie, które daje oczekiwany efekt. Najlepiej podejdź do marketu i obadaj.

> Nie jestem pewny jak wygląda sprawa w tych ze skrzydełkami i sprężynką? Być może sprężynka je

> otwiera? To także załatwia temat, niezależnie od ustawienia ale nie miałem takiego zaworu więc

> nie wiem.

> Jeśli chodzi o te z folią to nie zawsze ciąg grawitacji potrafi ją uchylić.

Te ze sprężynką do grawitacji się nie nadają - grawitacja ich nie uchyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kątem obrotu całości. Ja jak mieszkałem jeszcze w bloku to dodałem przyklejony kawałek filcu, aby

> klapka była cięższa i nie stukała jak jest wiatr.

ale jak obrocic? mam taka jedna i wieksza czescia dalem do dolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rotfl

> Można obrócić na dwa sposoby - zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie.

specjalnie dla ciebie wyjasnienie - pytam o wartosc obrotu (ile?) wyrazona w postaci miary lukowej kata. Moze byc w radianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Musisz potestować takie ustawienie, że klapka pod własnym ciężarem się otwiera, a dopiero włączenie

> wentylacji ją zamyka. Moc ciągu grawitacyjnego jest mała i może nie otworzyć klapki.

jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że klapka jest otwarta a a załączenie okapu ją zamyka. Przecież przy większym ciągu powinna się bardziej otworzyć hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Klapka ma asymetryczną oś obrotu. Można zamontować ją tak aby pod własnym ciężarem sama się

> zamykała albo odwrócić o 180st. aby pod ciężarem się otwierała.

> Wystarczy wybrać ustawienie, które daje oczekiwany efekt. Najlepiej podejdź do marketu i obadaj.

> Nie jestem pewny jak wygląda sprawa w tych ze skrzydełkami i sprężynką? Być może sprężynka je

> otwiera? To także załatwia temat, niezależnie od ustawienia ale nie miałem takiego zaworu więc

> nie wiem.

> Jeśli chodzi o te z folią to nie zawsze ciąg grawitacji potrafi ją uchylić.

w markecie nie przetestuje działania z okapem ale zobaczę te zabawki jak to działa ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> specjalnie dla ciebie wyjasnienie - pytam o wartosc obrotu (ile?) wyrazona w postaci miary lukowej

> kata. Moze byc w radianach.

I to było zawarte w pytaniu "jak obrócić?" - rotfl.

To teraz specjalnie dla ciebie - kąt dobierasz empirycznie.

Dobrze jest też cały element trochę pochylić - też kąt dobrać empirycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że klapka jest otwarta a a załączenie okapu ją zamyka. Przecież

> przy większym ciągu powinna się bardziej otworzyć

Ale okap dmucha od strony kanału. Celem takiego montażu jest to, aby powietrze wtłoczone przez okap do kanału ne wracało do kuchni, a jak okap jest wyłączony - nie blokowanie przepływu grawitacyjnego, który ma bardzo małą moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale okap dmucha od strony kanału. Celem takiego montażu jest to, aby powietrze wtłoczone przez okap

> do kanału ne wracało do kuchni, a jak okap jest wyłączony - nie blokowanie przepływu

> grawitacyjnego, który ma bardzo małą moc.

to może źle chciałem to połączyć hmm.gif

Okap do kanału wentylacyjnego na prost a kratkę z zaworkiem na odejściu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.