Skocz do zawartości

myjnia bezdotykowa - zima


exor

Rekomendowane odpowiedzi

> No popatrz a ja kilka razy widziałem jak panowie uzupełniają/wkładają nowe bańki z chemią i tej

> soli w tabletkach widziałem kilkanaście worków + zbiornik na to

Te tabletki/brykiety solne są używanie nie do zmiękczania wody, tylko do regeneracji złoża jonitowego, które jest odpowiedzialne za dość szybkie obniżenie twardości wody - twardości ogólnej. Tak aby na autach nie tworzyły się zacieki.

Alternatywą są systemy odwróconej osmozy z filtrami osmotycznymi o dużej wydajności.

Kationit sodowy regeneruje się roztworem NaCl (ponieważ z czasem złoże traci swoje jonowymienne właściwości, powiedzmy po kilku m^3 przefiltrowanej wody o średniej twardości). Woda po działaniu takiego jonitu ma odczyn lekko zasadowy, więc jest on zdecydowanie bezpieczniejszy dla lakieru niż po jonicie wodorowym - wtedy woda ma odczyn lekko kwaśny. I regeneracja jest trudniejsza - trzeba wtedy dysponować roztworem HCl lub H2SO4 (kliku %). Chociaż kwasowość można usunąć innym jonitem - anionitem (są silnie zasadowe), ale po co już tyle zachodu. Jak można odrazu użyć odowiedniego do potrzeb kationitu (chociaż kationit wodorowy ma taki jeszcze plus, że zmniejszy też twardość węglanową wody).

Zresztą user bas już to zauważył.

Jak dalej nie wierzycie, to patrzcie na opis: http://www.kamsol.pl/Tabletki-solne-Soda-Polska-Ciech-do-zmiekczaczy-i(3,17,6).aspx

Albo po prostu poczytajcie o żywicach jonowymiennych. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja to akurat wiem

Ludzie, poczytajcie...

Śnieg i grad pada, bo w powietrzu są różne śmieci (pyły, kurz, roztocza, inne dziadostwo) które są zarodkami krystalizacji.

Tak jak i pada deszcz, bo te same śmieci są zarodkami kondensacji pary wodnej...

BTW. Przeczytajcie też o roztworach nienasyconych, nasyconych i przesyconych. Mając roztwór nasycony obniża się temperaturę uzyskując roztwór przesycony, z którego mogą nie wypaść kryształy soli. Ale wystarczy potrzeć np. metalowym lub szklanym pręcikiem wewnętrzną ściankę naczynia z takim roztworem aby momentalnie wypadły kryształy i roztwór stał się równowagowym nasyconym. To potarcie powoduje mikroryskę, która staje się zarodkiem krystalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Swoją drogą to mi to pachnie podcieraniem tyłka przy pomocy szkła!

> Nie prościej wrzucić złotówkę zamiast "ciurkać" przez 10min. zanim "obciurka" się całe auto?

dolne partie drzwi i blotniki w 10 min? gora 2.

zreszta nie o to pytalem.

jesli znasz odpowiedz to prosze napisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.