Skocz do zawartości

Pompa wysokiego ciśnienia. cz.2


Wafer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ja wiem ja wiem, że pytam co chwile o coś, ale jak dostałem dzisiaj urlop zaczynający się dzisiaj to czas nagli wink.gif

Pytanie o pompę Common Rail, pytanie czy to jest po prostu BOSCH CP1 który siedzi we wszystkich odmianach JTD i we wszystkich dieslach fiata, iveco, vw itp. z okolic 2000-2005, i można kupować jak popadnie? Czy musi się każdy numerek zgadzać bo jest rodzajów od groma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Ja wiem ja wiem, że pytam co chwile o coś, ale jak dostałem dzisiaj urlop zaczynający się dzisiaj

> to czas nagli

> Pytanie o pompę Common Rail, pytanie czy to jest po prostu BOSCH CP1 który siedzi we wszystkich

> odmianach JTD i we wszystkich dieslach fiata, iveco, vw itp. z okolic 2000-2005, i można

> kupować jak popadnie? Czy musi się każdy numerek zgadzać bo jest rodzajów od groma ?

Generalnie szukaj raczej tego co ma być, występują różnice w wydajności, inne regulatory ciśnienia itp. Da się załozyć bez problemu np pompę z 2,4 z tej samej rodziny czyli np 8v/10v CF3, 16v/20v CF3 i odpowiednio CF4. Mechanicznie wszystkie pasują wymiennie, jedynie różnice masz na regulatorze ciśnienia, nie pasują zwykle zamiennie.

Ogólnie w naszych wozach masz CP1S3 R55, wersje 5zyl mają CP1S3 R65.

W silnikach CF4 wystepuje CP1H czyli nowsza kontrukcja odrobine.

Jakbyś potrzebował to mam CP1S3 R55 zdjętą ze swojego auta, nie wiem tylko czy regulator da się założyć z 8v do niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Ja wiem ja wiem, że pytam co chwile o coś, ale jak dostałem dzisiaj urlop zaczynający się dzisiaj

> to czas nagli

> Pytanie o pompę Common Rail, pytanie czy to jest po prostu BOSCH CP1 który siedzi we wszystkich

> odmianach JTD i we wszystkich dieslach fiata, iveco, vw itp. z okolic 2000-2005, i można

> kupować jak popadnie? Czy musi się każdy numerek zgadzać bo jest rodzajów od groma ?

a nie lepiej zregenerować, ja regenerowałem po trefnym ON i jeździ do dziś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

A czy da się ją zdemontować bez rozbierania rozrządu?

Podobno w oplach jest tak, że koło pasowe ma dwa otworki pod śruby chyba M6, którymi przykręca się je do obudowy, odkręca sie nakrętkę z wałka pompy i pozostałe nakrętki i można wyjąć pompę. Dzięki temu nie ruszą się naciągu paska i nie potrzeba go wymianiać.

Czy w naszych stilonkach można zrobić tak samo, demontował ktoś w ten sposób pompę cp1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy da się ją zdemontować bez rozbierania rozrządu?

Podobno w oplach jest tak, że koło pasowe ma dwa otworki pod śruby chyba M6, którymi przykręca się je do obudowy, odkręca sie nakrętkę z wałka pompy i pozostałe nakrętki i można wyjąć pompę. Dzięki temu nie ruszą się naciągu paska i nie potrzeba go wymianiać.

Czy w naszych stilonkach można zrobić tak samo, demontował ktoś w ten sposób pompę cp1?

tak można , ja tak robiłem , bo moja się rozszczelniła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę jedynie potwierdzić że w kole zębatym pompy są gwinty M6 ;)

 

 

A jak zwykle wtrącając swoje 3 grosze, dodam że ja już prawie też zdemontowałem pompę (mam nawet kupioną nową/używaną) ale w ostatniej chwili zauważyliśmy że to może cieknąć (a ciekło tak że kałuża pod samochodem) z wężyka przelewowego, wymieniłem go na nowy ori (50zl  :facepalm: ) a starego oglądałem z każdej strony pod lupą i żadnego pęknięcia a jednak po wymianie na nowy pompa sucha i nic nie cieknie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wafer za potwierdzenie i cenne uwagi ;)

 

U mnie wszystkie wężyki są niestety  :oslabiony:  suche, a z pompy cieknie jak jadę krótki odcinek po mieście, ok. 1 km. Wtedy pojawiają się krolpe na podłodze w garażu.

Kiedy robię dłuższą trasę ok. 20 km, wtedy nie kapie. Pewnie po rozgrzaniu pompy, uszczelki pod głowiczkami pęcznieją i same się doszczelniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzyj ją papierowym ręcznikiem dokładnie, i obserwuj, przejedź 100, 200 czy 500m i zobacz skąd leci, ropa zachowuje się dziwnie, 'zamaka' pod górkę i może cieknąć gdzieś na opaskach itp. generalnie roboty trochę z wymianą jest, też nie wiadomo na co się trafi w używce, więc lepiej poświecić jeden dzień a nóż okaże się coś innego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Witam ponownie, z wyciąganiem pompy doszedłem już do wprawy :hehe:, czas operacyjny ok. 35 min.

Wymieniłem wszystkie uszczelki pod głowiczkami i ...dalej gdzieś cieknie. Wszystkie wężyki sprawdzone, są ok, podejrzewam, że może to być ten oring na wałku, ale wtedy pewnie ropa ciekła by po od strony koła zębatego i rozrządu a nadal leci po pompie. Zostały mi jeszcze do wymiany te dwie zielone uszczelki, wchodzące w korpus pompy na obudowie oring-a, może w tym miejscu jeszcze leci.

Jak to mówią do trzech razy sztuka, jak nadal będzie leciało, kupuję jakąś używkę - może pękła gdzieś obudowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta "puszka" jest akurat nad pompą i jest sucha jak pieprz, z niej i wężyków do niej dochodzących nic nie leci. W weekend kolejny raz wyciągam pompę i wymieniam te ostatnie możliwe do wymiany uszczelki :oslabiony: , oby to było to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta "puszka" jest akurat nad pompą i jest sucha jak pieprz, z niej i wężyków do niej dochodzących nic nie leci. W weekend kolejny raz wyciągam pompę i wymieniam te ostatnie możliwe do wymiany uszczelki :oslabiony: , oby to było to...

a skąd wiesz czy mimo wymiany uszczelek nie cieknie z pod któregoś dekla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a skąd wiesz czy mimo wymiany uszczelek nie cieknie z pod któregoś dekla ?

wiem, bo dokładnie to sprawdziłem.

Dziś po raz trzeci :facepalm:  wykręciłem pompę i okazało się, że uszkodzony jest jednak simmering na wałku napędowym pompy - widać było jak przepuszczał ropkę.

Nowy już zamówiony, wymieniam w sobotę, mam nadzieję, że uda mi się go prosto nabić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i do trzech razy sztuka :)

Pompa zrobiona, stary simmering wyciągnięty zwykłym śrubokrętem, nowy elegancko wciśnięty na imadle i pompa zrobiona :jump:

Prawdopodobnie za jakiś czas do wymiany będzie wałek napędowy - jest już trochę wytarty, ale może do tego czasu wymienię auto...

U mnie pasowała taka uszczelka: F00R0P0253.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Pompa zrobiona, stary simmering wyciągnięty zwykłym śrubokrętem, nowy elegancko wciśnięty na imadle i pompa zrobiona :jump:

Prawdopodobnie za jakiś czas do wymiany będzie wałek napędowy - jest już trochę wytarty, ale może do tego czasu wymienię auto...

U mnie pasowała taka uszczelka: F00R0P0253.

Nadeszły chłodne poranki i podobny problem zauważyłem. Śmierdzi ropą w aucie (przez nadmuch). Pod autem sucho ale ręka pod pompę i jest nieco mokro. To nie wężyki (były już poprawiane w tamtym roku).

Więc piszesz, że operacja wymiany uszczelek jest do zrobienia samemu i nie trzeba potem jakiejś kalibracji robić?

Co prawda nie mam czasu na takie dłubanie, ale może bym komuś zlecił zostawiając auto (tzn jakiemuś warsztatowi).

Niestety nie mogę odczytać typu z tabliczki znamionowej - jest zupełnie wytarta.

Chyba, że lepiej wsadzić zregenerowaną (szybka wymiana) ale to koszt niemały jak widzę po aukcjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zrobiłem dzisiaj. Ale jak będzie coś nie tak, to chyba nie powtórzę, kilka godzin mi zeszło. Ciężki dostęp do nakrętek pompy. A najpierw szukanie otworów by zablokować koło zębate pompy. To nie jest takie położenie jak na rysunku w instrukcji.

Winny był simmering - chyba tylko on, bo było widać zacieki. Tak jak pisał przedmówca, jest również rowek na wałku, chyba czas poszukać mało zużytej pompy na wymianę. Co ciekawe, wał pompy nie ma klina - jest tylko stożek.

Uszczelek w głowiczkach nie wymieniałem, brakło czasu, i tak do lampy wszystko składałem. Pewnie niedługo się okaże, czy diagnoza była słuszna.

Wg epera typ pompy to 46811230. Ktoś mi odpowie jaki to model wg Boscha? Regulator ma oznaczenie 0 281 002 488.

Zakupiłem zestaw uszczelek F01M100275, w nim są uszczelki z wypustem. Są jeszcze dostępne zestawy z uszczelkami bez wypustki a nie znając numeru pompy może się okazać, że będą niewłaściwe.

 

 

 

Edytowane przez najduch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.