Skocz do zawartości

UPS w domowej instalacji


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie chce włączyć w obieg domowy UPS. Ukł mam typowy, 3-fazy, zabezpeiczenie glówne, potem różnicówki i ok 30 bezpieczników na poszczególne obwody.

UPS chciałbym zrobić tak, żeby zabezpieczał pewne obwody, np kuchnia + oświetlenie. Kombinuje, żeby przed bezpeicznikami wyprowadzić zasilanie tych np 3-4 obwodów na zewn szafki i tam postawić UPS, który w normalnej sytuacji byłby zworą a w przypadku awarii zapewniał zasilanie.

Dalej byłyby bezpiecznik i odbiorniki.

 

Ma to sens ?

Jak rozwiązać sprawę różnych faz, tzn załóżmy że chcę dać ups na oswietleniu, które jest zasilane z różnych faz ?

UPSy mają po kilka gniazdek ale czy są takie z różnymi wejściami, tak aby zasilić je różnymi fazami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

A to masz osobne pomieszczenie na akumulatorownie? Bo wiesz że taki klasyczny UPS z wewnętrzną bateryjką to kilka minut wytrzyma..

 

Kup sobie agregat..

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie serwerowania.

 

Planuję podłączyć zasilanie, gdzie mam wyłącznie oswietlenie LEdowe, tj ok 60W + kotłownia, gdzie chodzi piec i pompki od CO, tj ok 80W.

 

Moc to nie problem, zastanawiam się nad doborem UPSu oraz sposobem wpięcia się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Z piecem uważaj, większość nie bardzo chce chodzić na UPSach. Ja mam Inverter Orvaldi 600W do pieca i paru innych drobiazgów. Do invertera trzeba dopiąć akumulator - tu w zależności co podepniesz tak długo Ci piec wytrzyma. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kombinujac na zdrowy rozum, to jesli chcesz UPS miec podlaczony szeregowo, to potrzebujesz osobny na kazda faze. Przy wpieciu rownoleglym jeden wystarczy ale wypadaloby jakies styczniki dac do przelaczania zrodla zasilania (siec vs. UPS).

No chyba, ze sa rozwiazania, ktorych nie jestem swiadomy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, ale one są do zasilania 380V a nie pracy na różnych fazach, no i nie są zastosowania domowego.

Chyba nic się nie da wymyślić i zastosować 2-3 UPSy 8-)

 

Z piecem czytałem, że mogą być problemy, spr podpytać producenta pieca, może testowali go z upsem.

 

Równoległe połaczenie nie jest za wygodne, bo będe musiał zewn przełączać a chciałbym żeby ups się o to martwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę olać, mam kominek z płaszczem i pompy muszą mieć podtrzymanie. Musze mieć też podtrzymanie do innych cełów np do routera (ostatnio nie mogłem przez to pracować).

Nie mogę też wykluczyć większej awarii gdzie prądu może nie być kilka godzin i w domu zrobi się ciemno i nie będzie ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia tylko kotła, ale także sterowników i pompek, my na to wydzielony obwód kilku gniazdek.

Przy okazji chce ogarnąć oświetlenie,

 

Nie robiłem jeszcze bilansu mocy, ale suma pewnie nie będzie wielka i taki planuje budżet tzn 2-3x markowy, mały ups.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolega z pracy chwalił się, że zrobił do podtrzymania oświetlenia LED osobną sieć kabli na 12V. Ma duży akku żelowy, który w ciągu dnia ładowany jest z ogniwa fotowoltaicznego na dachu. W razie dużego zachmurzenia doładowuje akku raz na tydzień lub dwa tygodnie zwykłym prostownikiem samochodowym. W strategicznych miejscach w domu ma rozmieszczone paski LED, które świecą non-stop, ale domyślam się, że można rozbudować system i wpiąć w obwód czujnik zmierzchu.

W ten sam sposób można zasilać pompki do cyrkulacji wody.

 

Generalnie jednak pomysł z podtrzymaniem bateryjnym jest dobry tylko dla odbiorników o małej mocy (LED, mała pompka). Do utrzymania pracy większych sprzętów (lodówka, piekarnik) musisz mieć generator na paliwo ciekłe. Jak zabraknie prądu, to wyłączasz różnicówkę najbardziej strategicznego obwodu i wpinasz się na jednym końcu tego obwodu z generatorem - wtedy prąd z generatora jest dostępny w całym obwodzie. To tylko kwestia odpowiedniego doprowadzenia obwodu do kuchni i np. garażu. Jednocześnie nie oddajesz prądu "do elektrowni", bo wyłączona różnicówka blokuje przepływ. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Ja cie proszę nie doradzaj takiego sposobu wpinania agregatu. Tylko przez przełącznik agregat - sieć!!!! Obwód musi być całkowicie odseparowany od sieci! Do tego przy takim sposobie podpięcia traci się zabezpieczenie różnicowo-prądowe i moga wyjść z tego cuda w zależności co i jak ma poskręcane w rozdzielni!!! Agregat trzeba też uziemić odpowiednio przy podpinaniu do całego domu. Przełącznik agregat-sieć musi być przed zabezpieczeniem różnicowo-prądowym.

No i jak by przez przypadek przy braku prądu jednak zapomniał tej różnicówki wyłączyć, to przy powrocie będą ciekawe efekty, a jak wyłączenie będzie spowodowane pracami na sieci ... 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.