Skocz do zawartości

Czy Evanda wymaga okresowej regulacji zaworów


ganuch

Rekomendowane odpowiedzi

Od już dłuższego czasu coraz bardziej irytuje mnie nierówna praca silnika na biegu jałowym. Raz przyspiesza pracę a raz zwalnia ale na sekundę, ze nawet obroty nie zmieniają swojej wartości, ale słychać, że do równej pracy trochę mojej Evce brakuje. Poza tym dodając czy odejmując gaz w czasie jazdy auto czasem szarpnie. Świece czy kable wysokiego napięcia czy inne rzeczy wymieniane regularnie zgodnie z harmonogramem wymian z instrukcji. W poprzednim aucie podobne objawy ustępowały po regulacji zaworów. Zaglądając jednak pod maskę Evandy widać wszechobecne znaczki GM a z tego co mi wiadomo ten koncern przynajmniej w oplach od dawna stosuje technologie nie wymagającą regulacji zaworów. I dlatego mam takie pytanie czy Evanda wymaga regulacji zaworów a jeśli tak, to jaki powinien być ustawiony luz. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z tego co mi wiadomo ten koncern przynajmniej w oplach od dawna stosuje technologie nie wymagającą regulacji zaworów.

 

Od dość dawna opel zaprzestał stosowania silników nie wymagających regulacji luzu (czyli z hydrregulatorami). W nowych jednostkach benzynowych na ogół nie ma hydroregulacji i po określonym przebiegu konieczna jest kontrola i ewentualna regulacja, która nie jest trywialna bo wymaga wymiany całych popychaczy(szklanek) na określony wymiar. Co do szczegółów pytania dotyczącego evandy to niestety nie wiem, nie podałeś też jaki konkretnie masz silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szczegółów pytania dotyczącego evandy to niestety nie wiem, nie podałeś też jaki konkretnie masz silnik.

Evandy chyba tylko z jednym silnikiem wychodziły, dwulitrową jednostką o mocy 96kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik Evandy, o ile mowa o najpopularniejszym 2.0 R4 16V wywodzi się ze starych opli a patrząc od strony Daewoo to taki sam silnik jak w Nubirach czy Leganzach tylko z pełną sekwencją i OBD2 czyli 2 sądy lambda i elektryczny EGR. Były nawet swego czasu takie Leganzy i Nubiry (np. ściągane z USA). Mechanicznie to stary opel i regulacji zaworów tam nie ma bo są regulowane hydraulicznie a, że czasem samoregulatory stają no to cóż, tak bywa.

 

W stanach były też (pewnie i w Korei) silniki 2,5 l R6.

 

A co do pytania, powinno pomóc czyszczenie przepustnicy i silnika krokowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do pytania, powinno pomóc czyszczenie przepustnicy i silnika krokowego.

Spróbuje bo tylko to mi zostało. Wczoraj auto było na przeglądzie u kolegi i pomiar spalin czy nawet komputer mi podczepił i wszystkie parametry idealne bo mocno dbam o auto, powiedział, ze rzadko widzi na przeglądach auto 10letnie w takim stanie. Ja wiem, ze to tylko pierdoła, bo auto normalnie jeździ, przyspiesza, hamuje, jest w miarę ciche do tych 120km/h, czy jadąc ekonomicznie da rady zmieścić się w 10l/100km, ale ja lubię auto mięć w idealnej kondycji a taka czasem nierówna praca, choć obroty mi nie falują w ogóle lub szarpnięcie przy dodawaniu czy odejmowaniu gazu doprowadzają mnie do furii, a poza przepustnicą i silnikiem korkowym to już wszystko co można było sprawdziłem, co według przebiegu trzeba było wymienić wymieniłem i nic, moja auto ma chyba taką przypadłość i musze się z tym pogodzić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ganuch a czy twoja przypadłość nie jest powiązana z pracą klimatyzacji?

Nie bo czy klimę mam włączoną czy nie czy na benzynie czy lpg czasem sobie szarpnie jak reksio szynkę :D i tyle, chyba muszę po prostu przymykać na to oko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, o ile w Nubirze tak nie było to tutaj przy małym uchyleniu przepustnicy i przy domykaniu potrafi czasem zaszarpać. Dzieje się tak tylko czasem (często) i nie ma związku jakiegoś większego z klimatyzacją i załączaniem sprężarki. Jeszcze nie rozbierałem przepustnicy i nie czyściłem ale chyba spróbuję , może pomoże może nie. Dzieje się tak i na gazie i na benzynie, błędów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie rozbierałem przepustnicy i nie czyściłem ale chyba spróbuję , może pomoże może nie. Dzieje się tak i na gazie i na benzynie, błędów nie ma.

To jak byś się podjął tego wyzwania i przyniosło by to jakieś skutki to pochwal się tym :) a sam chętnie tez to zrobię. Rozmawiałem też z innym użytkownikiem Evki i ma to samo i coś mi się wydaje, że to tak ma być. Poza tym nie wiem jak jest w twojej Evke ale u mnie szarpie czasem ale tylko na niskich obrotach, gdy utrzymuje obroty powyżej 3000 każde dodaje czy ujęcie gazu odbywa się łagodnie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem się, co prawda wyczyściłem tylko krokowy (wczesniej przeczyściłem przepustnicę ale bez demontażu), który brudu miał sporo i wymieniłem jeden wężyk który powiedział, pa pa (i był zapchany) ale wydaje mi się, że jest jakaś poprawa, choć sam sobie powiedziałem, że być raczej nie powinno. Potestuję jeszcze. Co do obrotów to mam tak samo, powyżej 2,5-3 tys nie ma szarpania. Chyba TTTM. Szkoda, bo jest to denerwujące. Teraz, szczególnie gdy jeżdżę w upały z klimą to staram się utrzymywać wyższe obroty (niższy bieg) by zniwelować to zjawisko. U mnie najbardziej czuć przy zmianie I na II bieg. Obstawiałem nawet sprzęgło, bo wysoko bierze (w Nubirze miałem wyregulowane dość nisko) i jestem nieprzyzwyczajony ale to raczej nie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 U mnie najbardziej czuć przy zmianie I na II bieg. Obstawiałem nawet sprzęgło, bo wysoko bierze (w Nubirze miałem wyregulowane dość nisko) i jestem nieprzyzwyczajony ale to raczej nie to.

U mnie też przy tych biegach choć to bardzo rzadko. Najczęściej mam szarpnięcie przy odejmowaniu pedału gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.