Skocz do zawartości

Regulator/sterownik pieca gazowego Junkers tr100


tomeq77

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem mieszkanie z piecem gazowym 2-funkcyjnym Junkers Eurostar ZWE 24-4 z regulatorem TR100.

Niestety po mojej wprowadzce zmieniły się funkcje poszczególnych pomieszczeń i kiedyś salon stał się sypialnią i to w niej na ścianie jest teraz ów regulator.

Chciałbym go przenieść na druga stroną ściany, do salonu, ale niestety oryginalnego kabla nie wystarczy.

 

Czy mogę bezkarnie przedłużyć istniejący kabel dolutowując jakieś 20-30 cm?

Czy nie wpłynie to na możliwości i dokładność pomiarów i regulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem mieszkanie z piecem gazowym 2-funkcyjnym Junkers Eurostar ZWE 24-4 z regulatorem TR100.

Niestety po mojej wprowadzce zmieniły się funkcje poszczególnych pomieszczeń i kiedyś salon stał się sypialnią i to w niej na ścianie jest teraz ów regulator.

Chciałbym go przenieść na druga stroną ściany, do salonu, ale niestety oryginalnego kabla nie wystarczy.

 

Czy mogę bezkarnie przedłużyć istniejący kabel dolutowując jakieś 20-30 cm?

Czy nie wpłynie to na możliwości i dokładność pomiarów i regulacji?

Wygląda na to, że bez problemu:

 

http://www.serwisjunkers.pl/pliki/instrukcje/TR100%20-%20instrukcja%20obslugi%20pokojowego%20regulatora%20temperatury%20Junkers_od_AB_Solution.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że bez problemu:

 

Czytam i czytam (i czytałem ta instrukcję już wcześniej) i jedyną wskazówką jest:

 

Stosować następującej przekroje przewodu łączącego regulator TR 100 z kotłem:

Długość przewodu

do 20 m. 0,75mm do 1,5mm

Długość przewodu

do 30 m. 1,0 mm do 1,5 mm

Więcej niż 30 m. 1,5 mm

Przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów należy stosować do podłączenia co najmniej kable elektryczne typu NYM

 

Wprost z tego nie wynika czy można je łączyć, lutować itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam (i czytałem ta instrukcję już wcześniej) i jedyną wskazówką jest:

Wprost z tego nie wynika czy można je łączyć, lutować itp.

Na pierwszu rzut oka nie widze tam zaadnych przewodow do transmisji danych, czy analogowych czujnikow. Wyglada na to, ze regulator dziala jako zwykly termostat wlacz / wylacz, wiec bez problemu mozesz laczyc, lutowac, itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszu rzut oka nie widze tam zaadnych przewodow do transmisji danych, czy analogowych czujnikow. Wyglada na to, ze regulator dziala jako zwykly termostat wlacz / wylacz, wiec bez problemu mozesz laczyc, lutowac, itp...

 

Nie do końca. Temperaruta za pomocą pokrętła jest regulowana w sposób płynny, a ustawienie jest przekazywane po kablu jako zwiększenie/zmniejszenie napięcia.

I chodzi mi w sumie o to czy łączenie lub lut wpłyną w jakiś sposób na wartość napięcia w przewodzie.

 

Ale chyba nawet jak tak to zniekształcenie nie będzie jakieś wybitnie duże i nie wpłynie wyraźnie na pracę pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czy mogę bezkarnie przedłużyć istniejący kabel dolutowując jakieś 20-30 cm?

 

Mam taki piec i sterownik TR200. Podczas remontu zmieniłem jego umieszczenie na ścianie wymieniając kabel na zupełnie inny. Od pięciu lat działa i nie mam z nim żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam może być interfejs (protokół) 1-wire, czyli w jednej żyle masz "0" a w drugiej "+" oraz data, możesz to spokojnie lutować.

Jeśli zamierzasz to bardzo wydłużyć np. do 100m to mogą pojawić się zakłócenia, wtedy rozważyłbym wsadzenie kondensatorów, jeden ceramiczny 100nF a drugi elektrolityczny 50-100uF.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/1-Wire

 

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, wszyscy odpowiadają a nikt nie czyta pytania - autor chce przedłużyć o 30 cm, a nie o 100m :) Śmiało można przedłużać, tylko dobrze zaizolować.

Bardzo dobrze zrozumiałem pytanie, jedynie doprecyzowałem, że jeśli jest tam 1-wire to można i 100m.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam (i czytałem ta instrukcję już wcześniej) i jedyną wskazówką jest:

Wprost z tego nie wynika czy można je łączyć, lutować itp.

 

Wynika - to normalny kabel więc jak koledzy już napisali - można przedłużać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.