Skocz do zawartości

Problem na linii cewka stycznika - gasik RC


rostex

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ja stycznik z cewką na 230V, który to jest sterowany wyjściem sterownika zabezpieczonym gasikiem RC. Po wyłączeniu wyjścia w sterowniku, poprzez gasik RC przedostaje się szczątkowe napięcie, które wystarcza do podtrzymania cewki.

Czy istnieje jakiś element na 230V, który np. poniżej 200V będzie stawiał opór dla prądu przemiennego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rostex napisał:

Mam ja stycznik z cewką na 230V, który to jest sterowany wyjściem sterownika zabezpieczonym gasikiem RC. Po wyłączeniu wyjścia w sterowniku, poprzez gasik RC przedostaje się szczątkowe napięcie, które wystarcza do podtrzymania cewki.

Czy istnieje jakiś element na 230V, który np. poniżej 200V będzie stawiał opór dla prądu przemiennego?

Witam,

Tak na szybko, poczytaj poniższy temat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3116836.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, volf6 napisał:

Patrząc na nicki to przecież jego właśnie temat, tyle, ze sprzed 2 lat;)

Dokładnie, niestety nikt na elektrodzie nie wpadł na żaden skuteczny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rostex napisał:

Dokładnie, niestety nikt na elektrodzie nie wpadł na żaden skuteczny pomysł.

Skoro to Twój post, to przecież padło rozwiązanie - podał je producent regulatora. Bardziej kompetentnego źródła jak producent nie znajdziesz.

Wydaj 8 zł na zapasowy triak i przetestuj rozwiązanie które podaje producent lub kup po prostu samą cewkę stycznika i ją dołóż skoro sprawdziłeś to rozwiązanie.

 

P.S. a jak się upierasz przy pozostawieniu gasika to weź układ "pod pachę" i udaj się do do kogoś (warsztat, uczelnia itp) kto posiada oscyloskop przygotowany do badania energoelektroniki i pooglądaj przebiegi - dobierz wartości elementów do parametrów triaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mikomir napisał:

Skoro to Twój post, to przecież padło rozwiązanie - podał je producent regulatora. Bardziej kompetentnego źródła jak producent nie znajdziesz.

Wydaj 8 zł na zapasowy triak i przetestuj rozwiązanie które podaje producent lub kup po prostu samą cewkę stycznika i ją dołóż skoro sprawdziłeś to rozwiązanie.

 

P.S. a jak się upierasz przy pozostawieniu gasika to weź układ "pod pachę" i udaj się do do kogoś (warsztat, uczelnia itp) kto posiada oscyloskop przygotowany do badania energoelektroniki i pooglądaj przebiegi - dobierz wartości elementów do parametrów triaka.

Nie chcę ingerować w gotowy produkt, który ma gwarancję. Wycięcie gasika może kiedyś spowodować uszkodzenie triaka na skutek samoindukcji w cewce przy jej wyłączaniu, dlatego szukam gotowego rozwiązania, które można by podłączyć np. równolegle do cewki stycznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rostex napisał:

Nie chcę ingerować w gotowy produkt, który ma gwarancję. Wycięcie gasika może kiedyś spowodować uszkodzenie triaka na skutek samoindukcji w cewce przy jej wyłączaniu, dlatego szukam gotowego rozwiązania, które można by podłączyć np. równolegle do cewki stycznika.

A próbowałeś dołączyć równolegle jakiś rezystor, bo coś o diodach świecących pisałeś? 

Można by spróbować z rezystorem z zakresu 50 kohm a 100 kohm, z tym, ze muszą być nieco większej mocy, bo dla tego pierwszego moc wydzielana to 1 W a dla 100 kohm około 0,5 W. Można też dać kilka  w szeregu wtedy moc ich może być niższa-kupić 10 sztuk (najlepiej 0,5W) po 10 kohm i łączyć szeregowo...

Nie wiem czy to pomoże ale koszt niewielki ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.