Skocz do zawartości

Luz zacisku hamulcowego. Jak zlikwidować?


Joki

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie zacisk hamulcowy. Jarzmo przykręcone na sztywno do piasty i do niego zacisk pływający na dwóch śrubach/prowadnicach. Czyli system Akebono.

Od dłuższego czasu słyszałem nasilający się hałas przy jeździe po kostce albo bruku. Podejrzenie padło na sworzeń itp. Wszystko sprawdzone. Jest OK. W zawieszeniu żadnych luzów.

Niedawno jadąc po kostce granitowej nacisnąłem hamulec i w tym momencie stuki zniknęły. Podniosłem przód i okazuje się, że zacisk z prawej strony (tam skąd słychać stuki) ma luz na tych śrubach/prowadnicach. Da się ręką go poruszać w poprzek osi pracy prowadnic. W kabinie słychać wtedy ten właśnie stuk. Z drugiej strony jest sztywno.

Gdzie szukać przyczyny problemu?

Śruby dokręcone na maks. Zużył się zacisk, śruby, czy jakiś błąd przy montażu? Tylko tam nie ma co zepsuć przy montażu.

Autko ma nieznany przebieg. Szacuję na około 250tys. km.

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jaceq napisał:

Skoro auto ma nieznana historie to zaczal bym od porownania dlugosci srub po obu stronach - moze ktos cos zamienil i sa z jednej dluzsze??

Na 100% oryginały. Wygląda jakby te śruby/prowadnice miały za duży luz w tulejach. Na logikę to zużycie i tylko wymiana ale może o czymś nie wiem?

Ten luz na słuch narastał z czasem, więc chyba sam sobie odpowiedziałem?

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Joki napisał:

Na 100% oryginały. Wygląda jakby te śruby/prowadnice miały za duży luz w tulejach. Na logikę to zużycie i tylko wymiana ale może o czymś nie wiem?

:hmm:

Jesli maja za duzy luz w tulejach to wymien i tyle. Mozesz w sumie tez przelozyc sruby z lewej na prawa i zobaczyc czy problem sie przeniosl ze srubami czy zostal z tulejami / zaciskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Joki napisał:

Jest sobie zacisk hamulcowy. Jarzmo przykręcone na sztywno do piasty i do niego zacisk pływający na dwóch śrubach/prowadnicach. Czyli system Akebono.

Od dłuższego czasu słyszałem nasilający się hałas przy jeździe po kostce albo bruku. Podejrzenie padło na sworzeń itp. Wszystko sprawdzone. Jest OK. W zawieszeniu żadnych luzów.

Niedawno jadąc po kostce granitowej nacisnąłem hamulec i w tym momencie stuki zniknęły. Podniosłem przód i okazuje się, że zacisk z prawej strony (tam skąd słychać stuki) ma luz na tych śrubach/prowadnicach. Da się ręką go poruszać w poprzek osi pracy prowadnic. W kabinie słychać wtedy ten właśnie stuk. Z drugiej strony jest sztywno.

Gdzie szukać przyczyny problemu?

Śruby dokręcone na maks. Zużył się zacisk, śruby, czy jakiś błąd przy montażu? Tylko tam nie ma co zepsuć przy montażu.

Autko ma nieznany przebieg. Szacuję na około 250tys. km.

:hmm:

 

Miałem to u siebie ostatnio. Dokładnie wg opisu. Dałem nowe prowadnice i ucichło, aczkolwiek 100% problemu załatwia wytoczenie nowych prowadnic lub zakup jarzm - albo szukasz tych mniej zużytych albo bierzesz nowe.

 

Tu masz przykład (to akurat Civic VII ale diesel, stąd inny system hamulcowy):

 

Aczkolwiek wywalenie tej gumki wg mnie nie miało sensu i sam sworzeń za dokładnie spasowany, bo dojdzie smar i jest klops.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, analyzer64 napisał:

100% problemu załatwia wytoczenie nowych prowadnic lub zakup jarzm - albo szukasz tych mniej zużytych albo bierzesz nowe.

Czyli to się jednak zużywa.

Bardzo pomocny film.

:piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem jarzmo wraz z tulejkami z demontażu, z innego egzemplarza.

Temat zamknięty.

Co ciekawe myślałem, że także któraś poduszka silnika się kończy bo przy niskich obrotach, pod obciążeniem, wibracje silnika także powodowały stuki.

Okazało się, że to te luźne prowadnice zacisku też wtedy wpadaływ rezonans i stukały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.