Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna do dwóch, małych pomieszczeń. Jak?


Joki

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ AK, wie wszystko, po wstępnej konsultacji ze specjalistą od wentylacji, wolę zweryfikować tytaj dostępne rozwiązania następującego problemu.

Otóż mam dwa pomieszczenia na noclegi. W każdym jest łazienka. Pokoje niewielkie po 10m2 ale wysokie (ponad 3m). Pokoje są na ostatnim XIp. przez co wentylacja grawitacyjna w nich nie działa. Co gorsze, kanały są wspólne i jeśli ktoś niżej włączy (nielegalny) wyciąg to wszystkie smrody z dołu wylatują w pokojach. Ujście przez mikrowentylację w oknach jest łatwiejsze niż przez kominek na dachu.

Ponieważ przez korytarz mam pomieszczenie techniczne z bardzo dobrą, aż za dobrą wentylacją a z niego przez korytarz pod sufitem biegnie ogromny, nieużywany kanał wentylacyjny wpadłem na pomysł, że można nim puścić kanały wentylacyjne flex do pokoi.

Pytanie, co zastosować do nawiewu czy wywiewu? Jaką jednostkę, wentylator? Nie jest potrzebny rekuperator. Samo wymuszenie nawiewu i wywiewu. W pomieszczeniu technicznym mam nawet dwa nieużywane kominki wentylacyjne na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Joki napisał:

pomieszczenie techniczne z bardzo dobrą, aż za dobrą wentylacją

Co to znaczy? Może nie będzie potrzeby stosowania wentylatora jeśli można się podpiąć pod kanały, które mają wystarczająco dużo 'mocy' aby wentylować dodatkowe pomieszczenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, luccass napisał:

Co to znaczy? Może nie będzie potrzeby stosowania wentylatora jeśli można się podpiąć pod kanały, które mają wystarczająco dużo 'mocy' aby wentylować dodatkowe pomieszczenia? 

Nie o to chodzi. Tam jest grawitacyjna taka, że aż wiatr hula. Są dwa kanały wentylacyjne tradycyjne i jeszcze przez sufit na dach dwa kominki na przestrzał. Musi być wymuszony obieg do tych dwóch pokoi. Inaczej to nie będzie działać stabilnie i pewnie. Poza tym mam jeszcze pomysł aby w obieg włączać klimę na lato.

Znalazłem coś takiego jak na fotce ale nie mam żadnych szczegółów. Wygląda, że byłoby OK? Może jest jeszcze coś podobnego. Google nic nie wypluwana: "mała centrala wentylacyjna". Nawet nie wiem po jakich hasłach szukać?

 

 

 

2019-02-20 21.28.16.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, fachowcem od wentyalcji nie jestem, ale jeśli masz gdzie wyrzucić brudne powietrze, to ja bym po prostu zrobił tam wentylację wywiewną, czyli wentylator kanałowy, który wypchnie przez kanał powietrze do pomieszczenia gospodarczego. Musisz tylko zadbać o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Tutaj pokusiłbym się o wycięcie uszczelek, montaż nawiewników, itp... Nie widzę sensu stosowania wentylatora nawiewnego i wywiewnego jeśli nie bedzie odzysku ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luccass napisał:

Nie widzę sensu stosowania wentylatora nawiewnego i wywiewnego jeśli nie bedzie odzysku ciepła.

Jest pomysł aby tylko wtłaczać powietrze i doprowadzić tym do wypychania powietrza kanałem grawitacyjnym ale w tych pokojach nie da się postawić klimy split bo nie dostanę zgody na dziurawienie ścian zewnętrznych. Przy obiegu można zamontować kanałową jednostkę wewnętrzną split w pomieszczeniu technicznym i będzie dodatkowo na lato klima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Joki napisał:

Jest pomysł aby tylko wtłaczać powietrze i doprowadzić tym do wypychania powietrza kanałem grawitacyjnym ale w tych pokojach nie da się postawić klimy split bo nie dostanę zgody na dziurawienie ścian zewnętrznych. Przy obiegu można zamontować kanałową jednostkę wewnętrzną split w pomieszczeniu technicznym i będzie dodatkowo na lato klima.

Nie znam się za bardzo, ale obawiam się, że klima w wentylacji nie będzie skuteczna. Raczej będą za małe przepływy powietrza by skutecznie schładzać powietrze nawiewane. Wentylacja powinna mieć wydatek zapewniający komfort odprowadzenia zużytego powietrza ale przepływy są na tyle małe że ich nie powinieneś czuć stojąc pod anemostatem. Zobacz, że klimatyzator jednak ma dosyć spory strumień powietrza i miesza to powietrze już z pomieszczenia więc coraz chłodniejsze.

Ja bym chyba podszedł do tematu następująco: wywiew z łazienki, napływ powietrza przez nawiewniki w oknach w pokojach, szczeliny w drzwiach do łazienek, starą wentylację grawitacyjną zaślepić by podciśnienie nie zasysało smrodów. Wentylator kanałowy w pom. technicznym lub dachowy do pracy ciągłej o wydatku ok. 40-50m3/h. Montować go możliwie daleko by hałas był jak najmniejszy.

Klimatyzator split z jednostką zewnętrzną na dachu a rury przeprowadzić wentylacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Harp napisał:

Klimatyzator split z jednostką zewnętrzną na dachu a rury przeprowadzić wentylacją?

Też już ktoś mi podsunął ten pomysł, więc rozważam. Zamiast ciągnąć rury, pociągnąć przewody do splitów. Tylko wtedy odpływy dochodzą dwa. Wykonalne ale demolka większa.

No nic, myślę dalej.

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.