Skocz do zawartości

Licznik energii


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś orientuje się na jakiej zasadzie działa /zlicza licznik energii elektrycznej dwukierunkowy ? Chodzi o sposób zliczania pobranej energii oraz oddanej.

U siebie mam licznik GAMA 300  zamontowany przez "ZE"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, sherif napisał:

Czy ktoś orientuje się na jakiej zasadzie działa /zlicza licznik energii elektrycznej dwukierunkowy ? Chodzi o sposób zliczania pobranej energii oraz oddanej.

U siebie mam licznik GAMA 300  zamontowany przez "ZE"

Przy poborze zapisuje w rejestr energii pobranej, przy oddawaniu, rejestr energii oddawanej ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, komor napisał:

Przy poborze zapisuje w rejestr energii pobranej, przy oddawaniu, rejestr energii oddawanej ;]

Co jaki czas ? Jaką moc uwzględnia ?

 

To nie jest takie banalne jakby się mogło wydawać, mam u siebie licznik swój na wejściu, oraz dane z inwertera. Czyli wiem ile zużyłem i ile wyprodukowałem, ale nie wiem ile zużyłem od "ZE", ile im oddałem i ile wyprodukowałem na własne potrzeby. To kwestia odpowiedniej matematyki, ale skoro będe to przeliczał to chcę to zrobić tak jak to robi licznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

Co jaki czas ? Jaką moc uwzględnia ?

 

To nie jest takie banalne jakby się mogło wydawać, mam u siebie licznik swój na wejściu, oraz dane z inwertera. Czyli wiem ile zużyłem i ile wyprodukowałem, ale nie wiem ile zużyłem od "ZE", ile im oddałem i ile wyprodukowałem na własne potrzeby. To kwestia odpowiedniej matematyki, ale skoro będe to przeliczał to chcę to zrobić tak jak to robi licznik.

Nie wiem jak to robi licznik elgamy, ale patrząc z prostej perspektywy:

musisz spisać sobie rejestry z licznika i analogowo sprawdzać zużycie i oddawanie. Innej metody raczej nie znajdziesz, to proste liczniki 3-F, są programy do odczytywania i analizy danych w których możesz zobaczyć coś więcej, ale nie wiem jak w elgamie.

Pamiętaj, że licznik mierzy Cie w kl. B bodajże (może pokusili się na C), w której jednak są jakieś straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, komor napisał:

Nie wiem jak to robi licznik elgamy, ale patrząc z prostej perspektywy:

musisz spisać sobie rejestry z licznika i analogowo sprawdzać zużycie i oddawanie. Innej metody raczej nie znajdziesz, to proste liczniki 3-F, są programy do odczytywania i analizy danych w których możesz zobaczyć coś więcej, ale nie wiem jak w elgamie.

Pamiętaj, że licznik mierzy Cie w kl. B bodajże (może pokusili się na C), w której jednak są jakieś straty.

Rozmawiałem z producentem i tym bardziej to zagmatwane się zrobiło :bzik:.

 

Generalnie liczniki te moga pracować w systemie wektorowym lub algebraicznym, czyli różnie liczyć zużycie /produkcję dla poszczególnych faz. To ustawienie zależy od operatora. Kolejna spawa to interwały odczytu, licznik ma rejestry odczytywane co 1s, ale umożliwia uśrednianie energii. Ja jako odbiorca indywidualny z G11 powinienem mieć bez uśredniania.

Co sekundę nie chce robić wyliczeń bo zabije sieć i serwer (172k pomiarów na dobę :) ) spróbuję zacząć od minutowych odczytów, czyli im mniej zróżnicowany pobór i produkcja tym mniejszy błąd. Jeżeli błąd będzie duży zejdę w większą częstotliwością pomiaru.

Muszę jeszcze ustalić jak liczy się zużycie na poszczególnych fazach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Co sekundę nie chce robić wyliczeń bo zabije sieć i serwer (172k pomiarów na dobę :) )

Uśrednianie robi się w przemyśle, najczęściej co 15 minut.

Teraz już wiem dlaczego m. in nie chciałem się bawić w żadne OZE :phi: Zanim obecnie znalazłbym czas na liczenie to wykańczałbym pierdoły w domu przez kolejne 5 lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, komor napisał:

Uśrednianie robi się w przemyśle, najczęściej co 15 minut.

Teraz już wiem dlaczego m. in nie chciałem się bawić w żadne OZE :phi: Zanim obecnie znalazłbym czas na liczenie to wykańczałbym pierdoły w domu przez kolejne 5 lat ;)

To trochę inna robota ;).

Nie każdy to też robi, ja mam możliwości i dane, wystarczy to tylko obrobić odpowiednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adalbert napisał:

W obliczeniach musisz uwzględnić 20-30%, które potrąca operator za przechowanie.

20% w przypadku do 10kW. To nie problem, problem to max zbliżenie się do algorytmu licznika i odpowiednio częste pomiary.

Na razie zczytałem stany licznika ZE, dodałem masę zmiennych i trochę obliczeń i zobaczymy po jakimś czasie jak to będzie wyglądać i co się sprawdzi.

Na razie jest tak:

Screenshot_20190228-211125_openHAB.jpg.8f3bac42d740966a493bfb7470021d56.jpg

Screenshot_20190228-211459_openHAB.jpg.e04c4299970916a8402ba316382b1c9f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.