Skocz do zawartości

Podział działki i sprzedaż części


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja wygląda następująco. Jest [S]przedający, który ma sporą działkę (13000m2) kupiona kiedyś inwestycyjnie i [K]upujący, który chciałby zakupić jej część. Działka ma kształt prostokąta, krótszy bok przylega do drogi, w której są media. [K] jest zainteresowany częścią działki po przeciwnej stronie od drogi. [S] robiąc podział zapewne będzie też chciał podzielić pozostałą część na mniejsze działki.

 

1) Jak w przypadku takich podziałów ogarnia się tematy przyłączy wodnych i energetycznych? W okolicy widzę, że sprzedający dzielą działki, wytyczają drogę, którą uzbrajają w media (skrzynki elektryczne przy nowych działkach), itp. Rozumiem, że takie historie trzeba uzgadniać indywidualnie, bo przecież na tych działkach nie wykonuje się WLZ, więc standardowe procedury odpadają. Jakie to są koszty?

 

2) Powiedzmy, że [K] i [S] dogadają się, że uzbroją teren dzieląc się kosztami. Czy jest możliwość zabezpieczenia takiej umowy w sposób prawny? Jak mogłyby wyglądać procedury?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, bielaPL napisał(a):

przy podziale będzie musiał część wydzielić na drogę

wtedy sobie możesz tą drogą ciągnąć media

Jeśli droga będzie wspólna, to musi mieć zgodę właścicieli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Jeśli droga będzie wspólna, to musi mieć zgodę właścicieli.

 

tak powinien mieć zgodę ponad połowy...

ewentualnie sprawa do sądu że jest nieracjonalnie blokowany - też do wygrania

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że musi być droga, to oczywiste :ok: Mnie bardziej chodzi żeby uniknąć sytuacji, że [K] za własną kasę zrobi przyłącza do swojej nowej działki co spowoduje, że tym samym prawie, że zasponsoruje [S] przyłącza do jego innych działek - wszak media już będą w nowo wydzielonej drodze. Jeśli faktycznie taka sytuacja miałaby miejsce, to warto by się porozumieć, aby podzielić się kosztami przyłączy, tylko w jaki sposób zabezpieczyć formalnie interesy obu stron?

 

Czy można (a może nawet trzeba?) wystąpić o warunki przyłączenia w oparciu o projekt podziału? Na tej podstawie będzie możliwe oszacowanie kosztów wykonania takich przyłączy - dobrze kombinuję? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, luccass napisał(a):

To, że musi być droga, to oczywiste :ok: Mnie bardziej chodzi żeby uniknąć sytuacji, że [K] za własną kasę zrobi przyłącza do swojej nowej działki co spowoduje, że tym samym prawie, że zasponsoruje [S] przyłącza do jego innych działek - wszak media już będą w nowo wydzielonej drodze. Jeśli faktycznie taka sytuacja miałaby miejsce, to warto by się porozumieć, aby podzielić się kosztami przyłączy, tylko w jaki sposób zabezpieczyć formalnie interesy obu stron?

hehe, jak ktoś nie potrzebuje na już, to może nie być zainteresowany ;]

Ja kiedyś dociągnąłem wodociąg do swojej działki - 150 m w drodze gminnej.

Obecnie nikt mnie się nie pyta - tylko buduje dalej i przyłącza kolejne domy za mną.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, rwIcIk napisał(a):

hehe, jak ktoś nie potrzebuje na już, to może nie być zainteresowany ;]

Jasne, że może nie być ;) Ja tylko chciałbym znać możliwe opcje zanim zacznę rozmowy na poważnie :) Z drugiej strony być może moje rozważania są bez sensu, bo jest szansa, że przyłącze prądu zamknie się w 200m czyli opłacie ryczałtowej za kW mocy przyłączeniowej. Z wodą może być różnie, bo na mapach jest rura dość blisko, ale ślepa i nie wiem czy da się ją wykorzystać, czy trzeba dociągać te 200m z głównej drogi.

 

Przy okazji tego wątku chciałem zaspokoić swoją ciekawość jak wygląda organizacja takich przyłączy do nowo wytyczonych działek 'w polu'. Może ktoś przerabiał temat i może podzielić się doświadczeniami ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, luccass napisał(a):

To, że musi być droga, to oczywiste :ok: Mnie bardziej chodzi żeby uniknąć sytuacji, że [K] za własną kasę zrobi przyłącza do swojej nowej działki co spowoduje, że tym samym prawie, że zasponsoruje [S] przyłącza do jego innych działek - wszak media już będą w nowo wydzielonej drodze. Jeśli faktycznie taka sytuacja miałaby miejsce, to warto by się porozumieć, aby podzielić się kosztami przyłączy, tylko w jaki sposób zabezpieczyć formalnie interesy obu stron?

 

ciężko z tym będzie, nie wiadomo jak gość szybko sprzeda działki i czy się dogadasz z ludźmi czy chcą się dołożyć, lepiej obniżyć koszt zakupu działki niż żądać później dopłat jakiś... jakby chciał się bawić w media to by dawno podzielił wszystko i skrzynki poustawiał i sprzedawał drożej ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luccass napisał(a):

Jasne, że może nie być ;) Ja tylko chciałbym znać możliwe opcje zanim zacznę rozmowy na poważnie :) Z drugiej strony być może moje rozważania są bez sensu, bo jest szansa, że przyłącze prądu zamknie się w 200m czyli opłacie ryczałtowej za kW mocy przyłączeniowej. Z wodą może być różnie, bo na mapach jest rura dość blisko, ale ślepa i nie wiem czy da się ją wykorzystać, czy trzeba dociągać te 200m z głównej drogi.

 

Przy okazji tego wątku chciałem zaspokoić swoją ciekawość jak wygląda organizacja takich przyłączy do nowo wytyczonych działek 'w polu'. Może ktoś przerabiał temat i może podzielić się doświadczeniami ;) 

Załatwiasz lokalnie - płacisz i masz ... jak tylko warunki pozwalają  ;]

Można wystąpić o potwierdzeni na piśmie, że jest możliwość dostarczania danych mediów na dany teren. Wymagane przy pozwoleniu na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bielaPL napisał(a):

 

ciężko z tym będzie, nie wiadomo jak gość szybko sprzeda działki i czy się dogadasz z ludźmi czy chcą się dołożyć, lepiej obniżyć koszt zakupu działki niż żądać później dopłat jakiś... jakby chciał się bawić w media to by dawno podzielił wszystko i skrzynki poustawiał i sprzedawał drożej ;] 

Ale jakich dopłat? Na przykładzie wodociągu .... K chce wodę, dostaje projekt w którym ma rurę np fi 60-80mm gdzie do domu by mu starczyła 30mm. Więc płaci sporo drożej. K robi wg projektu, odbiór i od licznika jest jego instalacja. Nikt, nic mu nie będzie dopłacał. Przyłączą wszystkich  do rury którą robił K i tyle. Każde takie przyłącze przez kilka działek jest rozbudową sieci przeliczoną na ilość budynków które mogą tam powstać. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dogadujesz się ze sprzedającym na obniżkę ceny w zamian za partycypację w kosztach. Inne pierdy typu że jak ktoś się będzie budował, to ci zapłaci za przyłączenie, to niepewne tematy, ludzie są różni.

Pamiętaj o studzienkach teletechnicznych, bo potem nie będziesz miał internetu ;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogadujesz się ze sprzedającym na obniżkę ceny w zamian za partycypację w kosztach. Inne pierdy typu że jak ktoś się będzie budował, to ci zapłaci za przyłączenie, to niepewne tematy, ludzie są różni.
Pamiętaj o studzienkach teletechnicznych, bo potem nie będziesz miał internetu
To dopytam: na działce będącej wewnętrzną drogą dojazdowa, to takie studzienki i peszle między nimi, to można sobie dowolnie kopać i układać, czy jakieś uzgodnienia, plany i inne urzędowe cuda ogarniać?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.