Skocz do zawartości

projetkowanie 3d -> rozkrój 2d, złożenia etc? jak zacząć?


00Tom00

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

czy mamy tutaj na sali osoby projektujące w 3d?
Poszukuje programu oraz najlepiej kursu  który by mi pozwolił:

 

1. Zaprojektować w 3d np skrzynkę z blachy z giętymi krawędziami korpusu, otworami etc, a później z takiego projektu żeby wygenerował mi się projekt 2d (a dokładniej chodzi o rozkrój dla lasera, który będzie uwzględniał promienie późniejszego gięcia blachy etc)

 

2. Zaprojektować w 3d element składający się z wielu mniejszych elementów łączonych na "wycięcia". Chodzi przykładowo o domek ze sklejki, żeby wszystko pasowało - w sensie jedna ścianka zachodzi na drugą żeby stworzyć zamek etc. Jedna płyta w chodzi  w wycięcie drugiej itp.

Chciałbym hobbystycznie zacząć robić sobie samemu elementy do modeli, makiet etc.
Wiem że temat jest szeroki i nie będzie to szybka nauka, ale... może ktoś byłby w stanie podpowiedzieć od czego zacząć naukę przy w/w założeniach? Jaki program itp.
Program może być płatny (mam dostęp do uczelnianych zasobów, chociaż kierunek całkowicie inny :)), fajnie by było, żeby nauka teraz poświęcona na hobby mogła zostać ewentualnie wykorzystana w przyszłości komercyjnie (stąd rozważam płatne programy, które obecnie na użytek własny mógłbym używać, a w przyszłości być może przydałyby się na rynku).

 

Podpowie ktoś coś? Czytając google nie ukrywam, że mam mętlik w głowie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, 00Tom00 napisał(a):

Podpowie ktoś coś?

Zerknij na Fusion 360 do użytku domowego. Jest za free i widziałem tam opcje rozkładu. Szczegółów nie znam bo jeden model zrobiłem tylko;)

Tutoriali jest milion po pol i ang.

Edytowane przez tomkowski
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2023 o 12:51, 00Tom00 napisał(a):

Podpowie ktoś coś? Czytając google nie ukrywam, że mam mętlik w głowie :)

W Microsoft store jest FreeCad 3d. Na YT widziałem poradnik jak 3d przejść do 2d. A w firmie to u mnie używają Creo ale cena licencji raczej zabija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syna zapytam... Coś po głowie mi chodzi inwentor...ale nie dam sobie głowy uciąć czy nie używa któregoś darmowego CADa w wersji dla studentów a inventor to może być tylko coś co generuje jak głowica ma się ruszać z filamentemjak w CADzie zrobi model 3D

Jak 14 i 16 latek ogarnęli patrząc na tutoriale na YT to i Ty dasz radę ;-)((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie programy są w miarę proste, jak się pozna jeden z to przejście na inny to parę godzin żeby zmienić przyzwyczajenia. Przynajmniej tak jest w obrębie SolidWorks, Inventor i Creo. 

Rozkroje blach robiłem swego czasu w SolidWorks. Bardzo intuicyjnie. Najpierw robi się gotowy element, definiuje zagięcia, podcięcia itp. Potem przy detalowaniu na rysunku 2D wrzuca się widok, nie pamiętam dokładnie jak to się nazywało, flat sheet. I tyle. Wysyłasz dxf do firmy i wycinają i gną jak na rysunku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.