Skocz do zawartości

Miernik cęgowy


wojteq85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Interesuje mnie budżetowy miernik cęgowy dla amatora elektryka. Pomiar głównie prądów stałych. Przy aucie do 150A. Pomiar prądu pobieranego przez rozrusznik czy wytwarzanych przez alternator

Proszę o poradę pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się wyklucza

Albo budżetowy, albo do prądu stałego.

BTW, Co chcesz w aucie tym mierzyć?

Pytam bo naście lat temu też chciałem, kupiłem i nie zmieniło to mojego życia.

Z ciekawości mogę dodać, że teraz wiem po co tak grube przewody są.

W Omedze na załączonej klimie 120A było, a i tak tylko napięcie się liczy ( żeby było 14,4V) podczas pracy.

Aha, no i to kiedyś to duuużo kosztowało 

Edytowane przez technix
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najtańszy a nadający się do pomiarów prądu DC i też jakościowo ok. to będzie UNI-T UT203+.

Tyle tylko, ze przy małych prądach to cęgi tak średnio się nadają-mam na myśli jakieś upływności itp., czyli prądy rzędu miliamperów. Jak większe to spoko:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, volf6 napisał(a):

Chyba najtańszy a nadający się do pomiarów prądu DC i też jakościowo ok. to będzie UNI-T UT203+.

Tyle tylko, ze przy małych prądach to cęgi tak średnio się nadają-mam na myśli jakieś upływności itp., czyli prądy rzędu miliamperów. Jak większe to spoko:)

Czyli to co podpowiada mi allegro :) na cegach mierzenie prądów poniżej ampera to bezsens. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojteq85 napisał(a):

Czyli to co podpowiada mi allegro :) na cegach mierzenie prądów poniżej ampera to bezsens. 

 

Cęgi są po to, żeby mierzyć prądy, których nie da się wepchnąć do bocznika w multimetrze, czyli najczęściej powyżej 5A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
4 godziny temu, kiziuk napisał(a):

 

Cęgi są po to, żeby mierzyć prądy, których nie da się wepchnąć do bocznika w multimetrze, czyli najczęściej powyżej 5A.

5a rozrusznik czy alternator raczej nie pobiera czy wytwarza. Podstawowy multimetr ma zakresy do 10A. 

Tu chodzi tylko oto czy coś poza unitem ut203plus jest warte uwagi.

Edytowane przez wojteq85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wojteq85 napisał(a):

Podstawowy multimetr ma zakresy do 10A. 

 

Obciążenia w zasadzie krótkotrwałego, bo podstawowy. Nigdy się nie odważyłem puszczać przez taki diwajs prądu w okolicach wartości maksymalnych przez długi okres czasu, bo bałem się, czy się bocznik nie odlutuje :phi:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kiziuk napisał(a):

 

Obciążenia w zasadzie krótkotrwałego, bo podstawowy. Nigdy się nie odważyłem puszczać przez taki diwajs prądu w okolicach wartości maksymalnych przez długi okres czasu, bo bałem się, czy się bocznik nie odlutuje :phi:

 

Zgadza się puszczałem przez miernik nawet świece żarowa z TDI. Początkowo prąd wychodził poza zakres po 2,3 sekundach moim oczom ukazywały się cyfry 9A później 8.5A i tak do 6A po minucie. Nic się miernikowi nie stało żyje i ma się dobrze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2024 o 00:49, volf6 napisał(a):

Chyba najtańszy a nadający się do pomiarów prądu DC i też jakościowo ok. to będzie UNI-T UT203+.

Tyle tylko, ze przy małych prądach to cęgi tak średnio się nadają-mam na myśli jakieś upływności itp., czyli prądy rzędu miliamperów. Jak większe to spoko:)

Mam go w garażu, bardzo przydatny sprzęt w domu. Uniwersalny, używam i do elektroniki, i do elektryki, ma też wykrywacz przewodów pod tynkiem, czujnik temperatury. 

Co do pomiarów małych prądów - zadziwiająco dobrze sobie radzi nawet dla kilkudziesięciu mA na DC. Testowałem kilka razy za pomocą zasilacza regulowanego, oczywiście błąd jest, dużo też zmienia ustawienie cęg względem kabla, ale pi razy drzwi jakąś upływność rzędu 10-50 mA pokaże. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2024 o 05:17, wojteq85 napisał(a):

Czyli to co podpowiada mi allegro :) na cegach mierzenie prądów poniżej ampera to bezsens. 

 

w zasadzie nie masz alternatywy w tych pieniądzach , używam w domu i pracy i dokładność jest ok, pamiętaj tylko żeby przyłożyć cęgi do kabla, wyzerować i złapać kabel w tej samej pozycji - to ma kluczowe znaczenie przy DC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.