Skocz do zawartości

wymiana oleju


Broki

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

w moim uniaku przyszedł czas na kolejną wymiane oleju. i tak sobie pomyślałem, że nie bedę nabijał kabzy jakimś warsztatom i zmienie go sam. ale ponieważ nigdy tego nie robiłem, więc mam kilka pytań:

1. Czy można wymienić olej bez użycia kanału, tzn. czy dostęp do miski olejowej będzie na tyle dobry, że uda mi się ta operacja. Czy ktoś już tak zmieniał olej?

2. Czy najpierw wyjąć filtr,czy spuścic olej czy odwrotnie i czy następnie najpierw nalać olej czy założyć filtr? Ma to jakieś znaczenie?

3. Czy po spuszczeniu starego oleju trzeba odczekać jakiś czas przed nalaniem świeżego, czy można lać od razu?

4. No i czy oprócz tych czynności coś jeszcze trzeba zrobić, czy tylko to o czym pisałem?

Silnik 1.0, gaźnik, 1994 r.

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy wymieniałem olej ale naprawde nie myślałem, że można tyle pytań zadać w związku z tym 270751858-jezyk.gif270751858-jezyk.gif270751858-jezyk.gif

kłać się pod autem (nie podnoś przypadkiem) odkręć kurek miski olej zlej do czegoś i już - wymień filtr na nowy - pozakręcaj wszystko - wlej i juz smile.gif

---

i jeszcze poczekaj az ostygnie ale lepiej jak troche cieply to bedzie dobrze lecialo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna wymieniac bez kanalu, jak sie kto lubi czolgac pod autem... zlosnik.gif

Materialy: olej + filtr oleju

Narzedzia: klucz imbusowy (rozmiaru nie pamietam) i ewentualnie opaska do odkrecenia starego filtra no i plaskie naczynie na stary olej

1. rozgrzewamy silnik do normalnej temp. pracy

2. wylaczamy silnik

3. podnosimy maske i wyjmujemy korek wlewu oleju i bagnet

4. nurkujemy pod auto i podstawiamy naczynie (pojemnosc min. 4 litry)

5. kluczem imbusowym odkrecamy korek w misce olejowej, uwazamy przy tym co by sobie lapek nie poparzyc cieplym olejem

6. odkrecamy stary filtr oleju

7. odczekujemy jakies 15 min. co by dobrze stary olej splynal

8. zakrecamy korek w misce olejowej; nie za mocno, bo na korku jest gwint stozkowy samouszczelniajacy

9. przykrecamy nowy filtr oleju; wczesniej samrujemy jego gumowa uszczelke swiezym olejem; fitr dokrecamy mocno reka

10. wkladamy bagnet i wlewamy swiezy olej

11. zakladamy korek wlewowy

No i na koniec moje pytanie do kolegi... smirk.gif Co zamierzasz zrobic ze starym olejem i filtrem oleju... cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pełną i wyczerpującą odpowiedź.

Co do oleju, to przeleje go do jakiejś butelki po płynie do spryskiwaczy i zostawie w garazu, może sie przyda do czegoś, a na filtr nie mam pojęcia. pewnie wyląduje na smietniku.

a co? chciałbyś? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to szczegółowo opisałeś, że długo myślałem co dodać...

Po wlaniu oleju zapalić żeby chwilę pochodził, zgasić i sprawdzić poziom oleju ew. dolać do 2/3 wysokości na spłaszczeniu bagnetu

cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak to szczegółowo opisałeś, że długo myślałem co dodać...

zlosnik.gif

> Po wlaniu oleju zapalić żeby chwilę pochodził, zgasić i sprawdzić poziom oleju ew. dolać do 2/3 wysokości na spłaszczeniu bagnetu

O tym zapomnialem... blush.gif Dziekuje za poprawke... bow.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Narzedzia: klucz imbusowy (rozmiaru nie pamietam) i ewentualnie

Co do rozmiaru klucza imbusowego - rozmiar 12. Można kupić jeden kluczyk za parenaście zeta lub tak jak ja zrobiłem: kupiłem komplet imbusów firmy TOYA sick.gif za 5,50 i mam komplecik od 1,5 do 12. Zawsze sie przyda. Klucze są krótkie, więc odkręcałem korek przedłużką z klucza oczkowego. Good luck!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witam!

> w moim uniaku przyszedł czas na kolejną wymiane oleju. i tak sobie

> pomyślałem, że nie bedę nabijał kabzy jakimś warsztatom i

Za 10 czy 15 Pln chce się Tobie męczyć i ewentualnie usyfić wink.gif

IMO nie ma sensu ok.gif

Ale jak uważasz trzeba poznać auto ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za 10 czy 15 Pln chce się Tobie męczyć i ewentualnie usyfić

> IMO nie ma sensu

> Ale jak uważasz trzeba poznać auto

no tak, ale chce w koncu sam coś zrobic przy samochodzie, nawet jeżeli będzie to tylko wymiana oleju ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odejdź od kompa i idź do auta, tam spuść olej (slnik może być ciepły, nie gorący ale ciepły wtedy olej ładnie szybko spłynie). Poczej aż przestanie "z grubsza" kapać wiadomo, że jak leci 1 kropla na minute to już raczej dużo tego oleju się nie wydostanie. Zakręć korek w misce i nalewaj, kurek jest w pokrywie zaworów, nowy olej. Poczekaj aż osiądzie i sprawdź bagnetem ile już go nalałeś - sprawdzaj na poziomym terenie. Zapal motor ale nie katuj go, niech sobie troche po "pyrka" spokojnie.

Czy o czymś zapomniałem ? Spisz sobie przebieg przy jakim nalewałeś z zmień za 10-15tyś cool.gif z akcentem na 10.

Strasznie dużo napisałem jak na wymiane oleju brawo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no tak, ale chce w koncu sam coś zrobic przy samochodzie, nawet

> jeżeli będzie to tylko wymiana oleju

To spoko ok.gif

Powodzenia waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wymiana oleju nie powinna kosztować więcej niż 15zł,

Moze tez byc za darmo... zlosnik.gif Ja jezdze do warsztatu, ktory specjalizuje sie tylko w wymianach "plynow"... ok.gif Nie dosc, ze ceny oleju sa bardzo dobre, to jeszcze wymiana jest za free... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak perwszy raz w UNO postanowiłem wymienić dwa lata temu, to koń by się uśmiał. Kupiłem olej , imbusa, klucz do odkręcania filtru, filtr powietrza, no i filtr oleju sciana.gif Pan w sklepie powiedział, że głowę daje że to ten typ było to 25km od miejsca zamieszkania w BB, ale za to w bardzo eleganckim sklepie . Machał katalogiem , ja dowodem rejestracyjnym i było tak pięknie brawo.gif. Za jakieś dwa dni postanowiłem zmienić olej w garażu. Spuściłem olej do jakiegoś starego baniaka odkęciłem stary filtr i tu nastąpił opad szczęki hmm.gif coś nie tak, nowego nie da się wkręcić, a rano do pracy? sciana.gif

Wkręciłem z powrotem stary, zalałem nowym olejem i finał tego taki że teraz jadę sobie to takiego sklepu co ma obok warsztat, płacę za olej i filtry niewiele droższe, a niekiedy tańsze ja sobie palacz.gif a mechaniorzy wymieniają. Jeszcze dostałem na odchodne breloczek do samochodu yay.gifyay.gifyay.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moze tez byc za darmo... Ja jezdze do warsztatu, ktory specjalizuje

> sie tylko w wymianach "plynow"... Nie dosc, ze ceny oleju sa

> bardzo dobre, to jeszcze wymiana jest za free...

u mnie też tak jest, ale nigdy nie ma oleju VS, a ja tylko taki leje, wiec płace chyba 15zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pan w sklepie powiedział, że głowę daje że to ten typ

u mnie tak bylo z filtrem powietrza, benza i oleju. Do oleju pasujacym sie okazal od poldolota, paliwa na wyglad, a powietrza zczytane numery z uzywanego

> teraz jadę sobie to takiego sklepu co ma obok warsztat, płacę za olej i filtry niewiele droższe, a niekiedy tańsze ja sobie a mechaniorzy wymieniają.

tez tak robie tylko ze w cenie oleju mam filtr oleju i wymiane co wychodzi mniej niz w sklepie - chyba ze jakis ruski leją 270751858-jezyk.gif

> Jeszcze dostałem na odchodne breloczek do samochodu

No breloczkow nie rozdaja confused.gif

biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja jak perwszy raz w UNO postanowiłem wymienić dwa lata temu, to koń

> by się uśmiał. Kupiłem olej , imbusa, klucz do odkręcania

> filtru, filtr powietrza, no i filtr oleju Pan w sklepie

> powiedział, że głowę daje że to ten typ było to 25km od miejsca

> zamieszkania w BB, ale za to w bardzo eleganckim sklepie .

> Machał katalogiem , ja dowodem rejestracyjnym i było tak pięknie

> . Za jakieś dwa dni postanowiłem zmienić olej w garażu.

> Spuściłem olej do jakiegoś starego baniaka odkęciłem stary filtr

> i tu nastąpił opad szczęki coś nie tak, nowego nie da się

> wkręcić

Też to kiedyś przerabiałem, okazało sie ze do 1,4 są dwa rodzaje filtrów oleju i mi się trafił ten inny sciana.gif

Ale sklep miałem blisko i mi wymienili zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie za wymiane się nie płaci jeśli kupisz w warsztacie olej,ceny

> olejów są takie jak w sklepach wymiana oczywiście z filtrem

> oleju (swoim).

ja niestety nie mam u siebie warsztatu, gdzie wymieniliby za free w przypadku zakupu oleju od nich i wymiana kosztuje wiecej niż 15 zł. ale powtarzam po raz kolejny, że to nie chodzi o kase tylko sam fakt że sobie człowiek rączki troche pobrudzi a przy tym dobry uczynek dla swojego samochodu zrobi waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie za wymiane się nie płaci jeśli kupisz w warsztacie olej,ceny

> olejów są takie jak w sklepach wymiana oczywiście z filtrem

> oleju (swoim).

ja niestety nie mam u siebie warsztatu, gdzie wymieniliby za free w przypadku zakupu oleju od nich i wymiana kosztuje wiecej niż 15 zł. ale to nie chodzi mi już tutaj tak bardzo o kase, tylko sam fakt że sobie człowiek rączki troche pobrudzi a przy tym dobry uczynek dla swojego samochodu zrobi waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Materialy: olej + filtr oleju

dobrze jest przy okazji wymienic rownierz filtr powietrza...

> Narzedzia: klucz imbusowy (rozmiaru nie pamietam) i ewentualnie

> opaska do odkrecenia starego filtra no i plaskie naczynie na

> stary olej

> 1. rozgrzewamy silnik do normalnej temp. pracy

> 2. wylaczamy silnik

> 3. podnosimy maske i wyjmujemy korek wlewu oleju i bagnet

> 4. nurkujemy pod auto i podstawiamy naczynie (pojemnosc min. 4 litry)

> 5. kluczem imbusowym odkrecamy korek w misce olejowej, uwazamy przy

> tym co by sobie lapek nie poparzyc cieplym olejem

> 6. odkrecamy stary filtr oleju

jak niedasz rady odkrecic reka a niemasz opaski to go przebij srubokretem i odkrecaj za raczke (i tak idzie do wyrzucenia)

> 7. odczekujemy jakies 15 min. co by dobrze stary olej splynal

> 8. zakrecamy korek w misce olejowej; nie za mocno, bo na korku jest

> gwint stozkowy samouszczelniajacy

> 9. przykrecamy nowy filtr oleju; wczesniej samrujemy jego gumowa

> uszczelke swiezym olejem; fitr dokrecamy mocno reka

> 10. wkladamy bagnet i wlewamy swiezy olej

przy wyjetym bagnecie lepiej scieka olej (nie zapowietrza sie)

> 11. zakladamy korek wlewowy

> No i na koniec moje pytanie do kolegi... Co zamierzasz zrobic ze

> starym olejem i filtrem oleju...

pozatym niewiedzialem ze az tyle czynnosci wykonuje sie przy wymianie, zawsze robilem to tak mechanicznie ze tego nie zauwarzalem. Cala wymiana nie powinna trwac dluzej niz 0,5 godz.

Opis jest bardzo tresciwy...

co do sprawdzania stanu to do mojego wlewam okolo 3,5 litra bez mrugniecia okiem i wiem ze stan bedzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.