Skocz do zawartości

Elektryki - pytanie do Was


elmiko

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie zasilacz do halogenów o mocy 150W (tylko nie wiem po której stronie frown.gif - musze się do niego dokopać żeby sprawdzić) i podpięte do niego 3 lampki 12V po 50 W każda.

Teraz jeżeli zamienię lampki 50W na ledy 5W to czy spadnie pobór mocy przez zasilacz (czy odczuję to w opłatach) czy muszę zmienić go też na mniejżrący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie zasilacz do halogenów o mocy 150W (tylko nie wiem po której stronie - musze się do

> niego dokopać żeby sprawdzić) i podpięte do niego 3 lampki 12V po 50 W każda.

> Teraz jeżeli zamienię lampki 50W na ledy 5W to czy spadnie pobór mocy przez zasilacz (czy odczuję

> to w opłatach) czy muszę zmienić go też na mniejżrący?

Po pierwsze, to co znaczy zasilacz? Z prostownikiem i stabilizacją napięcia stałego, czy sam transformator dający "12 V prądu zmiennego"?

Bo jeżeli to drugie, to z moich pomiarów różnych takich traf wynika, że one przy małym obciążeniu dają i 15-17V, więc LEDy mogą Ci krótko pożyć (zależy od rodzaju "żarówki").

Z kolei do do transformatorów - dokładnie tego nie mierzyłem, bo nigdy się nie zebrałem, ale trafo toroidalne 250W podpięte stale pod sieć z odłączonymi halogenami po stronie niskiego napięcia lekko buczy, więc na pewno co najmniej kilka watów żre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie zasilacz do halogenów o mocy 150W (tylko nie wiem po której stronie - musze się do

> niego dokopać żeby sprawdzić) i podpięte do niego 3 lampki 12V po 50 W każda.

> Teraz jeżeli zamienię lampki 50W na ledy 5W to czy spadnie pobór mocy przez zasilacz (czy odczuję

> to w opłatach) czy muszę zmienić go też na mniejżrący?

Spadnie ale może się okazać że nie będzie współpracował z LED'ami i nie będą się włączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie zasilacz ... <

Opłaty będziesz miał dużo mniejsze (konkretnie dla tego oświetlenia), zgodnie z fundamentalnym prawem fizyki: energia odebrana = energii dostarczonej + energia strat w urządzeniu przetwarzającym (zasilaczu).

Koledzy piszący wcześniej mogą mieć rację co do dopasowania zasilacza do LED-ów, należy to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam torroidalny w łazience nawet z zapasem bo coś bodajże 250W a czynne były tylko 3 halogeny 50W. Zamiast nich dałem ledy i nic się nie działo. One mają tam jakieś swoje mini zasilacze. Można śmiało dawać. (inna sprawa, że długo nie wytrzymałem z trupim światłem). Miałem dodatkowo ściemnacz(dość stary) i po wyłączeniu lekko się świeciły te ledy co było zaletą w nocy jak się szło za potrzebą do WC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zamiast nich dałem ledy i nic się nie działo. One mają tam jakieś swoje mini zasilacze.

> Można śmiało dawać.

Z tym śmiało dawać to bym był ostrożny, bo owszem, część "ledów" 12V ma wewnętrzne stabilizatory i przetwornice, ale sporo ma po prostu mostek prostowniczy i kondensator, więc te są wrażliwe na zbyt wysokie napięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.