Skocz do zawartości

Naprawa pompy od cyrkulacji


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Padła mi pompka Wilo, 5W napędzająca cyrkulację, w sumie po 4 latach:(.

Serwis doradził, aby sprawdzić czy wirnik się obraca luźno, jeżeli tak to w sumie do wyrzucenia bo nie mają częsci. Sprawdziłem i się obraca, po podłączeniu silnik kręci, ale raz w jedną raz w drugą stronę - tak jakby się rozmagnesował :hmm:

Da się to jakoś ożywić, czy do wyrzucenia ?

Pompka warta ok 330zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Padła mi pompka Wilo, 5W napędzająca cyrkulację, w sumie po 4 latach:(.

 

U mojej siostry po trzech latach zaczyna się zacinać tzn kręci się i zwalnia zatrzymuj jakby skokowa  praca, powoli dochodzę do wniosku że ta pompka to szałowa nie jest. Fajnie bo mało prądu zjada ale tu chyba się plusy kończą. Z chęcią posłucham co szanowne forumowe grono poleca za pompki cyrkulacyjne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sherif napisał:

Padła mi pompka Wilo, 5W napędzająca cyrkulację, w sumie po 4 latach:(.

Serwis doradził, aby sprawdzić czy wirnik się obraca luźno, jeżeli tak to w sumie do wyrzucenia bo nie mają częsci. Sprawdziłem i się obraca, po podłączeniu silnik kręci, ale raz w jedną raz w drugą stronę - tak jakby się rozmagnesował :hmm:

Da się to jakoś ożywić, czy do wyrzucenia ?

Pompka warta ok 330zł.

Ja mam taką:

 

pompa-cyrkulacyjna-cwu-lfp-erga.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sherif napisał:

Serwis doradził,

Jeżeli to serwis w Lesznowoli to odradzam kontakt - służbowo wiem że doją jak w ASO.  Przy kosztach nowej pompki full wypasu automat np.Grundfos 15/14 za pi razy 380 zł lub nonejma za 180-200zł. Dotykanie się to tego to strata pieniędzy, no i nawet jak naprawisz to nie masz pewności ile pociągnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, volf6 napisał:

Trzeba by spojrzeć od strony kabli przyłączeniowych. Oczywiście być moze to jest jakaś inna/nowsza konstrukcja i moze go nie mieć wcale:hmm:

 

Kable przechodzą takimi blaszkami do środka i idą w stronę wirnika. Nic tam nie widać, tutaj taki przekrój znalazłem:

wilo_cyrkulacyjna_1395222914.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Esol napisał:

Jeżeli to serwis w Lesznowoli to odradzam kontakt - służbowo wiem że doją jak w ASO.  Przy kosztach nowej pompki full wypasu automat np.Grundfos 15/14 za pi razy 380 zł lub nonejma za 180-200zł. Dotykanie się to tego to strata pieniędzy, no i nawet jak naprawisz to nie masz pewności ile pociągnie. 

Tak, tam dzwoniłem bo to jedyny nr serwisu na ich stronie. Powiedzieli, że sensu przed rozkręceniem nie ma, więc nie jechałem. Pojechałem do serwisu .. Grundfosa, tam panowie za free odkręcili mi nakrętkę (nie miałem tak dużego klucza) i sprawdzili, ze silnik raz w jedną raz w drugą stronę się kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sherif napisał:

Nic nie to nie daje, jak załączy się zasilanie to znów to samo.

Ale startuje jak pokręcisz?

 

Jak startuje, to masz problem z układem rozruchowym - może to być kondensator, termistor lub elektromagnes.

Jak tego nie widzisz, to podejrzewam,  że jest tam gdzieś zabudowany termistor i właśnie poszedł się kochać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maras77 napisał:

Ale startuje jak pokręcisz?

 

Jak startuje, to masz problem z układem rozruchowym - może to być kondensator, termistor lub elektromagnes.

Jak tego nie widzisz, to podejrzewam,  że jest tam gdzieś zabudowany termistor i właśnie poszedł się kochać.

NIe, nie startuje, czy kręce czy nie efekt ten sam, raz kręci w jedną raz w drugą stronę, tak jakby był problem z polem magnetycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

NIe, nie startuje, czy kręce czy nie efekt ten sam, raz kręci w jedną raz w drugą stronę, tak jakby był problem z polem magnetycznym.

Ale wiesz, że nie w każdej pompce wirnik ma jakiś kierunek wyróżniony?

Byc może masz taką pompkę i wirnik może kręcić się w dowolną stronę. Tak jest w pompkach akwariowych i tam wirnik kręci się w stronę dowolną.

Poznasz je po symetrycznym umieszczeniu odpływu. Pompki z wyróżnionym kierunkiem są asymetryczne (i wydajniejsze).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, maras77 napisał:

Ale wiesz, że nie w każdej pompce wirnik ma jakiś kierunek wyróżniony?

Byc może masz taką pompkę i wirnik może kręcić się w dowolną stronę. Tak jest w pompkach akwariowych i tam wirnik kręci się w stronę dowolną.

Poznasz je po symetrycznym umieszczeniu odpływu. Pompki z wyróżnionym kierunkiem są asymetryczne (i wydajniejsze).

 

 

Tak, tutaj jest podobnie. Wg instrukcji wirnik może kręcić się w obie strony. Problem w tym, ze kręci się w obie naraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Tak, tutaj jest podobnie. Wg instrukcji wirnik może kręcić się w obie strony. Problem w tym, ze kręci się w obie naraz.

Czyli po prostu drga zamiast się kręcić.

 

To jest zwykle objaw tego, że jest za słabe pole magnetyczne, za duży opór wirnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maras77 napisał:

Czyli po prostu drga zamiast się kręcić.

 

To jest zwykle objaw tego, że jest za słabe pole magnetyczne, za duży opór wirnika.

Tak, drga. Opór jest taki, że jak kręci się wirnikiem to jest narastający opór, ale nie jest on duży. Sam wirnik od strony wodnej jest czysty i nie widać aby coś go ograniczało. Ten opór który wyczuwam to zapewne pole magnetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się też wyjąć ośkę i zgodnie z moim przypuszczeniem obracała się bez opory i nie było co czyścić, wymoczyłem ją jedynie w odkamieniaczu. Wyjąłem też magnesy, brak jest tam kontestatora, nie ma też zabezpieczenia termicznego (pewnie jest jakiś zatopiony kawałem przewodu).

 

Finalnie chyba pompa ruszyła. Kluczowy okazał się jeden pkt w instrukcji:

Po wymontowaniu i uruchomieniu silnika mogą pojawić się odgłosy i zmiana rotacji. W tej sytuacji jest to normalny stan rzeczy. Prawidłowe działanie jest zagwarantowane wyłącznie wtedy, gdy przez pompę przepływa medium.

 

Tutaj w błąd wprowadziły mnie dwa serwisy, pierwszy stwierdzający że pompa powinna obracać się w jedną stronę oraz drugi (autoryzowany Wilo) który powiedział, że pompa na sucho powinna się obrać oraz tłoczyć wodę. Niestety w teście z wiadrem wody pompa nic nie tłoczyła, wtedy zrozumiałem, że aby to poszło potrzebne jest ciśnienie. Niestety przy ciśnienie jest utrudnione sprawdzenie przepływu, ale pod odpaleniu rura powrotu zaczęła robić się ciepła i po ok 10min załączył się kocioł więc chyba tłoczy tą wodę ;).

Szkoda tylko, ze serwis autoryzowany nie potrafił odpowiedzieć prawidłowo na proste pytania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, volf6 napisał:

Skoro nic nie było zepsute/zabrudzone/uszkodzone to czemu przestała działać:hmm:

Właśnie do końca nie wiem, ale stawiam na brak połączenia elektrycznego gdzieś w środku. Po demontażu pompki, podłączałem ją na sucho z tego samego zasilania i nic. Dopiero po rozebraniu jej i podłączeniu pompka zakręciła się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.